Reklama

U papieskiej Madonny

Nie trzeba lecieć do dalekiej Argentyny, aby spojrzeć w oczy Patronce ojczystego kraju papieża Franciszka. Matka Boża z Luján czczona jest też w… Natolinie.

Niewielka figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczona jest w specjalnej kaplicy w lewej nawie kościoła Ofiarowania Pańskiego. Trafiła tu dzięki kard. Józefowi Glempowi, który jako Prymas Polski odwiedził argentyńską Polonię. W prezencie otrzymał kopię cudownej figurki Madonny z Luján – narodowego sanktuarium Argentyny. Prymas obiecał, że przekaże ją jednemu z budujących się kościołów w Warszawie. Zdecydował, że figurka trafi do Natolina.

Od piwnicy do kościoła

Zanim jednak powstała parafia i wybudowana została świątynia, wierni spotykali się w podziemiu, a dokładniej mówiąc… w piwnicy. Pierwszą Mszę św. na terenie dzisiejszej parafii odprawiono w piwnicy bloku przy ul. Na Uboczu 2.

Komuniści zwlekali z pozwoleniem na budowę kościoła, na dodatek nakazali eksmisję z pomieszczeń piwnicznych. Władze zarzucały, że zostały one wynajęte w celu katechizacji, a nie jako miejsce sprawowania Liturgii. Mimo tego nakazu Msze św. sprawowane były dalej.

20. rocznica intronizacji figury Matki Bożej będzie obchodzona w czerwcu 2020 r.

Podziel się cytatem

Po wydaniu dekretu tworzącego parafię w 1988 r. rozpoczęły się prace najpierw przy budowie domu parafialnego, a następnie kościoła. Powstała piękna, wzorowana na stylu romańskim świątynia.

Tętniąca życiem parafia

Dzisiaj w liczącej 18 tys. mieszkańców parafii Ofiarowania Pańskiego kult Matki Bożej jest żywy i silny. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiana jest Msza św. o Matce Bożej z Luján w intencji chorych na choroby nowotworowe i tych, którzy się nimi opiekują. Uczestniczy w niej bardzo dużo ludzi.

– Parafianie, którzy przychodzą do kościoła, prowadzą głębokie życie religijne, szczególnie eucharystyczne, bardzo dużo ludzi spowiada się i przyjmuje Komunię św. – mówi ks. prał. Edward Nowakowski, proboszcz parafii.

Działa w niej wiele wspólnot. Jest stuosobowa drużyna ministrantów i lektorów, Odnowa w Duchu Świętym, oaza, KSM, Bractwo św. Józefa, Ruch Rodzin Nazaretańskich, chór, Akcja Katolicka, prężnie funkcjonuje zespół Caritas.

Reklama

– Ludzie w potrzebie to są często nasi sąsiedzi, których spotykamy np. na ławkach w parku. Żal mi ich i bardzo im współczuję. Dlatego jestem tu, aby im pomagać – mówi Niedzieli Grażyna Skrętkowicz, która od ponad 20 lat opiekuje się osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i bezdomnymi.

Silny kult Matki Bożej wyraża się też w zaangażowaniu we wspólnoty Żywego Różańca. Należy do nich ponad 150 osób. – Różaniec daje mi siły i pomaga mierzyć się z wieloma trudnościami – przyznaje Halina Wesołowska, zelatorka Żywego Różańca.

Nasi święci

Parafia poszczycić może się także wieloma relikwiami świętych. W ub.r. kard. Nycz uroczyście wprowadził ryngraf – relikwiarz 34 świętych i błogosławionych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz nich w kościele znajduje się prawie 60 relikwii.

– W czasie tegorocznego odpustu chcemy podziękować abp. Mokrzyckiemu i archidiecezji lwowskiej za dar relikwii św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa lwowskiego – mówi Niedzieli ks. prał. Nowakowski i dodaje, że wierzy mocno, iż „parafialni” święci z Madonną z Luján wypraszają łaski dla całej wspólnoty wiernych.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U najlepszej Lekarki

W intencji osób chorych onkologicznie i ich rodzin modlono się w czasie Mszy św. w kościele Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie, gdzie czczona jest Matka Boża z argentyńskiego Luján.

Msza św. rozpoczęła się nowenną do Matki Bożej z odczytaniem imiennych intencji za chorych i litanią do Madonny z Luján.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję