Reklama

Niedziela w Warszawie

Studia dla szukających Prawdy

Czy osadzona w świecie starożytnym Biblia jest atrakcyjna dla dzisiejszego odbiorcy? Jak najbardziej, o czym świadczy już kilkudziesięciu chętnych do podjęcia nauki w Szkole Biblijnej Collegium Joanneum.

Niedziela warszawska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Biblia

Archiwum PWTW/Mirek Wiśniewski

Spotkania słuchaczy Szkoły Biblijnej będą odbywały się w PWTW przy ul. Dewajtis 3 (na zdjęciu) oraz w budynku Seminarium Duchownego przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54

Spotkania słuchaczy Szkoły Biblijnej będą odbywały się w PWTW przy ul. Dewajtis 3 (na zdjęciu) oraz w budynku Seminarium Duchownego przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54

Zdobądź, a będziesz szczęśliwy – krzyczą do nas wszechobecne reklamy. To jest oczywiście świat iluzoryczny, ale ulegamy mu bardzo łatwo. Ten schemat stylu życia nie rozwiązuje naszych problemów. Jednym z nich jest ogromna kruchość człowieka atakowanego ze wszystkich stron, również w sferze zdawać by się mogło tak oczywistej jak własna tożsamość – na co zwraca uwagę s. dr Judyta Pudełko, biblistka z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum.

Prawdziwe czytanie, rozważanie Pisma Świętego prowadzi do spotkania z Osobą Żywego Boga.

Podziel się cytatem

– Pismo Święte pokazuje nam coś zupełnie innego, choć jest księgą niełatwą, bo pochodzącą z kultury Starożytnego Bliskiego Wschodu. To trzeba zawsze brać pod uwagę. Jednak, ilekroć sięgamy po Biblię, otrzymujemy odpowiedź, na podstawowe pytania: Kim jest człowiek, kim jest Bóg oraz jaki jest cel istnienia człowieka?

Co nam szkodzi, a co naprawdę pomaga? Bardzo często jest to coś zupełnie odwrotnego, niż nam proponuje dzisiejszy, skomplikowany świat – zauważa s. Judyta.

Z różnych stron słyszymy wiele głosów, które próbują pokazać nam, co jest w życiu najważniejsze. Czasami cechuje je sprzeczność i osoba szukająca prawdy, widząc niejednoznaczność wszystkiego, może się zgubić. Ulega wtedy iluzjom na temat samego siebie, świata, ludzi oraz celu życia. W skrajnych przypadkach traci świadomość tego, kim w ogóle jest. Pismo Święte gwarantuje faktyczne poznanie, czyli porządkuje nasze myślenie i umysł.

Dwa lata temu zrodziła się w kręgach Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie idea tzw. Teologii dla Zabieganych, gdzie w bardzo syntetyczny i przystępny sposób został zaprezentowany uczestnikom kanon teologii oparty na czterech podstawowych filarach. Organizatorzy zaobserwowali, że kurs rozbudził w studentach jeszcze większą chęć poznawania pewnych prawd dla siebie samych. Pragnienie zgłębiania Pisma Świętego dostrzegli także podczas innych zajęć, konferencji czy pielgrzymek do Ziemi Świętej. To stało się inspiracją do utworzenia Szkoły Biblijnej, która będzie miała całkowicie otwartą formułę bez egzaminów wstępnych.

Reklama

Warunki przyjęcia zostały zamieszczone na stronie internetowej PWTW (www.pwtw.pl/szkola-biblijna-collegium-joanneum/). Uczestnictwo daje podstawę do otrzymania certyfikatu. Wykładowcy mają narzędzia w postaci specjalistycznych studiów biblijnych i mogą dopomóc w tym, żeby tekst Pisma Świętego stał się takim słowem życia, które mocno poruszy i da nową perspektywę. Pomogą przedostać się przez meandry językowe, historyczne czy kulturowe.

– Właśnie taki jest również cel naszej szkoły. Uczestnicy kursu zgłębią wymiar intelektualny, poznawczy, ale niemniej ważny jest walor duchowy. To zaproszenie do przeżywania Słowa Bożego – zachęca s. Judyta, dodając jednocześnie. – A może ono bardzo konkretnie zmieniać życie. Nie należy zatrzymywać się jedynie na walorze poznawczym, bo to jest za mało; pozostajemy wtedy na etapie religioznawstwa. To wszystko jest oczywiście piękne i bardzo ważne, ale absolutnie niewystarczające. Prawdziwe czytanie, studiowanie, rozważanie Pisma Świętego, prowadzi do spotkania z Osobą Żywego Boga, który mówi do mnie, komunikując mi miłość i zaprasza do tej relacji.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Karol Porwich/Niedziela

„Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej. Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła, zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia, „wsłuchiwanie się”, „rozeznawanie”, analiza słupków popularności, natomiast kanon Biblii schodzi na daleki plan, jest niewygodny, a więc i niepotrzebny” – mówi znany polski biblista, a obecnie tłumacz nowego biblijnego przekładu z hebrajskiego „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Spotykamy się z okazji promocji przekładu przez Księdza Profesora „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi”. Proszę powiedzieć, jak zrodził się pomysł nowego przekładu Biblii z języka hebrajskiego?

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję