Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz do chorych: jesteście w centrum Kościoła

Drodzy chorzy, jesteście dzisiaj w centrum uwagi nas wszystkich, całego Kościoła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego w Sandomierzu. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Diecezjalny Dzień Chorego obchodzono w bazylice katedrze. W Eucharystii pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów służby zdrowia uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku.

[ TEMATY ]

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii ordynariusz apelował o ducha i logikę daru w posłudze wobec chorych i cierpiących. - Wypowiadamy dziś i słyszymy piękne słowa na temat cierpienia, upominamy się o wasze prawa, składamy deklaracje, że zgodnie z hasłem tegorocznego dnia chorego będziemy oczami dla niewidomych i nogami dla chromych. Dzień dzisiejszy jest wzorem, modelem jak być powinno zawsze, przez cały rok. Sam Chrystus tego żąda i tego nas uczy. A kiedy jesteśmy blisko was, jesteśmy blisko Niego – mówił biskup.

- Obdarowujemy się nawzajem tym, co najlepsze i najpiękniejsze. Niech ten duch, ta logika daru, będzie zawsze obecna tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w szpitalach i laboratoriach, w rodzinach i placówkach socjalnych. Od niej zależy prawdziwy postęp medycyny i jakość troski o chorych – podkreślił bp Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii hierarcha modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji polecając ich opiece Maryi oraz pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Do katedry przybyły z wielu parafii grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie i lekarze. W modlitwie wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy społecznej prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Zdaniem ks. Bogdana Pituchy, dyrektora diecezjalnej Caritas, obchodzony Światowy Dzień Chorego nie tylko uwrażliwia na potrzeby ludzi dotkniętych chorobą i cierpieniem, ale także przypomina o tych, którzy służą im cichą i wytrwałą pomocą, czasem niedocenianą. - Ten dzień uświadamia nam także wartość duchową choroby i cierpienia. Osoby te pokazują nam, że ich choroba i cierpienie to nie tylko jakiś fizyczny brak czy niedostatek, ale włączone w krzyż Chrystusa stają się wartościowym darem i skarbem Kościoła – podkreślał ks. Pitucha.

W drugiej części obchodów Diecezjalnego Dnia Chorego, która odbyła się w Katolickim Domu Kultury, o swoim zmaganiu z chorobą, cierpieniem i niepełnosprawnością mówił Marcin Kaczmarzyk, niewidomy nauczyciel akademicki. Natomiast wokalistka Monika Kuszyńska, poruszająca się na wózku inwalidzkim, po wygłoszeniu swojego świadectwie zaprezentowała krótki recital.

Obchodom XXIII Światowego Dnia Chorego towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.

2015-02-11 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: bp Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w szpitalu

[ TEMATY ]

Sandomierz

Rok Miłosierdzia

Ks. Tomasz Lis

Uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 marca w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu. - Myślę o ludziach chorych, którzy może właśnie przy okazji pobytu w szpitalu będą mieli tę okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny – powiedział hierarcha.

Obrzęd otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapelana szpitala i dziekana sandomierskiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczeniem praktycznego miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję