Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 9

Krzysztof Świertok

Paulini wspominają

Rok 2020 obchodzony jest w Zakonie Paulinów jako rok jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego miała miejsce 20 stycznia br. we wszystkich klasztorach paulińskich na świecie. Główne uroczystości odbyły się w kolebce zakonu – bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech z udziałem najwyższego przełożonego paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego zakonu.

W jasnogórskiej Sali Rycerskiej można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą bł. Euzebiuszowi, a 25 stycznia na Jasną Górę dotarła objazdowa wystawa paulińska (PALOS-BUS) przygotowana przez węgierskich paulinów. Na rok wspomnienia bł. Euzebiusza Zakon Paulinów przygotował cykl filmów pt. Promyki w zakon zebrane, które będą publikowane 11. dnia każdego miesiąca na paulińskich stronach internetowych. Projekt przygotowuje o. Michał Legan. Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu można znaleźć na: www.cbe.paulini.pl w zakładce: „Rok Euzebiusza”.

Radość z rozpoczętego roku jubileuszowego towarzyszyła paulinom także podczas tegorocznej nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, trwającej w dniach 11-19 stycznia. Paulini gromadzili się także na wspólnotowych

Reklama

Eucharystiach, podczas których, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ponowili przyrzeczenia ślubów zakonnych, a w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelnili, ponowili Akt zawierzenia Zakonu Paulinów Matce Bożej.

Patriotyczna pielgrzymka kibiców

12. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, z udziałem fanów nie tylko największych klubów piłkarskich, ale także tych lokalnych z całej Polski, przybyła 11 stycznia br. na Jasną Górę. Przyjechało w sumie ponad 4 tys. osób. Dotarli także kibice z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej – z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy, a także miłośnicy piłki z Węgier. Pielgrzymom towarzyszyły intencje modlitwy za Polskę, bohaterów narodowych, ludzi cierpiących i chorych oraz środowiska patriotyczne. Podczas spotkania dziękowano za Cud nad Wisłą w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Ta pielgrzymka była pomyślana jako spotkanie ludzi skupionych wokół idei patriotyzmu, gdzie nie są już ważne barwy klubowe, gdzie na bok odstawia się animozje, które przecież w sporcie, przy sportowej rywalizacji są od zawsze obecne – to jest wszystko nieważne. Tutaj rozmawiamy o sprawach istotnych dla nas wszystkich, o Polsce, o polskiej historii – podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator pielgrzymki.

Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Podczas Mszy św. modlono się we wszystkich intencjach, które nadsyłali kibice z całej Polski. – Popatrz ku Obrazowi Najświętszej Maryi Panny. Ty jesteś człowiekiem serca, jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń. Ucz się tej drogi po Bożemu, każdego dnia od nowa. Nie bój się być człowiekiem serca – apelował abp Dzięga. Kapłani poświęcili tradycyjne barwy klubowe i transparenty patriotyczne. >>n

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję