Dokładnie 29 czerwca minęła 30. rocznica reaktywacji działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Po wieloletniej przerwie w oficjalnym funkcjonowaniu tej agendy, wywołanej działaniami władz komunistycznych, decyzją ówczesnego bp. Ignacego Tokarczuka Caritas wróciła do realizacji swych statutowych celów i misji służenia potrzebującym.
Dom Caritas w Starym Mieście
Świętowanie perłowego jubileuszu było wyjątkowe, jego punktem kulminacyjnym stała się inauguracja działalności kolejnej placówki prowadzonej przez naszą diecezjalną Caritas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
30 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Mieście k. Leżajska. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora Caritas – ks. prał. Artura Jańca i prezentacją bogatej działalności tej kościelnej agendy. Następnie miała miejsce uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Adam Szal. Po słowach wdzięczności wyrażonych wobec osób zaangażowanych w powołanie do istnienia nowej placówki, dokonano jej aktu poświecenia i otwarcia.
Przygotowanie do życia w świecie
Reklama
Środowiskowy Dom Samopomocy znalazł swoje miejsce w odrestaurowanym dzięki lokalnym władzom dawnym budynku szkoły w Starym Mieście i jest ośrodkiem dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością. Podstawowym zadaniem ośrodka jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych do jak najbardziej samodzielnego życia. Dokonuje się do m.in. poprzez: trening funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, naukę umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w dostępie do koniecznych świadczeń zdrowotnych, terapię ruchową oraz opiekę. Dom bezpłatnie zapewnia beneficjentom całodzienny pobyt, przynajmniej jeden posiłek, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne, a także edukacyjne. W codziennym harmonogramie dnia znajduje się także czas na rehabilitację społeczną i przygotowanie podopiecznych do życia w aktualnych kontekstach środowiskowych i socjalno-bytowych.
Adresaci domu
Adresatami domu są: osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby ze spektrum autyzmu i sprzężeniami. Obecnie placówka zapewnia pobyt i zajęcia dla 35 podopiecznych. Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Mieście świadczy swoją pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.
Nowa placówka Caritas dzięki współpracy wielu środowisk, życzliwości rzeszy osób, w tym zwłaszcza lokalnych samorządowców oraz dzięki ofiarności pracowników, to kolejne miejsce na mapie naszej archidiecezji dającej wsparcie, poczucie wartości i sensu życia dla najbardziej potrzebujących oraz ich rodzin.
Wniosek o skierowanie do ŚDS składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, dołączając zaświadczenia lekarskie (od psychiatry lub neurologa, a także lekarza rodzinnego) diagnozujące sytuację pacjenta oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.