Reklama

Niedziela Świdnicka

Polskość to wielki skarb

Uroczysta Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka była głównym wydarzeniem świdnickich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niedziela świdnicka 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

11 listopada

Ks. Mirosław Benedyk

Tego dnia asystę mszalną przygotowała katedralna Służba Liturgiczna

Tego dnia asystę mszalną przygotowała katedralna Służba Liturgiczna

Tegoroczne świętowanie ograniczyło się do dziękczynienia Panu Bogu za dar wolności naszego narodu. Z wiadomych względów pozostałe uroczystości zostały odwołane.

Pamięć o własnej wielkości

W słowie skierowanym do wiernych biskup świdnicki zaakcentował, że to właściwy moment, by dumny naród Polaków, wierny Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, który chlubi się wielką rzeszą bohaterów, odnowił w sobie pamięć o własnej wielkości. Powinien także innym narodom współczesnej Europy, pogrążonym w kryzysie, przypomnieć o ich duchowej tożsamości i rzeczywistości sacrum, która jest naszym naturalnym środowiskiem.

Ordynariusz przywołał fragment pamiętnego kazania papieża Polaka na pl. Zwycięstwa, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: „Nie może być Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Na ilu to polach walk, polski żołnierz świadczył o prawach człowieka wpisanych głęboko w nienaruszalne prawa narodu, ginąc za wolność naszą i waszą? Gdzie są ich groby, Polsko! Gdzie ich nie ma! Ty wiesz najlepiej – i Bóg wie na niebie!” – zacytował św. Jana Pawła II.

Wolność i miłość

Reklama

Biskup zwrócił uwagę, że w taką uroczystość jak dzisiaj, warto zobaczyć, jak wielkim skarbem jest polskość. – Warto też częściej powtarzać: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nie zmieni tej dumnej postawy Polaków żadna stara czy nowa szkoła pogardy, żadna pedagogika wstydu – powiedział bp Medyk i przypomniał, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, nie jest nieutracalna; że niezależność polityczna czy gospodarcza nie oznacza jednoczesnej niepodległości ducha. – Można obronić państwowość, a zatracić ducha. Podobnie jak wolność, również miłość do ojczyzny stanowi skarb, który można roztrwonić. Wierna miłość do Boga i ojczyzny wypływała z nieustannie bijącego w sercach synów i córek polskiej ziemi źródła Ewangelii – dodał.

Potrzeba duchowej siły

– Zamiast destrukcji, duchowej śmierci i nicości, do której zdąża nihilistyczny narcyzm XXI wieku, odzyskajmy siłę duchową, cnotę dzielności i męstwa, bez których niemożliwa jest obrona wartości moralnych, które stanowią fundament cywilizowanego świata. Na taką Polskę oczekuje Europa, takiej Polski potrzebuje świat! – zaapelował kaznodzieja.

Niepodległościowe rozważania biskup podsumował słowami: – Ożywieni możemy dzisiaj, pełni dumy z naszych dziejów, inspirowanych mądrością i prawdą Ewangelii Jezusa Chrystusa, śpiewać z nadzieją pełną ufności pieśń: Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: / ojczyznę wolną pobłogosław Panie!

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyspensa na 11 listopada

Arcybiskup Wacław Depo udzielił na 11 listopada dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej.

ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Często próbujemy Panu Bogu ofiarowywać różne rzeczy, ale najtrudniej jest Mu oddać siebie. Czasem jest tak, że tym więcej dajemy Bogu rzeczy, im trudniej nam jest oddać siebie. Jakbyśmy chcieli ten podstawowy deficyt zakryć wielością czynów, wielością spraw, ceną tych rzeczy. Potrafimy czynić wielkie fundacje i zdobywać się na wielkie ofiary. Pan dziś mówi do nas: nie to się liczy, liczy się to kim ty jesteś przede mną? Czy potrafisz mi dać siebie? – pytał abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję