Reklama

Niedziela Łódzka

Z miłości do potrzebujących

Sytuacja, w której od dłuższego czasu żyjemy, skłania nas nie tylko do refleksji duchowej, ale także do podjęcia działań i wyjścia do tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

Niedziela łódzka 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

Uliczna Misja Medyczna

Archiwum Ulicznej Misji Medycznej

Wolontariusze podczas pierwszej misji

Wolontariusze podczas pierwszej misji

Wśród nich są nie tylko seniorzy, ale również osoby bezdomne, ubogie, samotne. Wiele takich pięknych inicjatyw pomocowych rodzi się wśród młodzieży. Inspirowana myślą św. Ignacego Loyoli, który w swoich regułach pokazywał, że prawdziwa miłość powinna się przekładać na czyny, grupa młodych zapaleńców stworzyła Uliczną Misję Medyczną. Projekt, współfinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, jest skierowany do osób bezdomnych i ubogich. To odpowiedź na ich potrzeby.

Dominika Balińska – odpowiedzialna za to przedsięwzięcie – zgromadziła wokół siebie grupę wolontariuszy. Są to: harcerze, studenci medycyny, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Wszyscy oni to ludzie wielkiego serca. Na co dzień pomagają także w innych akcjach, np. w działającej już od roku przy katedrze „Zupie na Pietrynie”, która postawiła sobie nieco inne cele. Obydwa projekty koncentrują się na pomocy najuboższym i to je łączy.

Uliczna Misja Medyczna ma w planach rozstawiać raz w miesiącu, w niedzielę, namiot przy katedrze. To będzie punkt medyczny. Tam właśnie każdy potrzebujący otrzyma fachową pomoc, m.in. w postaci zmiany opatrunku czy pomiaru ciśnienia. – Bardzo ważna jest też dla organizatorów możliwość rozmowy, realnego spotkania się z tymi ludźmi w ich cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę, jak istotna może być taka bliższa relacja dla osoby samotnej, zwłaszcza w czasie epidemii – mówi Dominika Balińska. I dodaje, że praca z osobami bezdomnymi to doświadczenie wymagające ogromnej cierpliwości. Wskazuje też na św. Matkę Teresę z Kalkuty, której słowa o małych rzeczach wykonywanych z wielką miłością są dla niej drogowskazem. Ta święta ubogich uczy, że pomagać należy z wyczuciem i szacunkiem, nie naruszając prywatności i godności drugiego człowieka. To nie jest łatwe, ale konieczne, jeśli chce się spełnić swoje zadanie zgodnie z nauką Kościoła. Musimy się tego uczyć, jeśli chcemy być jak św. Matka Teresa.

Reklama

Uliczna Misja Medyczna w niedzielę, 15 listopada, w Światowy Dzień Ubogich oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.

Podziel się cytatem

– Nasze miejsce nie jest z pewnością idealne. Staramy się jednak, by było bezpieczne. Wolontariusze będą zaopatrzeni w środki ochrony osobistej: fartuchy ochronne, maseczki, przyłbice, rękawiczki. W przyszłości chcielibyśmy znaleźć pomieszczenie zapewniające komfort pracy i pomocy. Bezdomnym należą się godne warunki. I o to zadbamy, jeśli znajdą się sponsorzy – Dominika dodaje z nutą optymizmu w głosie.

Uliczna Misja Medyczna w niedzielę, 15 listopada, w Światowy Dzień Ubogich oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Jako nowa inicjatywa potrzebuje wsparcia nie tylko w postaci rąk do pracy, ale także niezbędnego wyposażenia: bandaży, plastrów, maści z antybiotykiem, środków ochronnych. Wszystkie rzeczy można przynosić do siedziby mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 80 we wtorki, czwartki i piątki w godz. 10-14. Organizatorzy już teraz dziękują za okazaną pomoc, wyrozumiałość i wsparcie.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję