Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy na III Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej

Komitet Organizacyjny III Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej zaprasza przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i wspólnot działających w naszej diecezji do wzięcia udziału w dniach 30 i 31 maja w Kongresie, który odbędzie się pod hasłem: Trwali oni jednomyślnie na modlitwie i otrzymali Ducha Świętego. Celem Kongresu jest ożywienie życia modlitewnego w parafiach. Miejscem spotkań będzie kaplica Ojców Redemptorystów przy parafii św. Józefa w Toruniu.
Początek Kongresu w piątek 30 maja o godz. 17.45, zakończenie w sobotę 31 maja po Eucharystii o godz. 18.00. W programie m. in.: nabożeństwo różańcowe, Koronka do Miłosierdzia Bożego, konferencje na temat modlitwy we wspólnocie, parafii, rodzinie, praca w grupach tematycznych oraz wspólne posiłki w Domu Pielgrzyma.
Karty zgłoszeń zostały rozesłane do parafii, ruchów i stowarzyszeń. Zainteresowani mogą zgłaszać się u księży proboszczów i odpowiedzialnych poszczególnych wspólnot. Szczegółowe informacje: www.drrk.diecezja.torun.pl
Adresy kontaktowe: Biuro Misji Ewangelizacyjnych i Szkoły Nowej Ewangelizacji, ul. św. Józefa 23/35, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 66-23-143; e-mail: kongres@sne.torun.pl lub: ks. Sylwester Ćwikliński, tel. (0-56) 622-35-30; e-mail: w-fas@diecezja.torun.pl
Zainteresowanych uczestnictwem w Kongresie serdecznie zapraszamy.

mm

Dekanaty toruńskie

Droga Krzyżowa ulicami Torunia

Tradycyjnie w przedostatni piątek Wielkiego Postu kilka tysięcy mieszkańców Torunia na ulicach swego miasta przeżywało Drogę Krzyżową. O godz. 17.00 w kościele garnizonowym wspólną modlitwą rozpoczęto nabożeństwo, po którym ulicami: św. Katarzyny, Królowej Jadwigi, Szeroką i Żeglarską procesja przeszła do toruńskiej katedry. Monumentalny krzyż, który towarzyszy toruńskim nabożeństwom od samego początku, dźwigali żołnierze i przedstawiciele toruńskich parafii. Za krzyżem wśród rozmodlonych wiernych podążali: biskup toruński Andrzej Suski, przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich i władz miasta. Drogę Krzyżową zakończyła wspólna Msza św. w katedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

xwm

Ogólnopolskie laury dla chóru katedralnego

W dniach 11-13 kwietnia w Bydgoskiej Filharmonii odbył się finał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Najlepsze zespoły wystąpiły podczas koncertu galowego. Werdykt jury ogłosił jej przewodniczący ks. prał. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej w Warszawie.
W kategorii Chórów pozaszkolnych o głosach mieszanych złoty kamerton zdobył Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyrekcją Romana Gruczy. Ponadto zespół otrzymał Puchar Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za zdobycie najwyższej punktacji w finale konkursu. Chórowi przypadł w udziale także puchar Ministra Kultury za najlepsze wykonanie obowiązkowego utworu Feliksa Nowowiejskiego Parce Domine. Senator RP Dorota Kempka ufundowała Nagrodę Specjalną dla Romana Gruczy, najlepszego dyrygenta województwa kujawsko-pomorskiego w finale konkursu. Do dyplomu została dołączona grafika przedstawiająca fragment Bydgoszczy.

Jerzy Kowalski

Wkrótce

Piknik na Barbarce

Szwadron Kawalerii, Akcja Katolicka z parafii św. Antoniego w Toruniu, harcerze i młodzież z Zespołu Szkół nr 9 przy wsparciu władz miejskich pragną przywrócić świetność i rolę, jaką dawniej odgrywała toruńska Barbarka, stwarzając tam prawdziwą oazę wypoczynku, kultu religijnego oraz tzw. zielone płuca dla mieszkańców Torunia i okolic. Dlatego już w pierwszą niedzielę maja na Barbarce zostanie zorganizowany piknik, na który wszystkich zapraszamy. Prawdopodobnie do tego czasu zostanie już odbudowana figurka św. Barbary, dlatego też zapraszamy wszystkie Basie, aby przybyły w miejsce kultu swej patronki, a w przyszłości zostanie zorganizowany "zlot Barbar" z Torunia i okolic, a nawet z całej Polski.

pm

"Posłani, aby służyć"

Diecezjalne Dzieło Powołań zaprasza w Niedzielę Dobrego Pasterza (tj. 11 maja br.) na godz. 16.30 do toruńskiej katedry pw. Świętych Janów na spotkanie poświęcone tematyce powołaniowej. Zaproszenie to kierujemy zarówno do ludzi młodych, stojących przed koniecznością wyboru drogi życia, jak i do wszystkich, którym leży na sercu sprawa powołań do służby w Kościele. Szczególne zaproszenie kierujemy do służby liturgicznej oraz do innych grup, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich (nie tylko młodzieżowych!).

Reklama

Program:

16.30 - Godzina Świadectw, w czasie której prezentować się będą zgromadzenia zakonne pracujące na terenie diecezji toruńskiej;
18.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego - modlić się będziemy o powołania i za powołanych do służby w Kościele oraz o rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego (patrona Diecezjalnego Ośrodka Powołań); po Mszy św. spotkanie przy katedrze z możliwością osobistego spotkania i rozmowy z księżmi, klerykami i osobami konsekrowanymi.

Więcej informacji: ks. Marian Tomasz Kowalski, Rynek Staromiejski 30/4, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 621-12-06; ddp@diecezja.torun.pl; www.powolania.diecezja.torun.pl

Pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Parafia Miłosierdzia Bożego w Toruniu organizuje w dniach 9 i 10 maja br. kolejną pielgrzymkę do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach oraz do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Bliższe informacji pod numerem telefonu (0-56) 639-44-06.

Konkurs literacki

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu ogłasza konkurs literacki nt. "Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa" (1 Kor 11, 1), nad którym patronat zgodził się przyjąć bp Andrzej Suski.
Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają wszystkich, których zafascynowała postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a szlachetne i heroiczne świadectwo jego życia stało się inspiracją do podjęcia szeroko rozumianej refleksji na temat wzrostu duchowego, dążenia do świętości oraz powołania współczesnego człowieka.
Motto konkursu stanowią słowa Pierwszego Listu do Koryntian, które rozważał bł. ks. Stefan W. Frelichowski - wówczas kleryk - podczas rekolekcji 3 października 1932 r. Dążenie do świętości i chęć bycia dobrym chrześcijaninem towarzyszyły ks. Frelichowskiemu od wczesnej młodości do ostatnich dni jego ziemskiego życia. To swoje życiowe dążenie rozumiał Ksiądz Wicek jako realizację powołania do określonych zadań w życiu Kościoła, wcielanie idei w konkretne sytuacje, które zesłał mu Bóg.
Konkurs pomyślany został jako podziękowanie za beatyfikację ks. S. W. Frelichowskiego z okazji przypadającej w przyszłym roku 5. rocznicy beatyfikacji i ma na celu szerzenie kultu Błogosławionego przez zgłębianie świadectwa jego życia. 7 czerwca 1999 r. dar beatyfikacji ks. Frelichowskiego Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył w sposób szczególny Kościołowi toruńskiemu: "Przyjmujemy z wielką wdzięcznością - powiedział Ojciec Święty podczas uroczystości beatyfikacyjnych - świadectwo życia błogosławionego Wincentego Frelichowskiego, współczesnego bohatera, kapłana i człowieka pokoju, jako wezwanie dla naszego pokolenia".

Reklama

Warunki konkursu:

1. Autorem pracy może być indywidualna osoba lub zespół autorski.

2. Forma wypowiedzi przekazującej osobiste refleksje i przemyślenia jest dowolna (np. esej, rozprawa, modlitwa, refleksja poetycka, medytacja itp.).

3. Górną granicę objętości ustala się na pięć stron znormalizowanego wydruku maszynowego formatu A-4 (jeśli możliwe - z dyskietką).

4. Termin nadsyłania prac upływa 1 października br. (decyduje data stempla pocztowego lub potwierdzenie w parafii).

5. Prace w trzech egzemplarzach, podpisane godłem, z dopiskiem "konkurs" należy nadsyłać pocztą lub oddać za pokwitowaniem w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, 87-100 Toruń, ul. Maryi Panny 2.

6. W zamkniętej kopercie, opatrzonej tym samym godłem co praca, należy dołączyć do przesyłki następujące dane: imię i nazwisko, wiek oraz dokładny adres uczestnika konkursu. Dane osobowe nie będą wykorzystywane przez organizatora.

7. Prace konkursowe będzie oceniać jury powołane przez organizatora.

Reklama

8. Przewiduje się następujące nagrody:
Nagroda I 600 zł
Nagroda II 400 zł
Nagroda III 200 zł.

9. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo innego podziału kwoty przeznaczonej na nagrody.

10. Nagrodzone prace zostaną wydrukowane w Biuletynie Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu.

11. Zgłoszone do konkursu prace nie mogły uczestniczyć wcześniej w innych konkursach.

12. O decyzji jury, miejscu i terminie uroczystego wręczenia nagród laureaci konkursu zostaną powiadomieni pisemnie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś w Boże Ciało: popatrz w swoje sumienie, ono musi być oczyszczone!

2024-05-30 16:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Chcesz klękać dziś przed Jezusem? Chcesz za Nim iść w tej pięknej procesji? To, mówi nam Pismo, popatrz w swoje sumienie. Ono musi być oczyszczone. Do oczyszczenia sumienia i spojrzenia w sumienie – do naszego wnętrza – wzywa nas Słowo w dniu, kiedy oddajemy najbardziej publiczną cześć Jezusowi. Kiedy wychodzimy na ulicę, kiedy chcemy Go pokazać całemu naszemu kochanemu miastu – mówił kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję