Reklama

Niedziela Częstochowska

Bądźmy bliżej siebie

Budzić nadzieję i dążyć do braterstwa to zadanie dla każdego z nas nie tylko na Światowy Dzień Chorego.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Marcin Mysłek/Niedziela

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa” – te słowa papieża Franciszka z orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego nabierają szczególnego znaczenia teraz, gdy doświadczamy lęku o zdrowie własne i najbliższych, izolacji i osamotnienia czy chorujemy, a niekiedy nie możemy się pożegnać z umierającymi. Obchody tego dnia odbędą się 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pod hasłem: Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi.

W duchowej bliskości z chorymi, ich rodzinami, służbą zdrowia, wspólnotami zapewniającymi opiekę nad chorymi, duszpasterzami i osobami konsekrowanymi na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 13.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo i zaprosi wszystkich do duchowej łączności za pomocą środków społecznego przekazu (transmisja w Telewizji Trwam oraz na kanale YouTube Jasnej Góry). Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi biskup senior Antoni Długosz, a następnie czuwanie – Katolicki Ruch Dobroczynny Betel. Zakończenie Mszą św. o godz. 23.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Ta wspólnota zorganizowała także kwestę na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych zaplanowaną na 14 lutego. Można kwestować w parafiach i internecie: kwesta.zsercem.org.

Chorzy i ci, którzy nimi opiekują się, 11 lutego są zaproszeni do duchowego uczestnictwa we Mszy św. o godz. 13.30 na Jasnej Górze.

Podziel się cytatem

Jak dążyć do bliskości w tym trudnym czasie, wyjaśnia ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych: – Gdy znikąd nie możemy doświadczyć pociechy, zwracamy się do Pana Boga. Pandemia przypomina nam, że jesteśmy totalnie zależni od Niego, że w obliczu tego kataklizmu jesteśmy bezradni, doświadczamy swojej kruchości, a z drugiej strony mamy okazać się wszyscy braćmi. W swoim orędziu papież Franciszek zaprasza nas do bliskości – to wyraz miłości Chrystusa, do podstawy braterstwa, do tego, aby nie było obłudy, bo możemy pozostać przy pustej retoryce, a nie zaangażować się realnie w historię i potrzeby drugiego człowieka. Zatem chodzi o to, aby zdać ten egzamin, bo cierpienie, które jest w nas i wokół nas, woła o konkretną postawę, której przykładem jest miłosierny Samarytanin, nie tylko o empatię, współczucie, które pozostaje na poziomie sentymentalnego wzruszenia, ale o bliskość, która jest zawiązaniem relacji, o konkretne towarzyszenie na tyle, na ile jest to możliwe w tych warunkach. Dlatego chcemy widzieć nie chorobę, ale brata, ponieważ – jak napisał Ojciec Święty – „choroba ma zawsze oblicze”. To bardzo konkretne zwrócenie się do drugiego człowieka ma owocować relacjami solidarności, braterstwa i przyjaźni.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia: Bóg jest Tym, Który wlewa w nasze serca nadzieję

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Archiwum Aspektów

To szczególne przesłanie dzisiaj dla chorych, żebyśmy krzyczeli do Boga, żebyśmy wołali do Niego i prosili Boga o pomoc - mówi ks. Tomasz Duszczak

To szczególne przesłanie dzisiaj dla chorych, żebyśmy krzyczeli do Boga, żebyśmy wołali do Niego i prosili Boga o pomoc - mówi ks. Tomasz Duszczak

Ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, nawiązując do orędzia papieża Franciszka, kieruje do wszystkich chorych, cierpiących, a także pracowników służby zdrowia przesłanie na tegoroczny XXIX Światowy Dzień Chorego.

- Temat tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego zaprasza nas do tego, abyśmy w tym Dniu się po prostu zatrzymali, żebyśmy spróbowali sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego choroba, dlaczego cierpienie. Papież w przesłaniu pokazuje postać Hioba jako człowieka sprawiedliwego, pobożnego, ale doświadczonego wielkim cierpieniem. I dopiero moment wołania do Boga, konfrontacji tego wszystkiego, czego doświadcza z Bogiem sprawia, że Hiob znajduje odpowiedź na swoje dylematy, na swoje trudności – mówi diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Tomasz Duszczak. - To szczególne przesłanie dzisiaj dla chorych, żebyśmy krzyczeli do Boga, żebyśmy wołali do Niego i prosili Boga o pomoc. On jest Tym, Który zawsze daje nam światło, Który wlewa w nasze serca nadzieję – dodaje duszpasterz i zaprasza do łączności duchowej z sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie jutro o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich chorych, cierpiących diecezjan, a także pracowników służby zdrowia. Msza św. będzie transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję