Reklama

Niedziela Podlaska

Serce polskości na Białorusi

Kościół na Białorusi, po długim okresie komunizmu, w latach 90. ubiegłego wieku przeżywał okres prawdziwej odnowy, można by rzec wiosny niepodległości

Niedziela podlaska 49/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

Caritas

Białoruś

Grodno

Archiwum Caritas Diecezji Grodzieńskiej

Wypoczynek dzieci w „Niecieczy” – ośrodku Caritas Diecezji Grodzieńskiej

Wypoczynek dzieci w „Niecieczy” – ośrodku Caritas Diecezji Grodzieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie Caritas Diecezji Grodzieńskiej dokłada wszelkich starań, aby przez różne działania duch Polski nie zaginął, a potrzebujący Polacy i osoby polskiego pochodzenia otrzymali należną pomoc. Przykładem jest powstający Dom Seniora w Sopoćkiniach.

Inwestycja w człowieka

Kościoły, zamknięte przez ówczesne władze komunistyczne, były licznie przekazywane wiernym i na nowo otwierane. Wreszcie ludzie mogli swobodnie chodzić do kościołów. Nie było żadnych restrykcji z powodu wyznawania wiary. Nasz odrodzony Kościół mógł liczyć na pomoc i wsparcie ze strony Episkopatu Polski, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dzięki temu wsparciu mogliśmy się rozwijać. Inwestycja w drugiego człowieka pomagała w codziennym funkcjonowaniu, a także w kształtowaniu ducha. Pomoc finansowa udzielana przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie była przeznaczana na wsparcie wyjazdów i spotkań formacyjnych dzieci i młodzieży. Pieniądze przekazywane są także na pomoc liturgiczną, pomoc katechetyczną, zapewnienie dostępu do mediów katolickich, dofinansowanie remontowo-budowlane, wyposażenie i funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich, klasztorów, świetlic środowiskowych, przedszkoli i domów opieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grodzieńska Caritas niesie pomoc

Od 1994 r. Caritas Diecezji Grodzieńskiej prowadzi pracę na rzecz osób potrzebujących. Od 25 lat co roku Caritas realizuje ponad 30 charytatywnych projektów skierowanych na zaspokojenie pilnych potrzeb osób potrzebujących na terenie całej diecezji grodzieńskiej. To prawie 200 parafii. Prowadzimy punkt socjalno-charytatywny, aptekę charytatywną, Centrum Miłosierdzia, kuchnię dla biednych, letni wypoczynkowy ośrodek dla dzieci „Nieciecz”, a także świetlice środowiskowe dla dzieci w takich miejscowościach jak: Grodno, Lida, Ostrowiec, Oszmiany, Brzostowica Wielka, Smorgonie, Szczuczyn, Roś, Brzozówka. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy budowę Domu Pogodnej Starości. Staramy się zauważyć i przyjść z pomocą do każdego człowieka, który boryka się z problemami, bez względu na wiek czy wyznanie wiary.

Reklama

Polska enklawa

Warto podkreślić, iż w Sopoćkiniach prężnie działa Diecezjalny Dom Rekolekcyjno-Szkoleniowy, pełniący wyjątkowo ważne znaczenie. Jest on obecnie jedynym centrum do prowadzenia imprez szkoleniowych i religijnych, konferencji, spotkań integracyjnych oraz spotkań dla grup pielgrzymów. Co roku odbywają się tu szkolenia dla pracowników i wolontariuszy Caritas, rekolekcje dla księży i sióstr zakonnych z całej diecezji grodzieńskiej, wymiany młodzieżowe, spotkania formacyjne i integracyjne. Odwiedzają nas liczne grupy pielgrzymów z Polski i z całej Białorusi.

Okolice Sopoćkiń, gdzie powstaje pierwszy charytatywny katolicki Dom Seniora, zamieszkuje ludność polska. Miejscowość jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jej historia sięga drugiej połowy XVI wieku (było to prywatne miasto szlacheckie nadane przez króla Zygmunta I Starego Szymkowi Sopoćko). Jest oddalona od Grodna o 28 km, położona w niezwykle malowniczym otoczeniu przylegającym bezpośrednio do Kanału Augustowskiego i Puszczy Grodzieńskiej. Bogactwo i piękno przyrody oraz fakt oddalenia od centrów przemysłowych sprzyja założeniu w nim obiektów użyteczności społecznej. Polacy tworzą na tych terenach świadomą, patriotyczną enklawę polską na Białorusi.

Seniorzy w potrzebie

W naszym regionie obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na opiekę nad seniorami. Jest ono z roku na rok coraz większe. Potwierdzają to dane statystyczne mówiące, że co czwarty mieszkaniec obwodu grodzieńskiego przekroczył 65. rok życia. Grodzieńszczyznę zamieszkuje ponad 286 tys. osób w podeszłym wieku, co stanowi 16,3 proc. ogółu ludności. Należy podkreślić, że Grodzieńszczyzna to serce polskości na Białorusi, w dużej części zamieszkiwana przez Polaków i osoby polskiego pochodzenia.

Zakup budynku pod Dom Pogodnej Starości był możliwy dzięki współfinansowaniu ze strony Episkopatu Polski. Niniejszy projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Projekt rekonstrukcji obiektu uzyskał fundusze ze strony Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W budynku przeznaczonym na Dom Seniora przed II wojną światową funkcjonowała polska szkoła. Obecnie w jego otoczeniu funkcjonuje placówka opieki paliatywnej prowadzona przez siostry zakonne we współpracy z ks. Romanem Raczko.

Reklama

Budowa Domu Pogodnej Starości

Od 2018 r. prowadzimy remont budynku w Sopoćkiniach, który ma służyć Polakom w rejonie grodzieńskim, jako Dom Seniora prowadzony przez Caritas Diecezji Grodzieńskiej. Udało się nam poszerzyć powierzchnię zabudowy, nadbudować drugie piętro, położyć stropy między kondygnacjami i zadaszyć budynek. Na obecnym etapie prowadzone są prace związane z instalacją inżynieryjną, wstawiane są okna i drzwi zewnętrzne. Pozostają jeszcze prace wykończeniowe budynku. Z racji na charakter non profit Caritas, stowarzyszenie nie posiada dochodu i nie jest wspierana przez państwo białoruskie. Poszukujemy wsparcia ze strony innych organizacji i osób prywatnych zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wierzymy, że wspólnie uda nam się zrealizować ten szczytny cel, jakim jest zapewnienie godnych warunków życia osobom starszym. Kolejnym etapem, w roku 2020, będzie dalszy remont budynku i wygospodarowanie oraz urządzenie pokoi z łazienkami dla pensjonariuszy oraz renowacja zabytkowych elementów budynku, który ma duże znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi.

Polska noszona w sercu

Celem projektu jest zatem poszerzenie działalności opiekuńczej i stworzenie warunków odpowiadających zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez Polaków z całego regionu. Projekt ma znaczenie strategiczne i symboliczne z punktu widzenia priorytetów polskiej polityki polonijnej. Utworzenie Domu Seniora w Sopoćkiniach będzie miało wymiar nie tylko dobroczynny, ale również wizerunkowy i promocyjny, ponieważ przyczyni się do propagowania polskiego modelu opieki nad osobami starszymi na terenie całej Białorusi, podobnie jak placówka wileńska, prowadzona przez S. Michaelę Rak (Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki), która jest polskim wzorem docenianym na całej Litwie. Ośrodek będzie służył społeczności lokalnej, która jest zasłużona w krzewieniu kultury, tradycji polskich, przekazywanych z dziada pradziada następnym pokoleniom. Chcemy zaakcentować znamienny fakt, iż od zawsze, niezależnie od losów historii, tu była i jest kształtowana nadal trwała polska świadomość narodowa.

Reklama

Przewidujemy, że pierwszy charytatywny katolicki Dom Seniora Caritas Diecezji Grodzieńskiej będzie placówką przeznaczoną dla mieszkającej na Grodzieńszczyźnie społeczności Polaków. Zaoferuje 45 miejsc pobytowych w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy z pokoi będzie połączony z łazienką. Dom Seniora będzie posiadał bibliotekę i odpowiednie miejsca odpoczynku. Zaoferuje również niezbędną opiekę medyczną. Ponadto, cały budynek zostanie dostosowany do swobodnego poruszania się osób na wózkach inwalidzkich. Będzie to placówka przestronna, komfortowa, spełniająca wszystkie wymogi sanitarne i przeciwpożarowe, zapewniająca godne warunki życia osobom polskiego pochodzenia w podeszłym wieku i osobom niepełnosprawnym.

Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim dotychczasowym i przyszłym darczyńcom za okazane wsparcie i pomoc finansową. Zapewniamy o pamięci w modlitwie. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego przepięknego i gościnnego Grodna i jego okolic.

2019-12-04 07:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: ogłoszono zamknięcie seminarium dla dwóch diecezji

[ TEMATY ]

Kościół

Anglia

Adobe.Stock.pl

„Seminarium Św. Jana w Wonersh, w Guildford, dla archidiecezji Southwark i diecezji Arundel i Brighton zaprzestaje formacji seminarzystów, którzy zostaną przeniesieni do seminarium archidiecezji westminsterskiej Allen Hall na resztę swoich studiów – poinformował zarząd tej instytucji, która od 1891 roku przygotowuje mężczyzn do kapłaństwa.

Arcybiskup John Wilson z Southwark i biskup Richard Moth z Arundel wyrazili wielki smutek z powodu konieczności podjęcia tej bolesnej decyzji, wyjaśniając , iż „obecna i przewidywana liczba seminarzystów jest zbyt mała, aby utrzymać zdrową wspólnotę formacyjną, a koszty utrzymania budynku i personelu stały się po prostu zaporowe". Obecnie w Wonersh jest 17 seminarzystów, ale we wrześniu bieżącego roku nie było nowego naboru, zaś sześciu z obecnych studentów ma zakończyć swoją formację latem 2021 roku. Za zgodą ich lokalnych biskupów postanowiono więc, że 11 pozostałych seminarzystów zostanie przeniesionych od września 2021 roku do archidiecezji seminarium westminsterskiej Allen Hall.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję