Reklama

Niedziela Podlaska

Nerw chrześcijaństwa

Duch Święty działa w sercach tych, którzy są na Jego działanie otwarci – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w Niecieczy.

Niedziela podlaska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Monika Kanabrodzka

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Doparafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy 19 lutego przybył pasterz diecezji, aby młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania oraz poświęcić nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Biskup Sawczuk podkreślił, że Eucharystia z udzieleniem Ducha Świętego to radosne wydarzenie dla samych kandydatów, ich rodzin, parafii, Kościoła, choć obecnie przeżywamy przecież Wielki Post i raczej rozważamy sprawy bolesne – mękę Chrystusa.

Nadprzyrodzone dary

Wydawać by się mogło, że trudno połączyć to razem. – Nic bardziej mylnego – zauważył bp Sawczuk i wskazał, że należy zwrócić uwagę na dwa istotne momenty. – Kościół zrodził się na Golgocie, a objawił się światu w dzień Pięćdziesiątnicy. Od Golgoty do Pięćdziesiątnicy jest bardzo blisko – zauważył. I dodał: – Zesłanie Ducha Świętego nastąpiło jako owoc męki i śmierci Pana Jezusa.

Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem.

Podziel się cytatem

Reklama

W dalszej części homilii pasterz diecezji podkreślił, że w dniu, kiedy Żydzi uroczyście wspominali wydarzenia z Synaju, narodził się Kościół. Wtedy Duch Święty dokonał w sercach Apostołów cudu przemiany. – Otrzymali nadprzyrodzone dary, o których wcześniej nie mieli pojęcia i o których nawet nie marzyli. Dostali odwagę, męstwo i zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, które przyszło w Chrystusie – powiedział ksiądz biskup. Duch Święty pomógł im przezwyciężyć lęk i bezradność. Zdaniem Ekscelencji, Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem. Trzeba pamiętać, że szansę zachowania życia ma ten, kto go nie broni za wszelką cenę, ale oddaje. To jest prawda stanowiąca nerw chrześcijaństwa.

Rozważanie męki Pańskiej

Osiemnaście młodych osób, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Piotra Sawczuka. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał ks. Waldemar Górski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz Anna Chmiel, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Sabniach. Przedstawiciele rodziców oraz młodzieży wyrazili wdzięczność bp. Sawczukowi, księdzu proboszczowi oraz pani katechetce za udzielenie i przygotowanie do sakramentu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zaplanowane rok wcześniej poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej zostało przełożone na tegoroczny okres Wielkiego Postu. Wierni będą mogli z wiarą obchodzić te stacje i zagłębiać się w rozważania męki Pańskiej. Ufundowane stacje Drogi Krzyżowej przez rodzinę Mazurczaków i Pietrzykowskich nawiązują stylem do wnętrza świątyni.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do bierzmowanych: nie chodźcie na skróty

Trzeba, żebyście nigdy nie zostawili Bożych przykazań na boku i nie chodzili na skróty – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 28 kwietnia udzielił sakramentu bierzmowania 12 uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.

Uroczysta Msza św. była celebrowana w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję