Reklama

Niedziela Łódzka

Kolegiata w Łasku

To jeden z 15 kościołów stacyjnych, w których biskupi zaproszeni przez abp. Grzegorza Rysia ogłosili rozpoczęcie Roku Jubileuszowego na 100-lecie powstania diecezji.

Niedziela łódzka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

archidiecezja

kościoły stacyjne

Piotr Drzewiecki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała 
Archanioła

W kolegiacie Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii nawiązał do przypowieści o winnicy: – Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej dostajemy pocieszenie – Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi, że On jest krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści. Papież Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, którą podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli tę miłość. Jej świadomość jest niezwykła. Jezusowi bardzo zależy na tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w Nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg.

Wszczepienie w Chrystusa

W dalszej części wystąpienia nawiązał do jednego z najstarszych kościołów archidiecezji, obecnie świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła: – Tu w 1366 r. była pierwsza parafia, tu był Jezus, tu była wiara. Stoimy w miejscu, gdzie już w XVI wieku była świątynia. W Azji Mniejszej kwitły kościoły. Tam było centrum ewangeliczne świata. Dziś jest tam pustynia. Naszym zadaniem jest to, byśmy byli wszczepieni w Boga. Bóg chce, by w Jezusie Chrystusie przetrwała wiara i by przyjęto Jego słowo. Nie pomogą żadne czyny i żadne świętowania, jeśli tego nie zrobimy. Wszyscy przez chrzest św. jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że Jezus posłał nam słowo i tworzy z nami wspólnotę komunii. To Jezusowe słowo jest cały czas podtrzymywane. Dziś jesteśmy tu, gdzie dokonuje się Eucharystia. Żyjemy w świecie ogromnych tradycji. Tu też jest niezwykła historia, ona może nas wesprzeć. Dziś na początku tego świętowania zadajmy sobie pytanie: Czy to, co robię, kim jestem może się Jezusowi podobać? .

Reklama

Na zakończenie Mszy św. dziekan dekanatu łaskiego ks. kan. Jarosław Wojtal ogłosił Rok Jubileuszowy, zaś w kaplicy Matki Boskiej Łaskiej odśpiewano Apel Jasnogórski.

Dzieje świątyni

Obecny kościół w Łasku został wybudowany w latach 1517-1523. Wymurowano go w stylu gotyckim z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, który 2 marca 1525 r. konsekrował go i uczynił kolegiatą.

Na początku XVIII wieku kolejny właściciel Łasku – Stanisław Wierzbowski dobudował do korpusu kolegiaty, od południowej strony, obszerną kaplicę Matki Bżej. W następnych latach, po przeciwnej stronie, od północy, rozpoczęto budowę drugiej niemal identycznej kaplicy – św. Anny.

W roku 1747 r. i 1749, podczas wielkich pożarów, kościół spłonął. Został odbudowany w stylu barokowym przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza. To świątynia orientowana, trójnawowa, z zamkniętym prezbiterium.

24 września 2005 r. abp Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, zaś 25 września 2005 r. prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

W 2010 r. rozpoczął się kompleksowy remont kolegiaty w ramach programu „Łask – Łodź – Piotrków Trybunalski – ku demokracji, humanizmowi, wielokulturowości – stworzenie trzech centrów idei” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Do parafii przynależą także: kościół garnizonowy Świętego Ducha i św. Rafała Archanioła, kaplica w domu Sióstr Sercanek, kaplica św. Franciszka Serafickiego na cmentarzu grzebalnym oraz kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łopatkach.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia Stacyjna – przygotowanie do Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

liturgia stacyjna

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Środę Popielcową Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W Środę Popielcową Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W Środę Popielcową wierni stołecznych diecezji będą mogli rozpocząć – już po raz siódmy – pielgrzymowanie do wielkopostnych kościołów stacyjnych. W tym roku z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.

Pierwszym z czterdziestu kościołów wyznaczonych w ramach liturgii stacyjnej będzie Świątynia Opatrzności Bożej. Kard. Kazimierz Nycz odprawi w niej Mszę św. o godz. 20.00. Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 28 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję