Reklama

Niedziela Rzeszowska

Umocnieni modlitwą u Pani Rzeszowa

Od kilkunastu już lat przypadający 12 września odpust w sanktuarium Pani Rzeszowa, Patronki Miasta, trwa kilka dni. W tym roku świętowaniu towarzyszyło hasło: „Maryjo, dopomóż nam uwielbiać Twojego Syna i nieść pociechę strapionym”.

Niedziela rzeszowska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

Sumę odpustową koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów

Sumę odpustową koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów

Świętowanie odpustowe rozpoczęło się już 7 września – w wigilię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Odprawiane następnego dnia Msze św. zgromadziły parafian i liczne rzesze czcicieli Matki Najświętszej. Kazania głosił wikariusz biskupi ks. prał. Jan Szczupak, który przypomniał m.in., ogromną wartość, którą ma dla nas udział w uroczystości odpustowej i zyskiwanie odpustów. Kaznodzieja mocno zaakcentował fakt, że uroczystość Narodzenia Matki Bożej, to święto rodzinne. Wpatrując się w Świętą Rodzinę, chrześcijanin musi postawić pytanie o rodzinę własną, zastanowić się, jakie są współczesne rodziny. Przez narodzenie Maryi uczmy się również dziękować za każde nowe życie, bo człowiek jest najwspanialszym owocem miłości. Macierzyństwo to dar i skarb.

Wobec fali współczesnych zagrożeń, Różaniec jest najlepszym orężem prowadzącym do zwycięstwa.

Podziel się cytatem

W kolejnym dniu do Pani Rzeszowa pielgrzymowali osobiście i duchowo uczniowie szkół podstawowych, To w ich intencji została odprawiona Msza św. o godz. 12.00. Natomiast wieczorem na odpustowym świętowaniu zgromadzili się przedstawiciele Kół Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył bp Kazimierz Górny. Przypomniał historyczne rocznice, które świętuje naród polski i wskazał, że wobec różnorodnych współczesnych zagrożeń, fali sekularyzacji i zgubnych ideologii, Różaniec jest najlepszym orężem prowadzącym do zwycięstwa.

Wiara, modlitwa i post

Kolejny dzień był czasem pielgrzymowania duszpasterstwa młodzieży, grup Liturgicznej Służby Ołtarza, grup oazowych, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, RAM i harcerzy. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja przypomniał, że o. Gabriele Amorth, egzorcysta z Watykanu, ukazał trzy środki, które pomagają, by nie ulec szatanowi: wiarę prawdziwą, modlitwę gorliwą i post z pobudek religijnych. Siłę czerpał z Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, lektury Ewangelii i modlitwy różańcowej. Wszystkie te źródła są nam dostępne, zwłaszcza w tej świątyni. A powinniśmy się starać, by nasze serca były coraz bardziej wrażliwe. Jest to bardzo ważne, bo wtedy człowiek jest w stanie usłyszeć słowa Jezusa: „Pójdź za mną” i zrealizować je.

Reklama

Po Mszy św. młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończył się śpiewem Apelu Maryjnego i zasłonięciem figury Matki Bożej Rzeszowskiej.

Obierając Maryję za patronkę, bardziej uświadamiamy sobie jej interwencję w nasze życie.

Podziel się cytatem

W przeddzień uroczystości odpustowej Matki Bożej Rzeszowskiej przybyli do Matki Najświętszej ludzie starsi, chorzy i borykający się z cierpieniem. Przybywali, by tutaj u jej stóp szukać pociechy w strapieniu. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Wieczornej pielgrzymce diecezjalnych grup apostolskich, ruchów i stowarzyszeń przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Zachęcał wiernych, by dbali o wrażliwość swojego sumienia, bo ono jest naszym wewnętrznym przewodnikiem i sędzią naszych czynów.

Patronka – to nasze zobowiązanie

W uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej sumie pontyfikalnej odprawionej w Ogrodach Bernardyńskich przewodniczył i wygłosił homilię bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla, w koncelebrze z biskupami rzeszowskimi i kapłanami oraz Ojcami Bernardynami. Podkreślił m.in., że tytuł Pani Rzeszowa to większe zobowiązanie, bo obierając Maryję za patronkę, bardziej uświadamiamy sobie jej interwencję w nasze życie. Jej figura jest czytelnym znakiem, że ona postanowiła na tym miejscu wysłuchiwać swoich dzieci i nieść pociechę strapionym.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz m.in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Członkowie Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości przekazali księgę z 670 rocznymi deklaracjami abstynencji. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Wojska Polskiego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczyste świętowanie zwieńczył koncert orkiestry wojskowej i koncert pieśni religijnych i patriotycznych zespołu wokalnego Unanime pod dyrekcją Anny Marek-Kamińskiej.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek poświęcił korony jubileuszowe dla Matki Bożej Rzeszowskiej

[ TEMATY ]

Matka Boża

Rzeszów

Igor Witowicz/www.bernardyni.rzeszow.pl

Są złote, wysadzane szlachetnymi kamieniami, w całości ufundowane przez wiernych, którzy ofiarowali na ten cel swoje kosztowności, stanowiące wotum wdzięczności mieszkańców Rzeszowa. W czwartek 12 września podczas Mszy Świętej w Ogrodach Bernardyńskich przy Sanktuarium Pani Rzeszowa na skronie Matki Bożej Rzeszowskiej zostaną nałożone nowe, jubileuszowe korony. Wydarzenie ma związek z obchodami 500 - lecia objawień Maryi i 250. rocznicą koronacji figury. W poniedziałek korony poświęcił papież Franciszek. Do Rzymu zawiózł je o. Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium, który nie krył zaskoczenia, kiedy na kilka dni przed głównymi uroczystościami został poproszony o przywiezienie koron. ” Na podjęcie decyzji mieliśmy dosłownie 10 sekund, ale nie zastanawialiśmy się ani chwili. To dla nas zaszczyt, że papież zainteresował się naszym jubileuszem. To było szczególne spotkanie. Mieliśmy czas na dłuższą rozmowę z papieżem Franciszkiem, któremu ofiarowaliśmy kopię cudownej Figury, opowiedzieliśmy historię objawień, a Ojciec Święty z troską i zainteresowaniem jej wysłuchał. Na koniec naszego spotkania pobłogosławił korony, które zostaną nałożone na skronie Matki Bożej ” – dodaje o. Tokarski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję