Reklama

Niedziela Kielecka

Dom, który świadczy dobro

Pod koniec roku rozpoczął działaność trzeci w Kielcach Zakład Aktywności Zawodowej. Placówka zapewnia pracę i terapię 30 osobom z niepełnosprawnością.

Niedziela kielecka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

praca

terapia

aktywność

T.D.

Historyczny moment dla Manufaktury Pietraszki

Historyczny moment dla Manufaktury Pietraszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystym otwarciu wzięli udział: bp Jan Piotrowski i towarzyszący mu kapłani, senator K. Słoń, wicemarszałek R. Janik oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej E. Korus i jej zastępca A. Ślipikowski, wiceprezydent Kielc B. Szczypiór.

Inwestycja, której inicjatorem jest  ks. prof. Witold Janocha – prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, zrealizowana została w oparciu o środki pochodzące z PFRON, będące w dyspozycji budżetu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz wkład własny organizatora. W sumie to ponad 1 mln zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kaplicy kompleksu budynków przy ul. Pietraszki. W homilii bp J. Piotrowski przypomniał pokrótce dzieje obiektu.  

Dom powstał w kieleckiej dzielnicy Białogon, na bazie budynków wybudowanych w latach 1937-39 przez ks. M. Połoskę, w imieniu diecezji. Wojna przerwała dokończenie budowy, a Niemcy przekształcili budynki w garnizon. Krótko były tu siostry albertynki, potem państwowy szpital gruźliczy. Dopiero pod koniec lat 90. XX wieku kompleks zwrócono diecezji. Od kilkunastu miesięcy trwają intensywne prace adaptacyjne.

– Oby to był dom ze świadczeniem tego, co dobre przez rehabilitację, pomoc i pracę – życzył bp Piotrowski.

Reklama

– Ten dom zaczyna swoją nową historię pod patronatem św. Jana Pawła II, papieża cenionego za obronę godności osoby ludzkiej – mówił biskup nawiązując do encykliki O pracy ludzkiej. – Potrzeba po prostu prawdy, ewangelicznej miłości oraz sprawiedliwości społecznej. Wtedy nie chodzi się w ciemnościach obojętności i pogardy, ale widzi się potrzeby drugiego człowieka – podkreślał bp Piotrowski.

Inwestycja, której inicjatorem jest ks. prof. Witold Janocha – prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, zrealizowana została w oparciu o środki pochodzące z PFRON.

Podziel się cytatem

ZAZ znajduje się w Domu św. Jana Pawła II, który będzie służył osobom z niepełnosprawnością, m.in. poprzez innowacyjne metody rehabilitacji połączone ze wsparciem psychologicznym i duchowym. W Domu św. Jana Pawła II znajdzie się również centrum wsparcia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Zatrudnienie znalazł tu także 7-osobowy personel.

Jak zaznacza wicemarszałek Renata Janik – inwestycja  ta pokazuje, jak istotna jest wrażliwość społeczna wobec osób, które potrzebują wsparcia. – Realizacja tak dużej inwestycji wymagała ponadprzeciętnego zaangażowania, chęci, sił oraz środków finansowych. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wraz z Fundacją „Gramy z Tobą” dołożyli wszelkich starań, aby mieszkańcy Świętokrzyskiego z niepełnosprawnością zyskali nowe miejsce terapii i rehabilitacji – mówi.

Miejsca, w których mogą pracować zatrudnieni to pracownia pszczelarska, ogrodnicza, cukiernicza i rękodzielnictwa.

– Podjęliśmy wielkie wyzwanie i ogromną pracę, aby przekazany nam obiekt przez diecezję kielecką wyremontować i udostępnić osobom z niepełnosprawnością. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować zamierzenie – mówił podczas uroczystości ks. prof. Witold Janocha.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mam już dość

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

świadectwo

praca

Bożena Sztajner/ Niedziela

„Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14).
Karolina: – Jak Ksiądz uważa, czy opłaca się dziś dawać świadectwo w pracy?
Przecież to czasem przypomina kampanię wrześniową...

Witam serdecznie po wakacjach. Niektórzy mówią, że mam zwyczaj czepiać się słów. Może to i prawda. Ale nie martw się, to moje przyglądanie się i analizowanie poszczególnych elementów Twojego pytania ma na celu upewnienie się, że uchwycisz to, w jaki sposób je rozumiem. Nie możemy bowiem uniknąć interpretacji. Poza tym to już też początek mojej odpowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

[ TEMATY ]

modlitwa

Katechizm

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję