Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2021, str. 9

Martwimy się, Matko…

Czas Wielkiego Postu, później okres wielkanocny i tak aż do maja – w tym czasie w ubiegłych latach pielgrzymowali maturzyści na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia, będą docierać prawdopodobnie niewielkie delegacje młodzieży, by pomodlić się o dobre zdanie matur i najlepszy wybór dalszej drogi życiowej.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów 26 lutego zainaugurowała reprezentacja młodzieży z diecezji elbląskiej. – Przyjechaliśmy w niewielkiej grupie. Jest kilku księży ze swoimi uczniami, można powiedzieć, że zebrała się jedna klasa, która reprezentuje całą diecezję – wyjaśnił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marek Piedziewicz. – Wcześniej zastanawialiśmy się, czy w ogóle organizować nocne czuwanie, czy przyjechać tak, jak przyjeżdżaliśmy do tej pory, czy może tylko przysłać symboliczną delegację. Ustaliliśmy, że skorzystamy z tego, co dzisiaj umożliwiają nam przepisy sanitarne. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a potem w czuwaniu modlitewnym ze śpiewami, świadectwem i medytacjami poświęconymi tożsamości – bo młody człowiek poszukuje dziś mocno swojej tożsamości. Zakończyliśmy Mszą św. o dobre przygotowanie do matury, o jej dobry przebieg i o mądre wybory życiowe. To ważne, że tu jesteśmy, że z tego nie zrezygnowaliśmy.

– Z powodu pandemii nasze życie bardzo się zmieniło – mówili maturzyści przed Obrazem Matki Bożej. – Wielu z nas dotknęła choroba lub śmierć bliskiej osoby. Brakuje nam bliskości drugiego człowieka. Zamknięcie szkół sprawiło, że nie widujemy już tak często naszych przyjaciół i znajomych, a zmiana sposobu nauki była dla nas źródłem wielu niewiadomych. Martwimy się o naszych bliskich, a także o naszą przyszłość, a stoimy przed jednym z najważniejszych egzaminów i przed wyborem drogi życiowej.

Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy diecezji bp Wojciech Skibicki.

Reklama

Nowa płyta z jasnogórskich archiwów

Na rynku muzycznym ukazała się najnowsza płyta z serii: Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana. Krążek vol. 57 zawiera utwory Augustina Volckmera (1755 – ca 1820), pochodzące ze zbiorów archiwum paulinów na Jasnej Górze.

– To piękne, pełne romantyzmu kompozycje – zachęca o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, który czuwa nad całością badań i publikacji.

Augustin Volckmer to kompozytor pochodzący ze Śląska. Nie wiadomo, jaki był jego związek z Kapelą Jasnogórską działającą w klasztorze przez ponad trzy wieki, ale spośród ok. 3 tys. muzykaliów po Kapeli zachowało się na Jasnej Górze ponad 30 manuskryptów zawierających dzieła Volckmera. – To światowe prawykonanie tych dzieł – mówi o. Nikodem Kilnar. Utwory na płycie wykonuje, z udziałem solistów, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej – La Tempesta.

Głównym celem realizowanego od 2003 r. projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (w sumie ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX wieku). Są one poddawane kompleksowym badaniom naukowym, a także opracowywane i przygotowywane do ponownych wykonań koncertowych.

Następnie są utrwalane w formie nagrań CD oraz krytycznych wydań źródłowych. Do tej pory nagrano 100 płyt z muzyką z jasnogórskich archiwów, a wydanych zostało 86.

Płytę wydało Wydawnictwo Musicon. Można ją nabyć za pośrednictwem strony internetowej: www.musicon.pl , a także w sklepach Claromontana na Jasnej Górze (również za pośrednictwem strony internetowej sklepu).

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję