Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nowoczesny patriotyzm

– Starajmy się, by jak najmniej osób umarło: to jest tegoroczny sposób umiłowania Ojczyzny – powiedział bp Roman Pindel w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w katedrze św. Mikołaja.

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

11 listopada

R. Karp

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

W 102. rocznicę odzyskania niepodległości biskup przywołał współczesne formy bohaterstwa wyrażającego się w ofiarnej i wyczerpującej walce z koronawirusem. – Konfrontujemy się z dzisiejszymi wyzwaniami, z tym, co w tym roku 2020 jest największym wyzwaniem dla wszystkich: od rządzących, po samorządowców, odpowiednich służb, nauczycieli i uczniów, rodziców i osoby starsze. Widzimy dobrze, gdzie przebiega front, lokalizujemy punkty słabe, szukamy motywacji, aby pokonać ograniczenia i braki, aby poszczególni ludzie mogli przekroczyć już osłabione siły fizyczne i psychiczne – podkreślił, wskazując na ogromny wysiłek w walce z pandemią przedstawicieli służb medycznych i sanepidu.

Odwołał się przy tym do własnego doświadczenia przebywania na kwarantannie oraz heroicznych postaw ludzi walczących z pandemią. Wspomniał sytuację sprzed kilku miesięcy, gdy do ośrodka w Czernichowie przybyły młode serafitki z siostrą prowincjalną, a później także franciszkanie, by walczyć z koronawirusem i ratować życie starszych osób. Zaakcentował pomoc żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej.

– To jest też tegoroczny sposób umiłowania Ojczyzny: aby jak najmniej osób umarło, by dzisiejsze pokolenie uczniów i studentów nie miało poważnej przerwy w zdobywaniu wiedzy – mówił i wezwał, aby wesprzeć tych, którzy walczą z pandemią: – Pewnie zamiast przemarszu czy defilady wojskowej lepiej było zatelefonować do tych, którzy są na froncie.

Reklama

Ordynariusz bielsko-żywiecki zestawił historię dążeń niepodległościowych z lekturą Pawłowego Listu do Tytusa, w którym Apostoł Narodów zachęcał do podporządkowania się władzom, okazywania gotowości do dobrego czynu i unikania sporów. Przywołał przy tym historię Cieszyna – przykładu „szlachetnego przezwyciężenia podziałów, gdzie wspólnie o przyłączenie do Polski starali się: ewangelik, katolik i socjalista”.

W liturgii transmitowanej przez media wzięli także udział przedstawiciele władz Bielska-Białej.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają o Żołnierzach Niezłomnych

Niedziela małopolska 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze niezłomni

11 listopada

Norbert Polak

Trzeba sobie uzmysłowić, że my się boimy koronawirusa, a oni nie bali się wroga z bronią w ręku – powiedział organizator wydarzenia

Trzeba sobie uzmysłowić, że my się boimy koronawirusa, a oni nie bali się wroga z bronią w ręku – powiedział organizator wydarzenia

– To powstało spontanicznie. Doszliśmy do wniosku, że tym ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę, jako katolicy, możemy dać naszą modlitwę – powiedział organizator VII Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Niezłomnych Dariusz Walusiak.

W sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach 15 listopada miały miejsce wypominki w intencji polskich żołnierzy z lat okupacji hitlerowskiej i komunistycznej, którzy polegli za wolność naszej Ojczyzny. W ramach obchodów odprawiono Mszę św., przybyły poczty sztandarowe, prezentowano portrety bohaterów.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję