Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawierzyli jak Maryja

Koncerty, gra terenowa, sztuka teatralna, świadectwa, a w centrum Msza św. Tak przebiegał Diecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięły udział tysiące młodych mieszkańców stołecznych diecezji

Niedziela warszawska 17/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Łukasz Krzysztofka

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Świątyni Opatrzności Bożej na młodzież czekał zespół ewangelizacyjny Mocni w Duchu i wspólnota „Młodość! Lubię to!”. Hasłem tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodzieży były słowa: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego”. Było to przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Miejcie odwagę wierzyć

W czasie wspólnej modlitwy powiewały kolorowe flagi, ale nie zabrakło także skupienia i ciszy, gdy do ołtarza diakon przyniósł Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Młodzi zostali zaproszeni, aby otoczyli stół Eucharystii i zawierzyli Jezusowi siebie i swoich bliskich. – Dajcie Bogu odpowiedzi na wzór Matki Bożej. Przed nami decyzja! Czy chcemy, jak Maryja, pełnić wolę Bożą w naszym życiu? – mówił do młodych dyrektor duszpasterstwa dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej ks. dr Marek Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w czasie której homilię wygłosił bp Rafał Markowski. – Dzisiaj trzeba mieć dużo odwagi, żeby powiedzieć: Jestem człowiekiem wierzącym – mówił do młodych. Bp Markowski wskazał na bezwarunkowe i bezkompromisowe „tak” Maryi wobec Bożego planu, które stało na początku Jej drogi życia. Podkreślił, że całe życie Maryi było potem potwierdzeniem Jej zdecydowania. – Jej siła polegała na tym, że każdego dnia mówiła Bogu to samo „tak”, w sposób niczym nieprzymuszony przyjmowała wolę Bożą jako swoją. Najtrudniejsze „tak” wypowiedziała stojąc pod krzyżem, godząc się na cierpienie Syna i swoje, ale tam zrozumiała sens całej misji, do której powołał ją Bóg – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przekonywał młodych, że wiara ma przenikać całe życie. – Nikt nie zmusza cię do wyznania wiary, ale jeżeli ją wyznajesz, bądź człowiekiem wiary. Bądź człowiekiem konsekwentnym. Bądź zimny albo gorący, a nie letni – prosił biskup.

Młodzież jest piękna

Młodzież spotkała się także w katedrze warszawsko-praskiej. – Przemieniajcie ten świat, opierając się na mocy i mądrości Boga – zaapelował do młodzieży bp Romuald Kamiński. – Przestrzenią spotkania z Chrystusem jest modlitwa, bo jeśli nie stajemy przy źródle, to wszystko idzie nie tak, ponieważ nie ma w nas mocy z wysoka, nie uda nam się więc iść właściwą drogą. Jeśli zaniedbamy spotkanie z Jezusem, jeśli nie znajdziemy dla Niego czasu, wcześniej czy później zdradzimy Go.

Po Eucharystii w Akademiku Praskim odbyło się spotkanie poświęcone ŚDM w Panamie oraz adhortacji „Christus vivit”, w którym wziął udział bp Marek Solarczyk. – Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest również Boże życie. Korzystajcie więc z darów, którymi Pan was obdarował, rozwijajcie je i dzielcie się nimi z innymi – zachęcał młodych bp Solarczyk.

Podczas diecezjalnych spotkań młodym towarzyszyli kapłani, siostry zakonne i katecheci. – Dzisiejsza młodzież jest piękna, trzeba z nimi być, oni wręcz potrzebują prowadzenia i my staramy się im towarzyszyć – mówiła „Niedzieli” s. Ewelina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej z Raszyna, która przyjechała z grupą młodzieży przygotowującą się do bierzmowania.

W auli kurii warszawsko-praskiej odbył się koncert zespołu Full Power Spirit, którego członkowie podzielili się z młodymi swoim doświadczeniem spotkania z Chrystusem oraz przeżywaniem swojej wiary na co dzień. Podkreślili, że największym darem, który każdy otrzymał, jest wolność i zachęcali młodzież do odpowiedzialnego z niej korzystania. Chętni mogli wziąć udział w grze terenowej, która swoim zasięgiem objęła obszar od sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posynodalne Międzynarodowe Forum Młodych

[ TEMATY ]

synod

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Synod poświęcony młodym jeszcze się nie skończył. Przechodzi teraz swą fazę aktywną. Ważną więc rzeczą jest, aby pomóc młodym zanieść jego owoce do krajów oraz środowisk w których żyją. W ten sposób sekretarz Dykasterii ds. Świeckch, Rodziny i Życia odniósł się do odbywającego się pod Rzymem posynodalnego Międzynarodowego Forum Młodych.

Wydarzenie to przebiega pod hasłem: „Młodzi w działaniu w synodalnym Kościele”. Bierze w nim udział prawie 250 młodych osób ze 109 krajów świata. O. Alexandre Awi Mello podkreślił, że spotkanie to pokazuje młodych naprawdę szczęśliwych, gdyż zdają sobie sprawę, że Kościół wziął na serio zadanie nie tylko słuchania ich, ale także towarzyszenia im i pomagania, by stawali się liderami w swych środowiskach. Od nich zależy, na ile przesłanie synodalne zaniosą w świat. Zdają sobie sprawę, że otwiera się przed nimi możliwość bycia jeszcze bardziej wiodącymi członkami Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Święty Ojcze Pio, z przekonaniem uczyłeś, że Opatrzność mieszając radość ze łzami w życiu ludzi i całych narodów, prowadzi do osiągnięcia ostatecznego celu; że za widoczną ręką człowieka jest za-wsze ukryta ręka Boga, wstawiaj się za mną, bym w trudnej sprawie…, którą przedstawiam Bogu, przyjął z wiarą Jego wolę.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: pod nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna" próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę

2025-09-20 20:37

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Pod niewinnie brzmiącą nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna” próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę – napisał w sobotę na platformie X prezydent Karol Nawrocki. Podkreślił, że szkoła to miejsce nauki oraz przestrzeń do budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich.

Podziel się cytatem W swoim wpisie podkreślił, że „szkoła to przede wszystkim miejsce nauki, ale także przestrzeń budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich, z których wyrasta nasza cywilizacja”. – W pierwszej kolejności to my, rodzice, mamy prawo do decyzji w sprawie edukacji naszych dzieci i to jest ten moment, kiedy z tego prawa warto skorzystać – zaznaczył Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję