Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończenie działalności Teatru na Końcu Świata

Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…

Niedziela legnicka 47/2020, str. VI

[ TEMATY ]

teatr

zakończenie działalności

Chobieński Ośrodek Kultury

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

W sobotnie popołudnie, 24 października, podczas Mszy św. w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni odbyło się zwieńczenie siedemnastoletniej działalności Teatru Na Końcu Świata z Nieszczyc. Mszę św. celebrowali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego i moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. kan. Leszek Kowalski, proboszcz. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się zaplanowane przez teatr przedstawienie pt. I odpuść nam nasze winy.

Ks. Jarosław Kowalczyk w homilii, odwołując się do tekstów biblijnych przewidzianych na ten dzień, podkreślił: – Dzisiejszy fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan ukazuje nam, że wśród wierzących istnieją różne dary i charyzmaty, ale cele, do jakich mogą one posłużyć, są następujące: jedność wiary, poznanie Syna Bożego oraz budowanie wspólnoty. Wskazał, że działalność teatru miała takie właśnie cele: – To, czego przez te lata udało się dokonać, to na pewno zbudowanie wspólnoty młodszych i starszych, integracja wielu pokoleń. Nie brakowało u was nigdy radości i jedności wiary, a także chęci coraz lepszego poznawania Pana Boga, Jezusa Chrystusa oraz człowieka żyjącego w konkretnych uwarunkowaniach.

Teatr funkcjonował 17 lat.

Podziel się cytatem

Na zakończenie liturgii zostało odczytane okolicznościowe słowo ks. bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, który jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej przez ostatnie lata był stałym gościem Teatru Na Końcu Świata.

Warto wspomnieć, że inicjatorką założenia teatru w Nieszczycach była Pani Łucja Peregrym, która zaproponowała utworzenie grupy o enigmatycznej, ale wdzięcznej nazwie Teatr Na Końcu Świata. Sama nazwa, jak również teatr, przyjął się bardzo pozytywnie. Rozsławiał Gminę Rudna, a zwłaszcza sołectwo Nieszczyce przez 17 lat w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą. Przedstawienia odbywały się często w Chobieńskim Ośrodku Kultury. Gromadziły wielu znamienitych gości.

Reklama

Przez te lata przez sceny teatru „przewinęło się” około 100 osób podczas kilkudziesięciu przedstawień, związanych chociażby z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Narodzenia Pańskiego czy Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to czas trzech pokoleń aktorów, którzy poprzez sztukę, czasem humor i zabawę przekazywali ważne treści społeczne oraz religijne.

Wśród sztuk wystawionych przez Teatr Na Końcu Świata warto wspomnieć chociażby kilka z nich: Grunt to rodzina, Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku, Pasja XXI wieku, Rodzina ogniskiem miłości czy Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie.

Pożegnanie stało się znakomitą okazją, aby podsumować czas wieloletniej pracy, podziękować i wręczyć statuetki oraz nagrody rzeczowe uczestnikom uroczystości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to dzieło, za 17 pięknych lat.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs teatralny

Niedziela częstochowska 10/2017, str. 7

[ TEMATY ]

teatr

Zofia Białas

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Konkurs Teatrów Szkół Gimnazjalnych Ziemi Wieluńskiej „Teatralni” (II edycja) odbył się 17 lutego br. Patronat honorowy nad konkursem, którego organizatorem było Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, objął Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia. Celem konkursu było zaprezentowanie dorobku teatralnego uczestników, rozwijanie zainteresowań teatrem wśród młodzieży gimnazjalnej oraz rozwijanie kreatywności scenicznej amatorskich grup teatralnych. Zespoły, które zgłosiły swój udział w konkursie, zapoznały się wcześniej z regulaminem przeglądu. Sztuki, które prezentowali, nie mogły trwać dłużej niż 30 min, mogły mieć formę autorskiego scenariusza, adaptacji dzieła zapożyczonego lub jego fragmentu. Tematyka i konwencja przedstawienia była dowolna.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję