Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzież ma wiele pytań

– Potrzeba nowego spojrzenia na duszpasterstwo młodzieżowe po wydarzeniach, których byliśmy świadkami w centrum Częstochowy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Witek – asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

Niedziela częstochowska 47/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

KSM

Archiwum KSM

Młodzież zaangażowana w życie Kościoła w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

Młodzież zaangażowana w życie Kościoła w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

Agata Kowalska: Jak na przestrzeni lat zmieniła się młodzież i jej podejście do Kościoła?

Ks. Andrzej Witek: Rewolucja komunikacyjna sprawiła, że słabości młodości zostają obnażane o wiele szybciej. Kultura tymczasowości i bezrefleksyjnej otwartości na wszystko, konsumpcjonizm i dostępność intensywnych bodźców to dziś naturalne środowisko, w którym żyją młodzi. Niektórzy z nich nie pamiętają czasów, kiedy nie było dostępu do internetu, a istnienie Facebooka uważają za tak oczywiste jak konieczność oddychania. Nie ma co ukrywać, że Kościół dopiero uczy się obecności w przestrzeni social mediów. Z drugiej natomiast strony to, co najcenniejsze w Kościele, nigdy nie będzie możliwe do osiągnięcia w świecie wirtualnym. Może to jest właśnie droga Kościoła do młodego człowieka – powrót do tego, co najbardziej podstawowe.

Obserwując to, co dzieje się na polskich ulicach, widząc młodzież atakującą Kościół, można wysnuć wniosek, że zagubił się autorytet Kościoła...

Problem jest o wiele bardziej złożony. Ci, którzy dziś dokonują tych najbardziej agresywnych profanacji, w kościele nie byli już dawno, a może nawet w ogóle. Znają go tylko z mediów, i to niekatolickich. Trudno więc mówić, że Kościół stracił w ich oczach autorytet, skoro go nigdy nie miał. Problem jest z młodzieżą zaangażowaną w Kościół, która dziś musi konfrontować naukę Ewangelii i przekaz niechrześcijańskich prawd słyszanych na ulicy. Trudność jest o tyle wielka, że opierają się one na prawie do wolności i źle rozumianej tolerancji, chwytnych hasłach. Celebryci często wprowadzają zamęt, a dziś to właśnie oni stanowią dla młodych przykład postępowania. Dlatego potrzeba odkrycia autorytetu Kościoła na nowo, dostrzeżenia tego, że chrześcijaństwo nie jest zakurzonym starociem, lecz koneserskim dziełem sztuki.

W świetle ostatnich wydarzeń uważa Ksiądz, że duszpasterstwo młodzieży powinno przejść zmiany?

W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży staramy się na bieżąco odczytywać znaki czasu i potrzeby młodych ludzi. Wszystkie spotkania osób decydujących opierają się na tym, by odnaleźć metodę i sposób dotarcia do młodego człowieka dziś, w tych realiach. Kładziemy nacisk na spokojny, merytoryczny dialog, edukację w sprawach fundamentalnych, rozpoznawanie manipulacji i pozytywny przekaz o Kościele – to podstawowe kwestie.

#KochamKościół – na czym ma polegać ta inicjatywa i co ma wnieść do dyskusji o odbiorze Kościoła?

To pierwszy krok w stronę młodego człowieka – świadectwo jedności między członkami młodzieżowych wspólnot działających w Kościele częstochowskim. Wracamy do pierwszego zachwytu Bogiem. Nawet jeśli dziś zagrały emocje lub młodzi czegoś w nauczaniu Kościoła nie rozumieją, z czymś się nie zgadzają – Kościół jest jak matka, kochamy ją mimo wszystko, rozmawiamy. Myślę, że jest to świetna okazja do tego, by więcej z młodymi na ten temat rozmawiać. Oni naprawdę mają wiele pytań.

2020-11-18 11:37

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus żyje – w KSM-ie!

[ TEMATY ]

KSM

Archidiecezja Warszawska

ks. Kamil Falkowski

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej nie daje się pandemii. Warszawscy księża z myślą o młodych nagrali mini-katechezy poświęcone adhortacji „Christus vivit”, które dostępne będą na kanale YouTube.

Będą to krótkie, 3-4 minutowe filmiki, w których księża archidiecezji warszawskiej pracujący z młodzieżą omawiać będą wybrane fragmenty adhortacji papieża Franciszka, poświęconej młodzieży. – Naszym zamiarem było stworzenie pierwszego „produktu” warszawskiego KSM-u. Spodziewając się faktu, że z powodu pandemii zostaniemy zamknięci w domu, postanowiliśmy skoncentrować się na działaniach medialnych i internetowych – mówi nam ks. Kami Falkowski, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję