Reklama

Niedziela Sosnowiecka

100-lecie błędowskiej parafii

W ludzkim poczuciu czasu 100 lat to dużo – stąd wielka celebracja doniosłego jubileuszu 100-lecia erygowania parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie, w niedzielę 13 września.

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

Błędów

Jarosław Ciszek

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

Jubileuszowej Mszy św., połączonej z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Błędowską parafię ustanowił w marcu 1920 r. biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Augustyn Łosiński. Jako pierwszego jej proboszcza mianował ks. Pawła Czaplę. Historycznie ziemie Błędowa przynależały najpierw do parafii w Sławkowie, od XV wieku do parafii w Chechle, zaś od 1802 r. do nowo powstałej parafii Niegowonice. Warto podkreślić, że od 1220 r. Błędów należał do Zakonu Kanoników Regularnych Świętego Ducha w Prądniku oraz był własnością biskupów krakowskich, więc historia wiary na tych ziemiach liczy co najmniej 8 wieków.

Początkowo nowo erygowana parafia wybudowała drewniany kościół, który służył wiernym przez 30 lat, aż do pożaru w 1951 r. Na jego miejscu zbudowano obecnie istniejący okazały kościół murowany w stylu neogotyckim, który w 1960 r. konsekrował biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

Reklama

Ołtarz to serce świątyni i jej najważniejszy punkt – miejsce, gdzie każdego dnia rodzi się i składa swe życie za nas w ofierze żywy Chrystus. Stąd szczególna forma oddania tego wyjątkowego stołu na wyłączny kult Boży. Tegoroczną uroczystość w Błędowie powiązano z poświęceniem ołtarza, który został przez biskupa, po specjalnej modlitwie, namaszczony olejem krzyżma, a następnie ubrany przez parafian. – Ołtarz woła o ofiarę. Chcemy żyć wiarą naszych ojców i przynosić swoje życie na ofiarę do tego ołtarza jak najczęściej – mówił na początku Eucharystii ks. Bronisław Waksmundzki, proboszcz parafii, którego staraniem nowy ołtarz został wybudowany, dzięki ofiarności parafian.

W kazaniu biskup sosnowiecki zwrócił uwagę, że świątynia parafialna jest zawsze miejscem, skąd spływa na ludzi szczególne błogosławieństwo i gdzie mogą oni przybywać ze swoimi problemami. Nawiązał też do niełatwych czasów powstania parafii w 1920 r. i wielkiej modlitwy, jak płynęła wtedy ze wszystkich kościołów o ocalenie przed bolszewickim jarzmem. Apelując o ufną modlitwę przypominał o obowiązku wdzięczności wobec Boga i Maryi, którym naród i każdy z nas zawdzięcza tak wiele.

Uroczystość zakończyło podpisanie pamiątkowego aktu oraz poświęcenie tablicy zawieszonej przy wejściu do kościoła, która ma przypominać o przeżywanym wielkim jubileuszu. Odpustowa Msza św. stała się także okazją do dziękczynienia za plony – na jej początku biskup poświęcił dożynkowy wieniec oraz chleby z tegorocznych plonów, przyniesione potem w procesji z darami.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół Jadwigi – w królewskiej koronie

Niedziela kielecka 38/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

TD

Formę budowli sakralnej zainspirowała królewska korona

Formę budowli sakralnej zainspirowała królewska korona

Są wśród naszych narodowych pamiątek takie, które poruszają w sposób szczególny. Bez wątpienia należą do nich korona, jabłko i berło św. Jadwigi królowej, koronowanej na króla – nie na królową, Polski, a wydobyte z jej grobu. Piękna legenda głosi, że dobra i kochana przez Polaków królowa oddała swoje dobra na odnowienie Akademii Krakowskiej i pomoc ubogim, dlatego pochowano ją z drewnianymi insygniami

Kielecki kościół na Osiedlu Świętokrzyskim, który wygląda jak korona, jak ta którą mogła nosić królowa, był pierwszym kościołem w diecezji kieleckiej, który właśnie tę świętą obrał sobie za patronkę.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe - prorok nowoczesności

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 26

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

Szczególny świadek swoich czasów i szczególne świadectwo, jakie pozostawił, każą mi myśleć o nim jak o wyjątkowym Proroku XX wieku - Proroku Nowoczesności.
Od początku był niezwyczajny. Znana jest opowieść matki Maksymiliana o dwóch koronach - białej i czerwonej... Widzenie dziecka, w którym Niepokalana przepowiedziała mu przyszłość męczeńską... A potem, kiedy wybrał habit zakonny Braci Mniejszych Konwentualnych - nieustannie udowadniał, że całym sobą jest franciszkaninem, „szalonym” franciszkaninem, który pragnie przemawiać - do brata mikrofonu, samolotu, do siostry maszyny drukarskiej.
Wszystko, cokolwiek rodziło się w jego głowie - choć z początku prawie bez szans na powodzenie - w końcu stawało się faktem. Ten piękny Niepokalanów niech będzie tego przykładem... ale i Wydawnictwo „Rycerza Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję