Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 9

Krzysztof Świertok

Paulini wspominają

Rok 2020 obchodzony jest w Zakonie Paulinów jako rok jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego miała miejsce 20 stycznia br. we wszystkich klasztorach paulińskich na świecie. Główne uroczystości odbyły się w kolebce zakonu – bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech z udziałem najwyższego przełożonego paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego zakonu.

W jasnogórskiej Sali Rycerskiej można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą bł. Euzebiuszowi, a 25 stycznia na Jasną Górę dotarła objazdowa wystawa paulińska (PALOS-BUS) przygotowana przez węgierskich paulinów. Na rok wspomnienia bł. Euzebiusza Zakon Paulinów przygotował cykl filmów pt. Promyki w zakon zebrane, które będą publikowane 11. dnia każdego miesiąca na paulińskich stronach internetowych. Projekt przygotowuje o. Michał Legan. Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu można znaleźć na: www.cbe.paulini.pl w zakładce: „Rok Euzebiusza”.

Radość z rozpoczętego roku jubileuszowego towarzyszyła paulinom także podczas tegorocznej nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, trwającej w dniach 11-19 stycznia. Paulini gromadzili się także na wspólnotowych

Reklama

Eucharystiach, podczas których, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ponowili przyrzeczenia ślubów zakonnych, a w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelnili, ponowili Akt zawierzenia Zakonu Paulinów Matce Bożej.

Patriotyczna pielgrzymka kibiców

12. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, z udziałem fanów nie tylko największych klubów piłkarskich, ale także tych lokalnych z całej Polski, przybyła 11 stycznia br. na Jasną Górę. Przyjechało w sumie ponad 4 tys. osób. Dotarli także kibice z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej – z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy, a także miłośnicy piłki z Węgier. Pielgrzymom towarzyszyły intencje modlitwy za Polskę, bohaterów narodowych, ludzi cierpiących i chorych oraz środowiska patriotyczne. Podczas spotkania dziękowano za Cud nad Wisłą w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Ta pielgrzymka była pomyślana jako spotkanie ludzi skupionych wokół idei patriotyzmu, gdzie nie są już ważne barwy klubowe, gdzie na bok odstawia się animozje, które przecież w sporcie, przy sportowej rywalizacji są od zawsze obecne – to jest wszystko nieważne. Tutaj rozmawiamy o sprawach istotnych dla nas wszystkich, o Polsce, o polskiej historii – podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator pielgrzymki.

Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Podczas Mszy św. modlono się we wszystkich intencjach, które nadsyłali kibice z całej Polski. – Popatrz ku Obrazowi Najświętszej Maryi Panny. Ty jesteś człowiekiem serca, jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń. Ucz się tej drogi po Bożemu, każdego dnia od nowa. Nie bój się być człowiekiem serca – apelował abp Dzięga. Kapłani poświęcili tradycyjne barwy klubowe i transparenty patriotyczne. >>n

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest „Wieczerza Pańska”?

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co oznacza nazwa „Wieczerza Pańska” używana dla oznaczenia Mszy Świętej?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję