To bardzo cenne, że dzieci z Misyjnej Jutrzenki z całymi rodzinami pomagają swoim rówieśnikom w ubogich krajach misyjnych – mówi animator Joanna Walczyk. Koło Misyjne Misyjna Jutrzenka, działające przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, świętuje 25-lecie działalności. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 27 października. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Skoczowie. W okolicznościowej homilii dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Janusz Talik zauważył, że każdy człowiek znajduje swoje miejsce w Kościele, także osoby żyjące w krajach misyjnych. Dzieci włączyły się w oprawę liturgii. Na koniec złożono życzenia jubilatom i odczytano słowo dyrektora krajowego PDM ks. Tomasza Atłasa, który podziękował za „wieloletnią otwartość serca na sprawy misji i potrzebujących rówieśników”.
Reklama
Po Mszy św. Misyjna Jutrzenka zaprosiła na dalszą część świętowania. Był to czas na gratulacje i podziękowania oraz świadectwa osób zaangażowanych w posługę w tej wspólnocie na przestrzeni lat. Dzieci otrzymały legitymacje misyjne. Przy okazji wystawiły krótki program artystyczny, który poświęcony był Nadzwyczajnemu Miesiącowi Misyjnemu. – Każdy z nas, ponieważ jest ochrzczony, ma za zadanie być misjonarzem w swojej szkole, pracy, domu rodzinnym, wśród znajomych i przyjaciół – przypomniały. Swoje przedstawienie Koło wystawiało także przed jubileuszem w Skoczowie i Wiślicy. Dzieci opowiedziały o apostołach, którzy byli pierwszymi misjonarzami, o świętych i błogosławionych patronach miesiąca misyjnego, prezentując ich portrety. Przy tej okazji wierni mogli złożyć ofiary na cele misyjne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Misyjna Jutrzenka powstała w 1994 r. z inicjatywy Lidii Greń-Wajdzik. Wcześniej istniała w parafii Grupa Misyjna Dorosłych. Początkowo Koło prowadziła Anna Wajdzik, następnie Anna Kulawska z domu Domagała (przez 5 lat), Urszula Marhula (przez 17 lat) i obecnie Joanna Walczyk z animatorem muzycznym Pawłem Moskałą. Opiekunem duchowym jest ks. Juliusz Kropacz. – Z chęcią podjąłem się wyzwania współprowadzenia koła misyjnego w Skoczowie. Cieszę się, że mogę działać na rzecz misji. Praca z dziećmi przynosi dużo satysfakcji szczególnie, gdy są utalentowane artystycznie i otwarte na nowe wyzwania. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców możemy stale przygotowywać coś nowego i czujemy się zmotywowani do dalszej pracy. Występami chcemy uświadamiać ludzi o problemach w krajach misyjnych – mówi Paweł Moskała.
Grupa spotyka się co sobotę do południa. Dzieci przedszkolne i szkolne modlitewnie i ofiarami wspierają akcje Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. – Poza tym otaczamy adopcją serca dziecko z Madagaskaru. Wspieramy finansowo również dziecko z Tanzanii. Od roku przygotowywaliśmy się do naszego jubileuszu poprzez organizację przedstawień, spotkań z misjonarzami, a w maju zaprosiliśmy na 1. Piknik Misyjny. Ważny był dla nas też niedawny wyjazd na Jasną Górę, gdzie dziękowaliśmy Matce Bożej za 25 lat naszej działalności i modliliśmy się w intencji miesiąca misyjnego. Tam obejrzeliśmy działającą na wyobraźnię multimedialną wystawę „Śladami Jezusa” – podkreśla Joanna Walczyk. Wkrótce Koło rozpocznie przygotowania do wystawienia styczniowych Jasełek w ramach akcji: Kolędnicy Misyjni. Wydarzeniom w Roku Jubileuszowym patronuje „Niedziela”.