Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielki jubileusz pomorskiego biskupstwa

Papież Innocenty II 14 października 1140 r. powołał do istnienia biskupstwo pomorskie ze stolicą w Wolinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2020, str. VII

[ TEMATY ]

jubileusz

biskupstwo

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Biskupstwo obejmowało swym zasięgiem 12 grodów z okolicznymi miejscowościami. Dziś 6 z tych miejscowości jest po polskiej stronie granicy: Wolin, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, a pozostałe 6 po niemieckiej: Tribsees, Gützkow, Demmin, Usedom, Wolgast oraz Groźwin (dziś nieistniejący, był położony w pobliżu Anklam).

Uroczystości w kolegiacie

W duchu dziękczynienia za 880 lat biskupstwa na Pomorzu Zachodnim spotkaliśmy się w kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie (katedra wolińska nie przetrwała do naszych czasów) w niedzielę 11 października br. na Mszy św. w intencji abp. Andrzeja Dzięgi, następcy biskupów pomorskich, jego biskupa pomocniczego Henryka Wejmana, biskupów seniorów Jana i Mariana Błażeja, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich diecezjan. W modlitwie polecaliśmy zmarłych biskupów, którzy rezydowali w Wolinie: Wojciecha i Konrada. W homilii kaznodzieja ukazał Boże działanie w decyzjach sprzed 880 lat oraz przybliżył wiernym osobę biskupa i ukazał, jak ważną rolę odgrywa on w życiu każdego wierzącego.

Pomoc dla misjonarzy

Po kazaniu w uroczystej procesji zostały przyniesione dary ofiarne. Nawiązywały one do misyjnej działalności Kościoła, ponieważ pierwszy pasterz diecezji Wojciech borykał się z takimi samymi problemami, jak dziś biskupi w krajach misyjnych.

Prawie 2000 lat temu św. Ignacy Antiocheński mówił: „Gdzie biskup, tam Kościół”.

Podziel się cytatem

Dyrekcja, nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Wolina przynieśli do ołtarza wykonane na katechezie mapy biskupstwa pomorskiego. Parafianie złożyli w darach zobowiązania 88 rodzin, które przez kolejne 88 dni od 11 października br. do 6 stycznia 2021 r. (Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom) będą w modlitwie różańcowej polecać Kościół misyjny na Madagaskarze, gdzie nasza archidiecezja wspiera budowę szkoły i kościoła. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wolinie oraz parafianie przynieśli w darach 88 kompletów bielizny kielichowej, który wraz z modlitwą zostanie przesłany do zaprzyjaźnionej diecezji na Madagaskarze.

Reklama

Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, dlatego w ten symboliczny sposób chcemy wesprzeć kapłanów, którzy pracują na misjach. Komplety bielizny kielichowej zostały przygotowane przez parafian, a haftowane były pod kierunkiem katechetek przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie i Troszynie. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, by podziękować Panu Bogu za 880 lat obecności biskupa na ziemi zachodniopomorskiej.

Kartki jubileuszowe

W dzień rocznicy, 14 października, Poczta Polska S.A. wydała specjalną kartkę beznominałową zaprojektowaną przez Dariusza Janowskiego. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wysłali jubileuszowe kartki z uprzednio przygotowanym w czasie katechezy tekstem do Ojca Świętego Franciszka, abp. Dzięgi oraz do prezydentów i burmistrzów miast, które niegdyś tworzyły biskupstwo pomorskie.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowe jubileusze

Sześćdziesięciolecie posługi kapłańskiej obchodzą księża wyświęceni w 1954 r. przez biskupa pomocniczego Stanisława Czajkę (6 stycznia) i biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego (27 czerwca). Z dwudziestu ośmiu, pozostało ich przy życiu tylko dziesięciu.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję