Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wystawa niezwykłych zdjęć

W biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu można było zobaczyć wystawę zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r.

Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, wskazała, że wystawa jest elementem obchodów Zamojskich Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Wystawa jest jednym z elementów naszej współpracy. Nasze placówki są skierowane do nauczycieli, studentów, wychowawców. Chcemy zwrócić uwagę na osobę wielkiego Polaka Jana Pawła II, jego życie i nauczanie, by była to inspiracja, by sięgnąć po jego dzieła i z nich czerpać, gdyż są one wciąż aktualne – mówiła.

Świadectwo fotografa

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Janusz Kawałko, dziennikarz i publicysta, a także publikacji o wizycie Jana Pawła II na Zamojszczyźnie. Jak wspominał, gdy w Zamościu gościł Jan Paweł II, dostał wielką szansę fotografowania tego wydarzenia. – Z racji zawodu miałem możliwość nie tylko przyglądać się przygotowaniom do wizyty Ojca Świętego, ale i rozmawiać z ludźmi w nią zaangażowanymi, zarówno od strony duchowej, jak i technicznej. Zrządzeniem Bożej Opatrzności, dana mi była możliwość przemieszczania się wraz z kolumną papieską. Fotografie wykonane zostały więc zarówno na lotnisku podczas powitania papieża, jak i podczas jego obecności w różnych częściach miasta – wyjaśniał autor.

Symboliczne ujęcia

– Takim symbolicznym i szczególnym zdjęciem, jakie udało mi się zrobić, to moment powitania papieża na lotnisku w Mokrem, kiedy bp Jan Śrutwa klęka i całuje pierścień papieski. To był wyjątkowo wzruszający moment i jest to moje ulubione zdjęcie, gdyż ukazuje z jaką atencją i miłością ksiądz biskup witał Ojca Świętego. I proszę sobie wyobrazić, że kordon, który chronił papieża, dosłownie na sekundę się rozszczelnił i wtedy ja to zdjęcie mogłem zrobić – tłumaczył autor. – Jest jeszcze wiele zdjęć, czy to z trasy, czy ze starówki, gdyż Ojciec Święty wstąpił również pod Ratusz na Rynku Wielkim. I tam idąc, był witany przez prezydenta miasta, ale także podszedł do radnych, którzy stali na schodach, przyjął od nich pozdrowienia i zrobił sobie wspólne zdjęcie. Myślę, że dla tych ludzi jest to wręcz relikwia i cudowna pamiątka tamtych chwil – dodał.

Ciekawe wspomnienia

– Ja tę wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II wiążę również z historią miasta, gdyż jest to nierozerwalne. Papieża Polaka na lotnisku witał w 1999 r. również Jan Zamoyski, który opowiedział mi historię, gdy w 1947 r., jako młodzieniec odwiedził swojego wuja kard. Sapiehę w jego rezydencji arcybiskupiej w Krakowie. Mówił, że wchodził do wuja bardzo odważnie i wówczas kardynał powiedział do niego: „Janie, poczekaj chwilę, mam tu trzech księży, jak z nimi porozmawiam, to cię zawołam. A tymczasem tam na korytarzu siedzi młody ksiądz, Karol Wojtyła, jak z nim porozmawiasz, to będziesz mieć piękne rekolekcje”. I Jan Zamoyski relacjonując mi to wydarzenie mówił, że kiedy wyszedł i zobaczył Karola Wojtyłę, to już wiedział, że jest człowiek o wyjątkowej charyzmie. Wspominał, że w tej rozmowie mówili o przyszłości Polski i o trosce o kraj, a po latach miał tę przyjemność spotkać się z późniejszym papieżem na Ziemi Zamojskiej – dodał autor.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz – niezwykły patron katedry

Zamojska katedra nosi dwa wezwania: Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Dla tej katedry i miasta święty miał być kimś w rodzaju duchowego ,,architekta” nie tylko w sferze wiary, ale w wymiarze budowania, tworzenia na chwałę Bożą

Jako patrona św. Tomasza Apostoła miasto Zamość otrzymało w swoim herbie nadanym przywilejem królewskim z 12 czerwca 1580 r. „Temu to miastu wyznaczamy jako znak publiczny, którym się miasto i jego władze mają posługiwać w pieczętowaniu dokumentów i jakichkolwiek aktów, wyobrażenie św. Tomasza z dzidą i ten to herb, czyli znak pieczętny chcemy, by służył temu miastu na wieki” – oznajmiał przywilej Stefana Batorego. Zgodnie z intencją Jana Zamoyskiego, w herbie znalazł się patron rodu oraz godło rodowe Zamoyskich – Jelita (trzy skrzyżowane włócznie). 28 sierpnia 1995 r. ustalono obecnie obowiązujący wygląd herbu Zamościa, który przedstawia w polu czerwonym postać św. Tomasza (mężczyzna w sandałach) ze złotą aureolą, w białej tunice i błękitnej todze, z włócznią złotą o srebrnym grocie w prawej dłoni, czerwoną księgą o złotych kartkach w lewej i u dołu na tle tuniki tarczą z herbem Jelita.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję