Reklama

Anioł Pański

Franciszek prosi o modlitwę w intencji abp. Zygmunta Zimowskiego

Każdy z nas jest wezwany do niesienia światła Ewangelii i mocy wiary tym, którzy cierpią i tym, którzy się nimi opiekują, rodzinom, lekarzom, pielęgniarkom, aby służba chorym była pełniona coraz bardziej humanitarnie, z wielkodusznym poświęceniem, ewangeliczną miłością - przypomniał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który jest obchodzony 11 lutego we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. Ojciec Święty poprosił o modlitwę za abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który przebywa w szpitalu w Polsce i wcześniej przygotował obchody Dnia Chorego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, przedstawiającej Jezusa, który po nauczaniu w szabat w synagodze, uzdrawia wielu chorych. "Nauczać i uzdrawiać: oto główna działalność Jezusa w Jego życiu publicznym" - przypomniał Franciszek.

Podkreślił, że Jezus przyszedłszy na świat, aby głosić i realizować zbawienie całego człowieka i wszystkich ludzi, okazuje szczególne upodobanie wobec tych, którzy są zranieni na ciele i na duszy: ubogich, grzeszników, opętanych, chorych, usuniętych na margines. "W ten sposób okazuje się On lekarzem zarówno dusz, jak i ciał, miłosiernym Samarytaninem człowieka" - dodał papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zachęcił do refleksji nad sensem oraz wartością choroby i nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który jest obchodzony 11 lutego we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. "Błogosławię inicjatywy przygotowane na ten dzień, a zwłaszcza czuwanie, które odbędzie się w Rzymie wieczorem 10 lutego" - powiedział papież.

Ojciec Święty przypomniał, że "zbawcze dzieło Chrystusa nie wyczerpuje się w Jego osobie ani też podczas Jego życia ziemskiego" i "trwa ono nadal za pośrednictwem Kościoła, który jest sakramentem miłości i czułości Boga wobec ludzi".

Papież zwrócił uwagę, że również w naszych czasach, mimo wielorakich zdobyczy nauki, cierpienie wewnętrzne i fizyczne osób stawia nas wobec pytania o sens choroby i cierpienia, a także dlaczego człowiek umiera. "Chodzi tu o pytania egzystencjalne, na które działanie duszpasterskie Kościoła powinno odpowiedzieć w świetle wiary, mając przed oczyma Krzyż, w którym widnieje cała zbawcza tajemnica Boga Ojca, który z miłości do ludzi nie oszczędził własnego Syna" - wyjaśniał Franciszek i podkreślił, że "każdy z nas jest wezwany do niesienia światła Ewangelii i mocy wiary tym, którzy cierpią i tym, którzy się nimi opiekują, rodzinom, lekarzom, pielęgniarkom, aby służba chorym była pełniona coraz bardziej humanitarnie, z wielkodusznym poświęceniem, ewangeliczną miłością".

Reklama

"Módlmy się do Maryi, Uzdrowienia Chorych, aby każda osoba, dzięki trosce tych, którzy stoją u jej boku, mogła doświadczyć w chorobie mocy miłości Boga i pociechy Jego ojcowskiej czułości" - zakończył przemówienie Franciszek.


Publikujemy tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry. Dzisiejsza Ewangelia (Mk 1,29-39) przedstawia nam Jezusa, który po tym jak nauczał w szabat w synagodze, uzdrawia wielu chorych. Nauczać i uzdrawiać: oto główna działalność Jezusa w Jego życiu publicznym. Głosząc zapowiada On Królestwo Boże, a poprzez uzdrowienia ukazuje, że jest ono blisko, że Królestwo Boże jest pośród nas.

Wszedłszy do domu Szymona Piotra, Jezus ujrzał, że jego teściowa leżała w łóżku złożona gorączką. Wziął ją natychmiast za rękę, uzdrowił i podniósł. Po zachodzie słońca, kiedy zakończył się szabat, a ludzie mogli wyjść i przyprowadzić Jemu chorych uzdrowił wiele osób dotkniętych wszelkiego rodzaju chorobami: fizycznymi, psychicznymi, duchowymi. Jezus przyszedłszy na świat, aby głosić i realizować zbawienie całego człowieka i wszystkich ludzi, okazuje szczególne upodobanie wobec tych, którzy są zranieni na ciele i na duszy: ubogich, grzeszników, opętanych, chorych, usuniętych na margines. W ten sposób okazuje się On lekarzem zarówno dusz, jak i ciał, miłosiernym Samarytaninem człowieka. Jest On prawdziwym Zbawicielem. Jezus zbawia, otacza opieką, leczy.

Ta rzeczywistość uzdrawiania przez Chrystusa chorych zachęca nas do refleksji nad sensem i wartością choroby. Wzywa nas do tego także Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzić w najbliższą środę, 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. Błogosławię inicjatywy przygotowane na ten dzień, a zwłaszcza czuwanie modlitewne, które odbędzie się w Rzymie wieczorem 10 lutego.

Reklama

W tym miejscu chciałbym wspomnieć przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp. Zygmunta Zimowskiego, który będąc poważnie chory przebywa w Polsce. Zanieśmy modlitwę za niego, o jego wyzdrowienie, gdyż to on przygotował ten Dzień. A on w tym Dniu towarzyszy nam w swoim cierpieniu. Módlmy się za arcybiskupa Zimowskiego. Zbawcze dzieło Chrystusa nie wyczerpuje się w Jego osobie ani też podczas Jego życia ziemskiego. Trwa ono nadal za pośrednictwem Kościoła, który jest sakramentem miłości i czułości Boga wobec ludzi. Jezus posyłając swoich uczniów na misję dał im podwójne przykazanie: głoszenia Ewangelii zbawienia i uzdrawiania chorych (Mt 10,7-8). Kościół, będąc wierny temu nauczaniu zawsze uważał pomoc chorym za integralną część swojej misji. Jezus przestrzega, że „ubogich i cierpiących zawsze będziecie mieli u siebie” (por. Mt 26,11), a Kościół nieustannie ich znajduje na swej drodze, uważając osoby chore z uprzywilejowaną drogę spotkania Chrystusa, aby Go przyjąć i służyć Mu. Leczenie chorego, przyjęcie go, służba jemu oznacza służbę Chrystusowi, chory jest ciałem Chrystusa.

Dzieje się to również w naszych czasach, kiedy mimo wielorakich zdobyczy nauki, cierpienie wewnętrzne i fizyczne osób pobudza mocne pytania o sens choroby i cierpienia, a także dlaczego człowiek umiera. Chodzi tu o pytania egzystencjalne, na które działanie duszpasterskie Kościoła powinno odpowiedzieć w świetle wiary, mając przed oczyma Krzyż, w którym widnieje cała zbawcza tajemnica Boga Ojca, który z miłości do ludzi nie oszczędził własnego Syna (por. Rz 8,32). Dlatego każdy z nas jest wezwany do niesienia światła Słowa Bożego i mocy wiary tym, którzy cierpią i tym, którzy się nimi opiekują, rodzinom, lekarzom, pielęgniarkom, aby służba chorym była pełniona coraz bardziej humanitarnie, z wielkodusznym poświęceniem, ewangeliczną miłością, z delikatnością. Matka Kościół za pośrednictwem naszych rąk otacza serdeczną pieczą nasze cierpienia i leczy nasze rany. Czyni to z delikatnością matki,

Reklama

Módlmy się do Maryi, Uzdrowienia Chorych, aby każda osoba, dzięki trosce tych, którzy stoją u jej boku, mogła doświadczyć w chorobie mocy miłości Boga i pociechy Jego ojcowskiej czułości.


Po modlitwie "Anioł Pański":

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj 8 lutego, w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy, która jako dziecko przeżyła dramatyczne doświadczenie stania się ofiarą handlu ludźmi, międzynarodowe unie przełożonych generalnych: męskich i żeńskich zainicjowały Dzień Modlitwy i Refleksji na rzecz Walki z Handlem Ludźmi. Popieram tych, którzy są zaangażowani w pomoc mężczyznom, kobietom i dzieciom: zniewolonym, eksploatowanym, wykorzystanym jako narzędzia pracy czy przyjemności i często torturowanym czy okaleczanym. Niech rządzący stanowczo dołożą starań, aby usunąć przyczyny tej wstydliwej plagi, to prawda, jest to wstydliwa plaga, niegodna cywilizowanego społeczeństwa. Niech każdy z czuje się zaangażowany, by być głosem tych naszych braci i sióstr upokorzonych w ich godności. Módlmy się wszyscy razem do Matki Bożej, za nich i za ich rodziny. Zdrowaś Maryjo...

2015-02-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II, Franciszek a teologia wyzwolenia

Niedziela Ogólnopolska 27/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Franciszek

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk; Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II był postrzegany jako papież antykomunista, który nie tylko przyczynił się do upadku bloku komunistycznego, ale „zdławił” również lewicującą teologię wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej. Czy ta powierzchowna opinia jest prawdziwa? Aby pogłębić ten temat, przeprowadziłem rozmowę z włoskim filozofem, a dzisiaj również politykiem, Rocco Buttiglionem, który w latach 80. XX wieku ściśle współpracował z Janem Pawłem II - nazywano go wówczas „filozofem Papieża” - i z jego polecenia odbył wiele podróży do Ameryki Łacińskiej

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jan Paweł II przeszedł do historii jako Papież, który „rozprawił się” z teologami wyzwolenia. Pan Profesor ma swój udział w studiowaniu tej charakterystycznej dla Ameryki Łacińskiej teologii. Czy mógły Pan podzielić się z nami refleksjami na ten temat?

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem"

2024-05-06 13:36

[ TEMATY ]

wojsko

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję