Reklama

Zabrakło soli i światła?

Najważniejsze w procesie wychowania instytucje w znacznym stopniu utraciły „rząd dusz” nad młodym pokoleniem.

Dziwi nas i szokuje udział młodych ludzi, wręcz nastolatków, a zwłaszcza nastolatek, w protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesłanki eugenicznej. Oburzają nas ich obsceniczne zachowania i wulgaryzmy. Można pokusić się o smutną refleksję, że oto do głosu doszło pokolenie „róbta, co chceta”, które charakteryzuje się chęcią używania życia, ale bez obowiązków i odpowiedzialności.

Nieunikniony koszt transformacji ustrojowej oraz europejskich, a nawet światowych trendów społecznych, w tym także postępującej laicyzacji? Z pewnością! To jednak nie unieważnia pytania, na które nie tylko w sumieniu powinien odpowiedzieć sobie każdy z nas: co w tej sytuacji rzeczywiście było/ jest nieuniknione, a co zawinione?

Jak doszło do tego, że najważniejsze w procesie wychowania instytucje – Kościół, szkoła, rodzina – w znacznym stopniu utraciły „rząd dusz” nad młodym pokoleniem? Sól przestała być dość słona? Światło zgasło lub świeciło jedynie pod korcem?

Reklama

Choćbyśmy nie wiadomo jak utyskiwali nad bezsilnością wobec dokonujących się na naszych oczach zawłaszczeń wartości i manipulacji, to czy poniekąd sami tych zawłaszczeń nie uprawomocnialiśmy? Gdy brakowało wartości, tych ewangelicznych – soli i światła, w katechezach, czy szerzej – w edukacji i wychowaniu. Gdy okazywaliśmy nadmierną wyrozumiałość dla skandalicznych wybryków młodzieży (pamiętne kosze na śmieci na głowach nauczycieli i inne wybryki).

Gdy ślepo akceptowaliśmy akcje, których organizatorzy dawali Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek, a nawet ochoczo uczestniczyliśmy lub pozwalaliśmy na udział w nich naszych dzieci. Dzisiaj doświadczamy tego skutków – barbarzyńcy stoją u bram!

2020-11-18 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję