Reklama

Niedziela Świdnicka

Warto pomagać

Spiżarnia św. Ojca Pio przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie tylko karmi, ale i wychowuje.

Niedziela świdnicka 49/2020, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

pandemia

maseczki ochronne

Archiwum prywatne

W dobie pandemii każdy odwiedzający spiżarnię otrzymuje także wielorazową maseczkę

W dobie pandemii każdy odwiedzający spiżarnię otrzymuje także wielorazową maseczkę

Nie tylko dajemy ludziom jeść, ale wlewamy w ich serca nadzieję i sprawiamy, że stają się lepsi i bardziej odpowiedzialni. Od 2 lat każdego dnia ustawiają się tu kolejki najbardziej potrzebujących, którym dajemy żywność.  Nikt nie odszedł od nas głodny, a możemy się poszczycić wydanymi w 2019 r. ponad 16 tys. paczek o łącznej wartości pół miliona złotych. W tym roku chociaż mamy pandemię pomoc wcale nie jest o wiele mniejsza. To rocznie jest około 1,5 tony żywności – mówi ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, parafialny koordynator Caritas. Żywność pozyskiwana jest ze sklepów Biedronka. Spiżarnia działa we współpracy z Caritas Diecezji Świdnickiej, która umożliwiła pozyskiwanie z trzech sklepów żywności krótkoterminowej, co daje możliwość wydawania jej przez 6 dni w tygodniu. Jest to dziennie blisko 100 paczek dla potrzebujących.

Dlaczego, mimo licznych obowiązków w parafii, a przede wszystkim w Świdnickiej Kurii Biskupiej, gdzie pracuje jako notariusz, rzecznik prasowy oraz wykładowca w seminarium, ks. Daniel codziennie poświęca czas najuboższym mieszkańcom Bielawy? – Kilka lat temu dostrzegłem w naszym mieście zagubionych i nieszczęśliwych ludzi, którzy spędzali czas na poszukiwaniu jedzenia w śmietnikach lub żebrali przy marketach. Powiedziałem sobie, że tak nie może być. Jestem odpowiedzialny z ramienia księdza proboszcza za dzieła charytatywne w parafii, wspólnie z wolontariuszami zaangażowaliśmy się więc w projekt Spiżarnia Caritas. I chociaż na początku było ciężko, zwłaszcza w relacjach międzyludzkich, to z biegiem czasu odwiedzający spiżarnię, zaczęli czuć się odpowiedzialni za to miejsce, do którego przychodzą i coraz bardziej angażują się w różne prace – relacjonuje kapłan.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie w czasach pandemii

Niedziela warszawska 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

miłosierdzie

pandemia

Archiwum ZSMBM

Siostra Miriam Janiec

Siostra Miriam Janiec

O tym, jak odpowiadać w codziennym życiu na orędzie Bożego miłosierdzia, na czym polega różnica między miłosierdziem a litością i czym jest Boża sprawiedliwość z s. Miriam Janiec rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Bóg jest miłosierny. Co to oznacza dla człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję