Reklama

Niedziela Małopolska

Pamiętają o Żołnierzach Niezłomnych

– To powstało spontanicznie. Doszliśmy do wniosku, że tym ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę, jako katolicy, możemy dać naszą modlitwę – powiedział organizator VII Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Niezłomnych Dariusz Walusiak.

Niedziela małopolska 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze niezłomni

11 listopada

Norbert Polak

Trzeba sobie uzmysłowić, że my się boimy koronawirusa, a oni nie bali się wroga z bronią w ręku – powiedział organizator wydarzenia

Trzeba sobie uzmysłowić, że my się boimy koronawirusa, a oni nie bali się wroga z bronią w ręku – powiedział organizator wydarzenia

W sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach 15 listopada miały miejsce wypominki w intencji polskich żołnierzy z lat okupacji hitlerowskiej i komunistycznej, którzy polegli za wolność naszej Ojczyzny. W ramach obchodów odprawiono Mszę św., przybyły poczty sztandarowe, prezentowano portrety bohaterów.

O inicjatywie opowiedział Niedzieli Dariusz Walusiak: – Znałem wielu z nich. W wypominkach rodzinnych zaczęliśmy dołączać w naszej parafii Ojców Redemptorystów nazwiska także tych, którzy walczyli, ginęli, byli mordowani w ubeckich więzieniach. Stwierdziliśmy, że trzeba to zrobić w innej formie i tak powstały Zaduszki – tłumaczył organizator i podkreślił: – My nie chcemy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych na takiej zasadzie, że bohaterami tylko byli. Staramy się przyciągnąć młodych ludzi. W odczytywanie list zaangażowały się moje córki studentki, syn występuje w mundurze. Tak uczy się patriotyzmu. Trzeba sobie uzmysłowić, że my się boimy koronawirusa, a oni nie bali się wroga z bronią w ręku, który przeważał nad nimi. Oni ginęli często w tragicznych okolicznościach, musieli żyć w sytuacji okrążenia, odbierali sobie życie… Potrzebują naszej modlitwy. Dali nam Ojczyznę, teraz my powinniśmy ją utrzymać.

– Od wielu lat uczestniczymy w tych uroczystościach, lecz pamiętamy o tym także w innych miejscach Polski, np. w kwietniu była Msza św. na Hali Łabowskiej w intencji ks. Władysława Gurgacza. Chcemy czcić pamięć tych, którzy zapłacili za wolność najwyższą cenę. Gdyby ta wiedza była bardziej przybliżana, to byliby wielkimi autorytetami dla wielu młodych – powiedziała z kolei p. Katarzyna, która na wydarzenie przyjechała z Nowego Targu.

Reklama

Swoimi motywacjami podzielili się także młodzieńcy w żołnierskich mundurach: – Żołnierze Niezłomni oddali życie za nasz kraj. Dzięki nim jesteśmy wolni, możemy mówić po polsku. Są dla mnie wzorem postępowania. W życiu kieruję się ich dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna – powiedział Szymon, zaś Patryk dodał: – Walczyli o Polskę, bronili nas przed najeźdźcą. Podziwiam ich za waleczność, za to, że wytrwali.

– To, co się działo w Polsce po zakończeniu okupacji hitlerowskiej i pod nową okupacją, to była walka także o wiarę. Prawie każdy z tych żołnierzy miał przy sobie różaniec. Modlili się i pisali w pamiętnikach, że ta modlitwa pozwala im wytrwać w tej ciężkiej walce – zakończył p. Dariusz.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska się o nich upomniała

Umierając w mękach w ubeckich katowniach, krzyczeli: Niech żyje Polska! Bóg, Honor, Ojczyzna! Chowając się w lasach, tkwiąc w celach, żegnając z bliskimi powtarzali: Polska się o nas upomni! I upomniała się. Wbrew beznadziei i bezmiaru wrogości, wbrew nakazom, mimo represji, jakich doznawały ich rodziny – Polska upomniała się o tych, którzy mieli odwagę nazwać powojenną rzeczywistość niewolą.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję