Reklama

Niedziela Lubelska

Sztafeta życia

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało jubileuszową konferencję pt. W Służbie Ewangelii Życia.

Niedziela lubelska 47/2020, str. III

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Katarzyna Artymiak

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Okazją do modlitwy i refleksji były 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, 55. rocznica powołania duszpasterstwa rodzin w Polsce i w archidiecezji lubelskiej oraz 25. rocznica ogłoszenia encykliki Evangelium vitae. Spotkanie odbyło się 14 listopada. Z powodu obostrzeń sanitarnych w archikatedrze obecni byli nieliczni uczestnicy; większość włączyła się w dziękczynienie za służbę życiu w sposób duchowy i za pośrednictwem internetu.

Konferencję rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba. – Przywołując orędownictwa Matki Pięknej Miłości, dziękujemy za dar służby życiu. Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, papieża życia i rodziny, prosimy, aby troska o życie, o mądry i prawdziwy kształt rodziny w Polsce i na świecie, była dobrem wspólnym. Jak ważne są to sprawy, mówi nam obecny czas, który jest wołaniem o mądrość i o świadectwo ewangelicznego zaangażowania w służbę życiu i rodzinie – powiedział ksiądz biskup.

Logika miłości

W homilii bp Bab podkreślił, że powołaniem chrześcijan jest służba życiu i rodzinie. Realizacja tego powołania to przede wszystkim wytrwała i nieustanna modlitwa o odwagę trwania na straży życia. – Przywoływanie Bożej pomocy jest nieodzowne, by nie odchodzić od Chrystusowej logiki miłości. Mimo prowokacji, trzeba pilnować myśli i języka, nie dać się zwieść ludzkim planom. Modlitwa pozwala utrzymać umysł, serce i sumienie blisko Boga – powiedział.

Kto trwa przy Chrystusie, ma w sercu taką miłość, która nie miażdży przeciwnika, ale zdobywa dla Boga jego serce i sumienie.

Podziel się cytatem

W pasterskiej refleksji skierował uwagę wiernych na granice ludzkich możliwości, których przesuwanie za pomocą odkryć i rozwoju techniki nigdy nie uczynią człowieka panem świata. – Choroba, cierpienie i śmierć uświadamiają nam, że potrzebujemy kogoś większego od nas, Boga i Pana. To też nasza misja: dawać świadectwo o sposobie przeżywania ograniczonej ludzkiej kondycji. Kto ma wiarę, może wszystko udźwignąć i jest zdolny do heroizmu – powiedział. Podkreślił, że Chrystus przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie odkupił każdego człowieka, nawet tego, który tej prawdzie w sposób wulgarny i agresywny zaprzecza. – Upór bliźnich nie może prowadzić do przemocy i użycia siły. Kto ciągle powraca do Chrystusa, ma w sercu taką miłość, która nie miażdży przeciwnika, ale zdobywa dla Boga jego serce i sumienie. To zadanie dla nas, by miłość Chrystusa była naszą miłością, Jego spojrzenie naszym spojrzeniem, a Jego mądrość naszą mądrością – powiedział bp Bab.

Reklama

Siła nadziei

W drugiej części spotkania prowadzonego przez Halinę Iwańczyk, diecezjalnego doradcę życia rodzinnego, refleksjami nt. świętości życia podzieli się o. prof. Andrzej Derdziuk OFM Cap. (Aktualność przesłania encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II), prof. Jan Żaryn (Prymas Tysiąclecia – dlaczego? ) i s. Jolanta Olech USJK (Teresa Strzembosz – w obronie życia). Prelegenci (o. Derdziuk osobiście, a pozostali, ze względu na pandemię, za pośrednictwem przekazanych materiałów) zapewnili, że warto wejść w sztafetę ludzi, którzy stają po stronie życia, i uwierzyć, że ta sprawa jest do wygrania.

Ojciec Derdziuk przypomniał, że św. Jan Paweł II, który urodził się wbrew woli lekarza i przeżył okrucieństwa wojny, nieustannie wołał o poszanowanie życia na każdym etapie. Podkreślał, że stosunek do dziecka poczętego jest miarą cywilizacji, a prawo do życia jest prawem każdego człowieka. – Ewangelia życia należy do istoty Ewangelii. Katolik, który nie szanuje życia, nie rozumie Chrystusowej nauki. Zadaniem uczniów Chrystusa jest głoszenie ewangelii życia. Nie wystarczy jednak zmiana prawa, potrzebna jest zmiana mentalności. Gdzie nie ma odniesienia do miłości Boga, niemożliwa staje się miłość człowieka – powiedział o. Derdziuk.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Marsz dla Życia i Rodziny wkrótce w Warszawie i 130 innych miastach

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Adrianna Nawrot

"Nie pozwól na demoralizującą seksedukację w warszawskich szkołach” - pod takim hasłem 9 czerwca odbędzie się w Warszawie oraz 130 miastach w całej Polsce XIV Marsz dla Życia i Rodziny. Jego organizatorem jest Centrum Życia i Rodziny.

W tym roku Marsze dla Życia i Rodziny poświęcone są problemowi edukacji seksualnej, zagrażającej prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz podważającej pierwszeństwo wychowawcze rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętni w Lublinie ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-01 12:33

[ TEMATY ]

historia

Centrum Heschela KUL

W 80. rocznicę Akcji „Reinhardt” Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętni jej ofiary. Wydarzenie w poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie modlitwa na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku. Następnie odbędzie się konferencja ukazująca sytuację w Lublinie w czasie okupacji niemieckiej z perspektywy ofiar i sprawców. W Akcji „Reinhardt” w bestialski sposób zginęło niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski.

Spotkanie upamiętniające pomordowanych rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku modlitwą, po której nastąpi złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję