Reklama

Prasa zagraniczna

Prawo o likwidacji ojca

Francuzi wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko nowemu prawu ugrupowania prezydenta Emmanuela Macrona, które udostępni zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Powszechnie jest ono nazywane prawem o likwidacji ojca. Zdaniem policji, manifestacja w centrum Paryża zgromadziła 19 stycznia br. 41 tys. osób. Według tygodnika Famille Chrétienne, było ich ok. 100 tys.

La Nacion

Papież pomaga

Mimo że od początku pontyfikatu Franciszek nie odwiedził jeszcze swojej ojczyzny, to wcale nie znaczy, że nie czuje wyjątkowych więzi z Argentyną. Martwi go szczególnie kryzys ekonomiczny na jego ojczystej ziemi, związany z wysokim długiem zagranicznym państwa – sięga 100 mld dol., a największym wierzycielem jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Zaniepokojony Franciszek, według argentyńskiego dziennika La Nación, stara się w miarę możliwości pomóc swojemu krajowi. Oczywiście długu nie spłaci, ale chce pomóc zwykłym ludziom, którzy w tej sytuacji najbardziej cierpią. Gazety donoszą, że z inicjatywy Ojca Świętego 5 lutego br. w Watykanie dojdzie do nieformalnego spotkania szefowej MFW Kristaliny Georgievej oraz przedstawicieli argentyńskiego rządu, w tym ministra finansów Martina Guzmána. Spotkanie odbędzie się przy okazji seminarium organizowanego w tym czasie przez Papieską Akademię Nauk Społecznych.

Christian Headlines

Femiterrorystki

Tę nazwę: Feminist Autonomous Cell – trzeba zapamiętać. Dlaczego? Bo być może będziemy słyszeć ją częściej. Feminist Autonomous Cell to nowa, agresywna grupa feministyczna, potajemnie atakująca wszystkich, którzy w osądzie liderów tej organizacji „są przeciwko kobietom”. Najgorszymi zaś jej wrogami są obrońcy życia. I to oni oraz wszyscy z nimi związani stali się w ostatnim czasie celem licznych ataków. Organizacja wzięła odpowiedzialność za zniszczenie kościoła protestanckiego w Tübingen. To była kara – jak można przeczytać w oświadczeniu – za antyfeministyczne postawy w postaci zachowań pro-life. Następnie zniszczono samochód dziennikarza Gunnara Schupeliusa. Żurnalista miał to „nieszczęście”, że w publikacjach opowiadał się za życiem. Następnie zaatakowano kościół św. Elżbiety w Berlinie, który gościł uczestników Marszu dla Życia. Na razie działalność Feminist Autonomous Cell ogranicza się do aktów wandalizmu, ale zdaje się, że Czerwone Brygady rozpoczynały podobnie. Dopiero później się rozkręciły.

Reklama

interfax RELIGION

Akcja patriarchy

Zwierzchnik gruzińskiego Kościoła katolikos Eliasz II ma 40 tys. chrześniaków. Podczas 62. nabożeństwa, w czasie którego udzielano chrztu dzieciom, przygarnął 521 kolejnych. Patriarcha Gruzji w styczniu 2008 r. ogłosił, że zostanie ojcem chrzestnym każdego trzeciego i następnego dziecka w rodzinie. Chciał w ten sposób zachęcić rodziny do przyjmowania większej liczby potomstwa w związku z kryzysem demograficznym, który grozi Gruzji. Jej populacja w 2020 r. zmaleje o 9 tys. i będzie liczyć 3 685 000 osób.

CRUX

Odradza się komunizm

Dwóch hiszpańskich biskupów w mocnych słowach ostrzegło, że w Hiszpanii odradza się komunizm. Metropolita Walencji – kard. Antonio Canizares Llovera i arcybiskup Oviedo – Jesús Sanz Montes przestrzegają ponadto, że podziały, które zafunduje nowy hiszpański rząd, złożony z dwóch lewicowych ugrupowań, mogą się skończyć powrotem do starych konfrontacji. Kardynał wspomniał wcześniej, że rządzące ugrupowania gwarantują odejście od ścieżki demokratycznej, na którą Hiszpania weszła po wojnie domowej i autorytarnych rządach gen. Franco. Zarzuca ugrupowaniom, które przejęły stery władzy, skłonności dyktatorskie i tłumienie wolności słowa. Jego zdaniem, Hiszpania jest na ścieżce, którą obrały niektóre kraje południowoamerykańskie, np. Wenezuela czy Boliwia, gdzie przez lata rządziły partie neomarksistowskie, a dziś społeczeństwo zbiera gorzkie tego owoce. Hiszpańska lewica zapowiedziała już usunięcie religii ze szkół i zerwanie międzynarodowych umów z Watykanem, regulujących status Kościoła w tym kraju.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję