Reklama

Z Jasnej Góry

Módlmy się o zwycięstwo prawdy

Na Jasnej Górze w dniach 11-13 listopada odbyły się „Rekolekcje dla wszystkich” zainicjowane przez Radę Stałą i Radę ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz ojców paulinów. – „Rekolekcje dla wszystkich” to czas narodowego pojednania, uleczenia ran oraz przypomnienia sobie wartości, które mogą nas zbliżyć: wzajemnej miłości, szacunku i troski – zachęcali organizatorzy. Był to czas wspólnej modlitwy podczas Mszy św., Apelu Jasnogórskiego, konferencji i katechez on-line. Kazania na Mszy św., a także specjalne konferencje wygłosili m.in.: prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Czaja, bp Adrian Galbas i bp Andrzej Przybylski.

Rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego pierwszego dnia rekolekcji – w Święto Niepodległości wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Podkreślił w nim znaczenie dziękczynienia za dar wolnej ojczyzny, macierzyńskie wstawiennictwo Maryi w niebezpieczeństwach i wspieranie Polaków w drodze do nieba. Wezwał również do modlitwy o zwycięstwo prawdy wobec wulgaryzacji języka polskiego, fałszowania polskiej historii oraz niszczenia autorytetów przez chaos lansowanych kłamstw, nazywanych „półprawdami”.

„Przychodzimy do Ciebie z sercami pełnymi niepokoju i troski o przyszłość tego domu, którym jest Polska, i więź osobistą Polaków na drogach Kościoła. Albowiem wbrew nurtom ateistyczno-liberalnym, przed obliczem Twoim i Twojego Syna – Zbawiciela człowieka i świata, potwierdzamy od pokoleń, że miłość do ojczyzny nie jest nacjonalistycznym zaślepieniem, lecz powołaniem i misją odróżniającą nas wobec wartości innych narodów. Dlatego prosimy Cię, uproś nam przywódców pełnych mądrości, by nie ustawali w zmaganiach o godność każdego, bez wyjątku, człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przymnóż mądrości naszej młodzieży, na uniwersytetach i w szkołach wyższych oraz średnich i podstawowych, aby wszyscy chcieli uwierzyć, że wyrazem odpowiedzialności za przyszłość Polski jest także protest przeciwko złu i zakłamaniu. Wyproś nam znalezienie nie tylko szczepionki przeciw pandemii COVID-19, ale też odkrycie takiej «kardiologii», która pozwoli z pomocą Ducha Świętego uzdrowić serca i sumienia ludzi mediów wszelkiego formatu, którzy w polskim krajobrazie sumień zaśmiecają nas półprawdami i zastępczymi manipulacjami, które sami określają praniem mózgu.

Jasnogórska Matko czuwająca z nami, nie możemy dziś zapomnieć o św. Janie Pawle II, który całym swoim życiem, posługiwaniem i cierpieniem zasłużył na pokolenia na imię Ojca odzyskanej niepodległości. (...) Dziś mocniej niż wówczas, trzeba nam stanąć po jego stronie, zwłaszcza wobec wotum widomego znaku ocalonego życia przestrzelonego pasa papieskiej sutanny. Wierzymy, że wraz z Tobą, Matko, prosi on o prawdę w naszej historii osobistej i społecznej, historii Kościoła, o prawdę teraźniejszości i odwagę ku przyszłości. (...) To on wskazał nam na krzyż, postawiony na Giewoncie, który patrzy na Polskę. Brońcie go. Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie. Krzyż w życiu narodu zawsze był drogowskazem pośród dróg wojny, klęsk, zwycięstw i wolności. Dlatego modlimy się również w intencji księdza kardynała Stanisława Dziwisza, który w swoim posługiwaniu przejął to dziedzictwo krzyża Sursum Corda – powiedział w rozważaniu abp Wacław Depo.

2020-11-18 11:35

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję