Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica poświęcenia katedry

W niedzielę 20 września, obchodzona była 679. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, z udziałem biskupa seniora Stefan Cichego, księży oraz kapituły katedralnej.

Niedziela legnicka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

katedra legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Obchodzimy 679. rocznicę poświęcenia tego kościoła, który od prawie 30 lat jest katedrą biskupią. Gromadzimy się, by słuchać słowa Bożego, dziękować Bogu za wszystko, co dokonał i stale dokonuje w nas, jako wspólnocie. Byśmy umieli właściwie przeżywać nasze życie, jako ci, co są oparci, budowani na tym solidnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus – mówił ksiądz biskup.

Poświęcenie świątyni

Doroczna uroczystość nawiązuje do wydarzenia z 1341 r., kiedy to kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Nankiera, chociaż ukończenie budowy dokonało się w latach 90. XIV w. W kolejnych latach dobudowywano do niego kaplice, których fundatorami byli mieszczanie i cechy rzemieślnicze. Kościół ulegał zmianom i modyfikacjom także w kolejnych latach, aż do XIX w., kiedy zdecydowano o neogotyckiej przebudowie kościoła. To właśnie latach 1892-94 oblicowano elewację kościoła czerwoną cegłą, dobudowano drugą wieżę, zmieniono układ dachów i wprowadzono nową aranżację wnętrza. I takim go widzimy dzisiaj.

Tworzymy żywy kościół

W homilii bp Zbigniew Kiernikowski, nawiązując do czytań mszalnych, stwierdził: – Gromadzimy się w tym kościele, w rocznicę jego konsekracji, jako ci, którzy chcą uzyskać światło na wszystko to, co dzieje się w naszym życiu, które też jest budowane, ale, oby nie było budowane na naszej stałości, na naszych przekonaniach, ale stale umiało korzystać z tego, co jest jakimś doświadczeniem, z którym się zwracamy do Boga, Jezusa Chrystusa, i wyznajemy: Ty jesteś Panem, Mesjaszem, Prorokiem. Gromadzimy się, aby słuchać tego Mesjasza, Proroka, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego i oddawać Bogu cześć w duchu i prawdzie. Prośmy, by Maryja była dla nas Matką, wzorem, żeby święci patronowie, apostołowie Piotr i Paweł też nas w tym umacniali, jako ci, którzy głęboko przeżyli swoją przemianę życia – apelował ksiądz biskup.

Obecna katedra początkami sięga XIV w.

Podziel się cytatem

Nowy Wikariusz Generalny

Reklama

Obchodzona uroczystość była też okazją do ogłoszenia i wręczenia ks. prał. Robertowi Kristmanowi, proboszczowi katedry, a także prepozytowi kapituły katedralnej, nominacji biskupa legnickiego na Wikariusza Generalnego.

– Dziękuję że ksiądz prałat zgodził się przyjąć tę posługę, która jest potrzebna w diecezji. Wikariusz Generalny, to ten, który wspomaga biskupa i generalnie to wszystko, co mieści się w dobru diecezji. Życzę, żeby sam ksiądz prałat przeżywał w tym jak najwięcej dobra – mówił ksiądz biskup podczas wręczenia nominacji.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Julia A. Lewandowska

Msze św. w intencji Ojczyzny oraz poległych jej obrońców, pokazy rekonstrukcji historycznych, wystawy i składanie kwiatów - upamiętnią w całym kraju 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i niemieckiej agresji na Polskę. Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uczczą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

Co roku główne uroczystości państwowe upamiętniające wybuch II wojny światowej odbywały się z udziałem najwyższych władz na Westerplatte w Gdańsku. W tym roku prezydent Andrzej Duda 78. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę upamiętnił w Wieluniu. - Westerplatte w świadomości Polaków istnieje od dawna i nie ma zagrożenia, że ktoś nie będzie wiedział, co się tam wydarzyło – wyjaśnił rzecznik Prezydenta RP Krzysztof Łapiński.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję