Reklama

Prasa zagraniczna

Lewica bierze się za szkoły

Hiszpańska lewicowa koalicja rządząca zamierza zmienić prawo oświatowe. Reforma idzie w kierunku wzmocnienia władzy państwa nad procesem edukacyjnym kosztem praw rodziców do wychowania dzieci w takim duchu, w jakim sobie życzą. Budzi to sprzeciw części społeczeństwa, którego wyrazem jest zebranie ponad miliona podpisów przeciwstawiających się nowej inicjatywie lewicy. Ewentualne przegłosowanie nowych zasad edukacji ograniczy dostęp do placówek katolickich.

Vatican News

Porwanie kardynała

Kameruńscy separatyści z anglojęzycznego regionu tego państwa 5 listopada porwali 90-letniego kard. Christiana Wiyghana Tumiego.

Jechał on samochodem i natrafił na blokadę urządzoną przez walczących od 4 lat z rządem separatystów nazywanych Amba Boys. Bojownicy zabrali kardynała do swojej kryjówki, gdzie – jak później wyjawił – był przesłuchiwany. Wieści o porwaniu szybko dotarły do władz kościelnych, które zaangażowały się w jego uwolnienie. Następnego dnia kardynał odzyskał wolność.

Kirchen Zeitung

Przeegzaminowany

Podczas wizyty w Austrii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch został „przeegzaminowany” przez dziennikarza KirchenZeitung z wyraźnych różnic w ocenie sytuacji Kościoła, którą prezentują Watykan i Kościoły w krajach niemieckojęzycznych. Chodzi o komunię eucharystyczną z protestantami, kapłaństwo kobiet i kontrowersyjną drogę synodalną, którą „idzie” Kościół naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli chodzi o komunię eucharystyczną, to – zdaniem kard. Kocha – jest na nią zbyt wcześnie. Przeszkodą są różnice teologiczne w rozumieniu Eucharystii między obydwoma wspólnotami. Wspólna Eucharystia jest celem dialogu, ale droga do niej prowadzi przez wspólnotę wiary i wyznania. Podobnie sprawa dotyczy ordynacji kobiet. Wszyscy papieże podkreślają, że sakrament kapłaństwa jest tylko dla mężczyzn. Kardynał Koch na pytanie, czy sobór nie mógłby tego zmienić, odpowiedział, że może nad tą kwestią dyskutować, ale podjęcie decyzji innej niż stanowisko papieży byłoby trudne.

Reklama

BELTA

Dobra mina do złej gry

Na Białorusi „zameldował” się nowy nuncjusz apostolski. Chorwacki arcybiskup Ante Jozić 2 listopada przedstawił prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence listy uwierzytelniające, o czym poinformowała rządowa agencja prasowa Belta. Przytacza ona słowa kontrowersyjnego przywódcy, który powiedział nowemu nuncjuszowi, że miał okazję spotkać się zarówno z Benedyktem XVI, jak i z papieżem Franciszkiem, którego uważa „za najlepszego papieża”. Słowa Łukaszenki należy odczytywać w kontekście nieco napiętych relacji Białorusi ze Stolicą Apostolską, wywołanych niewpuszczeniem na Białoruś metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Hierarcha cały czas przebywa „na wygnaniu” mimo że jest obywatelem Białorusi. Władze nie mogą mu zapomnieć tego, jaką rolę

Kościół katolicki odegrał w czasie szczytu protestów ulicznych po sierpniowych wyborach. Niedawno anonimowe źródła w watykańskiej dyplomacji podkreślały twarde stanowisko strony białoruskiej, która nie chce na swoim terytorium abp. Kondrusiewicza.

HUFFPOST

Ocieplenie?

Zwycięstwo Bidena jest lepszą opcją dla obecnego Ojca Świętego. Chodzi przede wszystkim o to, że jego agenda jest bliższa wizji ładu światowego, którą prezentuje papież Franciszek. Chodzi o kwestie społeczne, bo w sprawie ochrony życia stoją oni po dwóch stronach barykady. Nie jest tajemnicą, że relacje między Watykanem a administracją Donalda Trumpa były słabe. Widoczne było wsparcie obozu dla katolickich konserwatystów w USA, którzy raczej są przeciwni Franciszkowi. Do tego sam Trump wspiera abp. Vigano, który od kilku lat atakuje papieża, nawet domaga się jego rezygnacji. Sporym zgrzytem była też sprawa podpisania umowy z Chinami. Amerykanie próbowali ją zablokować, jednak nic nie wskórali, bo Watykan zdecydował się na jej podpisanie.

2020-11-18 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję