Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To Niemcy dokonali zagłady

Polaków i Żydów skazano na zagładę, której dokonali Niemcy – zaznaczył w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w obchodach 74. rocznicy oswobodzenia obozu. W przemówieniu podkreślił konieczność mówienia prawdy. – Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana. Musimy patrzeć jej prosto w oczy po to, żeby miliony tych, których dosięgła okrutna śmierć w niemieckich obozach zagłady, nie zginęły jeszcze raz – oświadczył premier.

Jak przypomniał, 30 lat temu Polacy odzyskali wolność, ale 80 lat wcześniej, z rozkazu Niemiec, nie tylko stracili wolność, ale Żydzi polscy i Polacy zostali skazani na zagładę. – Nie zrobili tego żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie – powiedział premier. Podkreślił, że Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską i że całe zło wzięło się z tego państwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szef polskiego rządu wspominał wizytę papieża Jana Pawła II w Auschwitz przed 40 laty, w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r., i jego wystąpienie w byłym obozie. – Mówił, że zatrzymuje się przy trzech tablicach: hebrajskiej – reprezentującej naród, który miał być poddany pełnej eksterminacji, rosyjskiej i polskiej. Powiedział, że Polacy to naród, który stracił 6 mln istnień ludzkich, wśród nich byli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, pomordowani w Auschwitz i w innych obozach – zaznaczył Morawiecki.

Julian Kostrzewa

Ponad podziałami

Współpraca ponad podziałami politycznymi jest tym, czego oczekują od nas Polacy – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych. Rozmowa dotyczyła tego, w jaki sposób zapobiegać w przyszłości takim zdarzeniom, jak zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, i jak podnieść poziom bezpieczeństwa. – Wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji, dotyczącym m.in. informacji w Sejmie i kontroli śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza przez jego rodzinę – podkreślił. Przed spotkaniem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że resorty zdrowia i sprawiedliwości przygotowały rozwiązania zmieniające m.in. zasady postępowania z osobami, które po odbyciu kary wciąż stanowią zagrożenie. Resort sprawiedliwości proponuje zaostrzenie kar za przestępstwa najcięższej kategorii, w tym przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej, w stosunku do zorganizowanych grup przestępczych oraz za przestępstwa popełniane z niskich pobudek, np. nienawiści.

wd

Nowe przyspieszenie

Reklama

Łza się niektórym w oku zakręci. – Dokonujemy przyspieszenia z wielkimi sukcesami gospodarczymi w sferze społecznej, socjalnej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji „Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce”, skierowanej do samorządów. Nawiązał do hasła rzuconego na początku transformacji przez poprzednika PiS – Porozumienie Centrum. – Wtedy to było przyspieszenie polityczne, dziś – gospodarcze, socjalne, społeczne – podkreślił. Zdaniem Kaczyńskiego, Polska ma poważny potencjał rozwojowy. – Trzeba tylko likwidować te wszystkie mechanizmy, patologie, które ten potencjał osłabiają – zaznaczył.

wd

Szansa na przełom

Jest szansa na ekshumacje na Wołyniu. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko poinformował, że strona ukraińska chce rozmawiać z Polską o wznowieniu ekshumacji Polaków, którzy nie doczekali się pogrzebu, m.in. na Wołyniu. W tej sprawie ma się odbyć spotkanie Rozenki z wicepremierem Piotrem Glińskim. Ukraina zakazała przeprowadzania ekshumacji, gdy w Hruszowicach na Podkarpaciu władze samorządowe rozebrały pomnik UPA. Jak się okazało, w Hruszowicach nie ma grobu wojennego, co pokazały badania archeologiczne. Zakaz ekshumacji Polaków na Ukrainie jest jednym z głównych punktów zapalnych w relacjach polsko-ukraińskich.

jk

Tęczowe lekcje

Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” uważa, że zajęcia w warszawskich szkołach w ramach walki z tzw. mową nienawiści, zapowiedziane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, naruszają prawa rodziców, prawo oświatowe i są sprzeczne z konstytucją. Tego rodzaju zajęcia wykorzystuje się do propagowania homoseksualizmu. Tymoteusz Zych z „Ordo Iuris” jako przykład podał ubiegłoroczną kampanię „Tęczowy piątek”. Sama „mowa nienawiści” jest niejasno zdefiniowana. W materiałach na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy jako jej przejaw wymieniono nietolerancję, ocenianie, ataki, obraźliwe informacje. Według tych kryteriów, można tak zakwalifikować każdą wypowiedź. Instytut przygotował wzór oświadczenia, dzięki któremu rodzice mogą uzależnić udział dziecka w dodatkowych zajęciach od wyrażenia przez nich pisemnej zgody. Gdyby szkoła odmówiła przyjęcia oświadczenia, instytut oferuje pomoc prawną.

wd

Rekordowy Stoch

Kamil Stoch przez ustanowienie rekordu skoczni Okurayama w Sapporo (148,5 m) i zajęcie drugiego miejsca w jednym z konkursów Pucharu Świata w tym miejscu pokazał, że może się liczyć w mistrzostwach świata w skokach, które zostaną rozegrane na przełomie lutego i marca w Innsbrucku. Niestety, choć forma Stocha rośnie, to jego spora strata do prowadzącego w PŚ Japończyka Ryoyu Kobayashiego się nie zmniejsza.

wd

2019-01-30 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Cała prawda o konklawe

2025-05-04 13:28

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, jak „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. dr. Przemysława Śliwińskiego. Znajdziemy tu naprawdę wszystko, co dotyczy procesu wyboru następcy Świętego Piotra. Lektura pozwala też lepiej zrozumieć, dlaczego konklawe jest zagadką, najbardziej skrywaną tajemnicą w dziejach.

W kaplicy Sykstyńskiej, w której 7 maja zbierze się 135 kardynałów elektorów, trwają ostatnie przygotowania do wyboru następcy Franciszka. Hierarchowie zostaną faktycznie odizolowani od świata zewnętrznego. Jak podaje aciprensa.com, będą mogli mieć przy sobie jedynie… okulary, aparaty słuchowe i laski! (sic!). Nic więcej. Powstała też watykańska mapa obszaru zastrzeżonego…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję