Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończenie działalności Teatru na Końcu Świata

Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…

Niedziela legnicka 47/2020, str. VI

[ TEMATY ]

teatr

zakończenie działalności

Chobieński Ośrodek Kultury

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotnie popołudnie, 24 października, podczas Mszy św. w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni odbyło się zwieńczenie siedemnastoletniej działalności Teatru Na Końcu Świata z Nieszczyc. Mszę św. celebrowali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego i moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. kan. Leszek Kowalski, proboszcz. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się zaplanowane przez teatr przedstawienie pt. I odpuść nam nasze winy.

Ks. Jarosław Kowalczyk w homilii, odwołując się do tekstów biblijnych przewidzianych na ten dzień, podkreślił: – Dzisiejszy fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan ukazuje nam, że wśród wierzących istnieją różne dary i charyzmaty, ale cele, do jakich mogą one posłużyć, są następujące: jedność wiary, poznanie Syna Bożego oraz budowanie wspólnoty. Wskazał, że działalność teatru miała takie właśnie cele: – To, czego przez te lata udało się dokonać, to na pewno zbudowanie wspólnoty młodszych i starszych, integracja wielu pokoleń. Nie brakowało u was nigdy radości i jedności wiary, a także chęci coraz lepszego poznawania Pana Boga, Jezusa Chrystusa oraz człowieka żyjącego w konkretnych uwarunkowaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teatr funkcjonował 17 lat.

Podziel się cytatem

Na zakończenie liturgii zostało odczytane okolicznościowe słowo ks. bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, który jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej przez ostatnie lata był stałym gościem Teatru Na Końcu Świata.

Warto wspomnieć, że inicjatorką założenia teatru w Nieszczycach była Pani Łucja Peregrym, która zaproponowała utworzenie grupy o enigmatycznej, ale wdzięcznej nazwie Teatr Na Końcu Świata. Sama nazwa, jak również teatr, przyjął się bardzo pozytywnie. Rozsławiał Gminę Rudna, a zwłaszcza sołectwo Nieszczyce przez 17 lat w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą. Przedstawienia odbywały się często w Chobieńskim Ośrodku Kultury. Gromadziły wielu znamienitych gości.

Reklama

Przez te lata przez sceny teatru „przewinęło się” około 100 osób podczas kilkudziesięciu przedstawień, związanych chociażby z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Narodzenia Pańskiego czy Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to czas trzech pokoleń aktorów, którzy poprzez sztukę, czasem humor i zabawę przekazywali ważne treści społeczne oraz religijne.

Wśród sztuk wystawionych przez Teatr Na Końcu Świata warto wspomnieć chociażby kilka z nich: Grunt to rodzina, Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku, Pasja XXI wieku, Rodzina ogniskiem miłości czy Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie.

Pożegnanie stało się znakomitą okazją, aby podsumować czas wieloletniej pracy, podziękować i wręczyć statuetki oraz nagrody rzeczowe uczestnikom uroczystości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to dzieło, za 17 pięknych lat.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: Kościół nie udźwignie finansowania nauki religii w parafiach

2024-03-04 15:12

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

Jeśli rząd zredukuje religię do jednej godziny tygodniowo, Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania drugiej godziny w parafiach. Pracę i utrzymanie mogą też stracić katecheci. To wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie odnosi się do planów resortu edukacji w sprawie lekcji religii oraz tłumaczy jak Kościół może zahamować rezygnację młodzieży z tych zajęć.

Łukasz Kasper (KAI): Jakimi zagadnieniami podejmowanymi na forum Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się Komisja Wychowania Katolickiego?

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Bogiem od rana do wieczora według zaleceń o. Pio

2024-03-03 11:30

[ TEMATY ]

książka

modlitwa

wiara

św. Ojciec Pio

#NiezbędnikWielkopostny2024

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Z Bogiem możesz rozmawiać o każdej porze dnia bez konieczności upadania na kolana przed świętym obrazem czy też wizyty w kościele. Nie musisz używać do tego wyszukanych modlitw ani długich, nużących rozważań. W niektórych chwilach wystarczy wzbudzenie dobrej intencji albo wypowiedzenie aktu strzelistego.

W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Wybrano nowy zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

2024-03-04 18:46

Archiwum organizatorów

Jakub Bałtroszewicz został wybrany ponownie na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Walne Zgromadzenie PFROŻ, które w dniach 1-2 marca spotkało się w Warszawie wybrało także nowy zarząd Federacji, który oprócz prezesa tworzy jeszcze sześcioro członków.

– Wybór Walnego Zgromadzenia odbieram nie tylko jako wyraz zaufania, ale docenienie tej pracy, którą wykonuję już od lat na rzecz ochrony życia – mówi Jakub Bałtroszewicz i zaznacza, że w Federacji mającej już 31 lat następuje zmiana pokoleniowa, ale także „zmiana rozumienia tego, w jaki sposób mamy pracować i reprezentować ruchy pro-life w Polsce”. – To wszystko dzieje się przy wsparciu najstarszych członków Federacji, którzy są z nami od początku, ale którzy powoli odchodzą i przekazują swoją wiedzę, mądrość, doświadczenie tym, którzy przejmują po nich pałeczkę i będą próbowali Federację reformować – mówi Bałtroszewicz wskazując w tym kontekście na młode osoby, które weszły do zarządu na kolejną kadencję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję