Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2021, str. 9

Martwimy się, Matko…

Czas Wielkiego Postu, później okres wielkanocny i tak aż do maja – w tym czasie w ubiegłych latach pielgrzymowali maturzyści na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia, będą docierać prawdopodobnie niewielkie delegacje młodzieży, by pomodlić się o dobre zdanie matur i najlepszy wybór dalszej drogi życiowej.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów 26 lutego zainaugurowała reprezentacja młodzieży z diecezji elbląskiej. – Przyjechaliśmy w niewielkiej grupie. Jest kilku księży ze swoimi uczniami, można powiedzieć, że zebrała się jedna klasa, która reprezentuje całą diecezję – wyjaśnił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marek Piedziewicz. – Wcześniej zastanawialiśmy się, czy w ogóle organizować nocne czuwanie, czy przyjechać tak, jak przyjeżdżaliśmy do tej pory, czy może tylko przysłać symboliczną delegację. Ustaliliśmy, że skorzystamy z tego, co dzisiaj umożliwiają nam przepisy sanitarne. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a potem w czuwaniu modlitewnym ze śpiewami, świadectwem i medytacjami poświęconymi tożsamości – bo młody człowiek poszukuje dziś mocno swojej tożsamości. Zakończyliśmy Mszą św. o dobre przygotowanie do matury, o jej dobry przebieg i o mądre wybory życiowe. To ważne, że tu jesteśmy, że z tego nie zrezygnowaliśmy.

– Z powodu pandemii nasze życie bardzo się zmieniło – mówili maturzyści przed Obrazem Matki Bożej. – Wielu z nas dotknęła choroba lub śmierć bliskiej osoby. Brakuje nam bliskości drugiego człowieka. Zamknięcie szkół sprawiło, że nie widujemy już tak często naszych przyjaciół i znajomych, a zmiana sposobu nauki była dla nas źródłem wielu niewiadomych. Martwimy się o naszych bliskich, a także o naszą przyszłość, a stoimy przed jednym z najważniejszych egzaminów i przed wyborem drogi życiowej.

Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy diecezji bp Wojciech Skibicki.

Reklama

Nowa płyta z jasnogórskich archiwów

Na rynku muzycznym ukazała się najnowsza płyta z serii: Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana. Krążek vol. 57 zawiera utwory Augustina Volckmera (1755 – ca 1820), pochodzące ze zbiorów archiwum paulinów na Jasnej Górze.

– To piękne, pełne romantyzmu kompozycje – zachęca o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, który czuwa nad całością badań i publikacji.

Augustin Volckmer to kompozytor pochodzący ze Śląska. Nie wiadomo, jaki był jego związek z Kapelą Jasnogórską działającą w klasztorze przez ponad trzy wieki, ale spośród ok. 3 tys. muzykaliów po Kapeli zachowało się na Jasnej Górze ponad 30 manuskryptów zawierających dzieła Volckmera. – To światowe prawykonanie tych dzieł – mówi o. Nikodem Kilnar. Utwory na płycie wykonuje, z udziałem solistów, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej – La Tempesta.

Głównym celem realizowanego od 2003 r. projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (w sumie ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX wieku). Są one poddawane kompleksowym badaniom naukowym, a także opracowywane i przygotowywane do ponownych wykonań koncertowych.

Następnie są utrwalane w formie nagrań CD oraz krytycznych wydań źródłowych. Do tej pory nagrano 100 płyt z muzyką z jasnogórskich archiwów, a wydanych zostało 86.

Płytę wydało Wydawnictwo Musicon. Można ją nabyć za pośrednictwem strony internetowej: www.musicon.pl , a także w sklepach Claromontana na Jasnej Górze (również za pośrednictwem strony internetowej sklepu).

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję