Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończenie działalności Teatru na Końcu Świata

Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…

Niedziela legnicka 47/2020, str. VI

[ TEMATY ]

teatr

zakończenie działalności

Chobieński Ośrodek Kultury

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

W sobotnie popołudnie, 24 października, podczas Mszy św. w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni odbyło się zwieńczenie siedemnastoletniej działalności Teatru Na Końcu Świata z Nieszczyc. Mszę św. celebrowali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego i moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. kan. Leszek Kowalski, proboszcz. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się zaplanowane przez teatr przedstawienie pt. I odpuść nam nasze winy.

Ks. Jarosław Kowalczyk w homilii, odwołując się do tekstów biblijnych przewidzianych na ten dzień, podkreślił: – Dzisiejszy fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan ukazuje nam, że wśród wierzących istnieją różne dary i charyzmaty, ale cele, do jakich mogą one posłużyć, są następujące: jedność wiary, poznanie Syna Bożego oraz budowanie wspólnoty. Wskazał, że działalność teatru miała takie właśnie cele: – To, czego przez te lata udało się dokonać, to na pewno zbudowanie wspólnoty młodszych i starszych, integracja wielu pokoleń. Nie brakowało u was nigdy radości i jedności wiary, a także chęci coraz lepszego poznawania Pana Boga, Jezusa Chrystusa oraz człowieka żyjącego w konkretnych uwarunkowaniach.

Teatr funkcjonował 17 lat.

Podziel się cytatem

Na zakończenie liturgii zostało odczytane okolicznościowe słowo ks. bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, który jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej przez ostatnie lata był stałym gościem Teatru Na Końcu Świata.

Warto wspomnieć, że inicjatorką założenia teatru w Nieszczycach była Pani Łucja Peregrym, która zaproponowała utworzenie grupy o enigmatycznej, ale wdzięcznej nazwie Teatr Na Końcu Świata. Sama nazwa, jak również teatr, przyjął się bardzo pozytywnie. Rozsławiał Gminę Rudna, a zwłaszcza sołectwo Nieszczyce przez 17 lat w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą. Przedstawienia odbywały się często w Chobieńskim Ośrodku Kultury. Gromadziły wielu znamienitych gości.

Reklama

Przez te lata przez sceny teatru „przewinęło się” około 100 osób podczas kilkudziesięciu przedstawień, związanych chociażby z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Narodzenia Pańskiego czy Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to czas trzech pokoleń aktorów, którzy poprzez sztukę, czasem humor i zabawę przekazywali ważne treści społeczne oraz religijne.

Wśród sztuk wystawionych przez Teatr Na Końcu Świata warto wspomnieć chociażby kilka z nich: Grunt to rodzina, Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku, Pasja XXI wieku, Rodzina ogniskiem miłości czy Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie.

Pożegnanie stało się znakomitą okazją, aby podsumować czas wieloletniej pracy, podziękować i wręczyć statuetki oraz nagrody rzeczowe uczestnikom uroczystości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to dzieło, za 17 pięknych lat.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję