Reklama

Niedziela Kielecka

W drodze po trzeźwość

W pierwszy piątek Wielkiego Postu na Świętym Krzyżu odbyła się Diecezjalna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, po raz pierwszy nie w terenie.

Niedziela kielecka 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

T.D.

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

Eucharystia na Świętym Krzyżu w intencji trzeźwości

W tym roku było nieco inaczej, choć w tym samym terminie: całość modlitewnego wydarzenia, tzn. Drogę Krzyżową ze świadectwami i Mszę św. przeniesiono do bazyliki.

Walczą i zwyciężają

Mękę Chrystusa rozważano w krużgankach, a uzupełnienie stanowiły fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny oraz świadectwa tych, którzy stanęli do walki z nałogiem.

Gdy miał kilkanaście lat, po spożyciu alkoholu „świetnie się czuł”, panował nad wszystkim, czarował, a gdy miał ponad 20 – już nie. Najsilniej alkohol „dopadł go” po narodzinach syna. Leczenie odwykowe i ludzie, którzy stanęli na drodze Darka, wyciągnęli go z przepaści. Nadgonił stracony czas: uporządkował życie rodzinne, skończył studia, obronił doktorat. Nie pije już 33 lata, a czas trzeźwości odpowiada wiekowi jego syna. – Wszystko, co dobre, dostałem w moim życiu dzięki trzeźwości – mówi. Tego typu poruszające świadectwa towarzyszyły rozważaniom o męce Chrystusa. Pomimo pandemii licznie stawili się trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny, terapeuci. Chór Masłowianie zbudował klimat muzyczny.

Reklama

– Wiele razy próbowałem i znowu piłem…, ale to przecież ja decyduję, kim chcę być…, opętani chorobą, nie chcieliśmy się leczyć…, duchowa pomoc jest bardzo potrzebna uzależnionym…, matki alkoholików bardzo cierpią…, nie byłem dobrym synem, mężem, ojcem – można było usłyszeć. – Umęczony, upodlony wieloletnim piciem, straciłem nadzieję. Myślałem, że ta bańka w końcu pęknie, że umrę. Modliłem się i piłem, a miałem wtedy 4-letniego syna. Modlitwa mnie uratowała – zakończyłem terapię, nie piję ponad 15 lat – mówił Marek. Przejmujące świadectwo złożył m.in. niewidomy Tadeusz, który stracił wzrok po alkoholu. Mityngi uważa za skarb.

Odwagi!

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej uczestnicy wzięli udział we Mszy św., pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił w niej m. in. o ludzkich wyborach, wolnej woli, drodze otwartej do poprawy. – Wybory w naszym życiu są wpisane w ludzką naturę – zauważył bp Piotrowski, zachęcając do czerpania przykładu ze św. Augustyna, nawróconego w późnym wieku, z odwagi przyjaciół paralityka, niosących go do Jezusa. Zachęcał także do poznawania siebie, do przejścia procesu nawrócenia i pracy nad sobą. – Pan Bóg w Jezusie Chrystusie nie wstydzi się wędrować z nami, grzesznikami, a to przecież nie tylko alkoholicy. Każdy z nas, nie pomijając biskupa, musi wiedzieć swoje niedostatki – mówił bp Piotrowski. Zachęcał do „odwagi cieśli z Nazaretu” oraz do lektury listu papieża Franciszka na Wielki Post.

Wydarzenie, organizowane po raz 6. wpisało się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Chętni mogli wpisać się do wyłożonej w bazylice Księgi Trzeźwości i podjąć decyzję o abstynencji. Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe książeczki „Boże Miłosierdzie”.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma wolności bez trzeźwości

Niedziela Ogólnopolska 40/2017, str. 14

[ TEMATY ]

trzeźwość

Magdalena Kowalewska

Polska albo będzie trzeźwa, albo jej nie będzie wcale – te słow a bł. ks. Bronisława Markiewicza przypomniał na Kongresie Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski (drugi z lewej)

Polska albo będzie trzeźwa, albo jej nie będzie wcale – te słow a bł. ks. Bronisława Markiewicza przypomniał na Kongresie Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski (drugi z lewej)

„Aby Polska była Polską, musimy odzyskać trzeźwość, tak jak sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość” – napisali w specjalnym przesłaniu uczestnicy Narodowego Kongresu Trzeźwości

W niedzielę 24 września br. we wszystkich kościołach sprawowane były Msze św. wynagradzające za grzech pijaństwa oraz w intencji trzeźwości. Szczególnie uroczysta Liturgia miała miejsce w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się grób sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego orędownika trzeźwości. Podczas Eucharystii uczestnicy zakończonego dzień wcześniej Narodowego Kongresu Trzeźwości przekazali kard. Kazimierzowi Nyczowi sformułowane podczas obrad postanowienia. Na zakończenie Liturgii dokument złożono na grobie Prymasa Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Wędrujące Madonny w Przemyślu

2022-12-01 10:59

Barbara Czarniecka

Rozpoczęcie konferencji

Rozpoczęcie konferencji

Przemyśl. Po raz 7. w Muzeum Archidiecezjalnym zorganizowano konferencję pt. "Wędrujące Madonny. Wizerunki Madonn Kresowych na Podkarpaciu". Spotkanie odbyło się w sobotę, 26 listopada 2022 r.

Jak mówi ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, konferencje są okazją do zaprezentowania historii oraz charakterystyki wizerunków Matki Bożej, które możemy zobaczyć w naszym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję