Reklama

Niedziela Przemyska

Młodzi ludzie radośni wiarą

Odbywający się na początku września w Przemyślu Dzień Wspólnoty RAM to okazja do podsumowania całego roku formacji, wakacyjnych rekolekcji i błogosławieństwa nowych animatorów.

Niedziela przemyska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wspólnota

formacja

Archiwum RAM

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Dzień Wspólnoty był przede wszystkim dziękczynieniem za udane i bezpieczne rekolekcje wakacyjne Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

5 września na przemyskim Kazanowie spotkało się ok. 500 młodych osób chcących świętować we wspólnocie zakończenie całego roku formacyjnego, a także być obecnym podczas błogosławieństwa nowych animatorów RAM. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia swoją obecnością zaszczycił nas bp Krzysztof Chudzio, który przewodniczył Eucharystii i pobłogosławił na animatorów 69 młodych, włączając ich jako nowych członków zwyczajnych stowarzyszenia. Eucharystię poprzedził czas świadectw, podczas którego młodzi podzielili się doświadczeniem wiary minionego roku. Po Mszy św. był czas agape, czyli braterskiego świętowania przy posiłku, rozmów, wspomnień i wzruszeń. Dzień Wspólnoty zakończył się projekcją filmu podsumowującego cały rok formacyjny 2019/2020.

Trwający rok, obfity w wiele zaskakujących i niespodziewanych zwrotów akcji i wydarzeń, a także naznaczony pandemią koronawirusa odbił się także na działaniach apostolskich RAM w archidiecezji przemyskiej. Od marca studium animatora odbywało się w formie zdalnej, a pod znakiem zapytania stanęły rekolekcje wakacyjne organizowane nieprzerwanie od 36 lat w różnych zakątkach naszej diecezji.

Już po raz 36 odbywał się Dzień Wspólnoty RAM

Podziel się cytatem

Reklama

Dzięki mobilizacji całej wspólnoty mogły odbyć się turnusy rekolekcyjne. Młodzież przeżywała je w 3 ośrodkach: dom rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych, a także ośrodki Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Zboiskach k. Sanoka oraz w Rajskiem k. Soliny. Swoistą inauguracją wakacji był turnus dla kandydatów na animatorów. Rekolekcje dla młodzieży rozpoczęły się również w połowie lipca, ale w odległym od Przemyśla miejscu – w Rajskiem k. Soliny.

Tydzień później turnusy wystartowały w Zboiskach, a początkiem sierpnia w Ustrzykach Górnych. Po wszystkich 13 turnusach można było zauważyć wielką radość spotkania się z Panem Bogiem i z innymi ludźmi po kilku trudnych miesiącach kwarantanny i izolacji. Tygodniowe rekolekcje były w tym roku szczególnym ukojeniem na domowe zamknięcie, brak spotkań formacyjnych w parafiach, a także ograniczenia w relacjach z przyjaciółmi. Wielu uczestników przyznało, że po kilku miesiącach duchowej pustyni, w czasie rekolekcji odnalazło na nowo Jezusa i postanowiło Go ponownie uczynić Panem swojego życia. Mamy nadzieję, że inicjatywy apostolskie podjęte przez Ruch Apostolstwa Młodzieży realnie wydadzą owoce w pracy duszpasterskiej w najbliższym czasie, a neoanimatorzy stowarzyszenia mocni wiarą będą w stanie odnawiać świat na lepszy.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej

Niedziela podlaska 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

formacja

Ks. Artur Płachno

Na zakończenie spotkania Biskup Drohiczyński przekazał papieskie medale „Benemerenti”

Na zakończenie spotkania Biskup Drohiczyński przekazał papieskie medale „Benemerenti”

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich 9 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej. Na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza przybyli na niego kapłani z diecezji i z zagranicy, katecheci i katechetki, członkowie diecezjalnej rady duszpasterskiej, przedstawiciele rad parafialnych oraz alumni

Jednym z zaproszonych gości był ks. dr Wiesław Niewęgłowski - duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji warszawskiej, który wygłosił konferencję na temat: „Dziedzictwo w nauczaniu Jana Pawła II a rzeczywistość kulturowa”. Powiedział w niej, że bł. Jan Paweł II mówił wielokrotnie, że narodowość, chrześcijaństwo, suwerenność i kultura złączone są w polskiej tradycji jako własna tożsamość. Kultura powinna być zaś pokarmem, „nie wolno bowiem tworzyć dziejów bez dziejów”. Prelegent powiedział też, że kapłani, którzy głoszą orędzie Ewangelii, czynią to w „garniturze kultury”. Przypomniał papieskie słowa, że człowiek jest największym dobrem kultury. Jest też skarbem narodowym i wartością dziedziczoną przez pokolenia. Kultura jest bowiem szkołą patriotyzmu bez pogardy dla innych kultur, mówił ks. Niewęgłowski. Podkreślił też, że nie można wyrywać cegieł z gmachu własnej kultury narodowej, co obecnie, niestety, w Polsce ma miejsce i prawie osiemdziesiąt procent stanowi w niej obca kultura przy dwudziestu procentach rodzimej. Ukazał on też relację dziedzictwa kultury do chrześcijaństwa, w której potrzeba zdrowej równowagi pomiędzy sacrum i profanum.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję