Reklama

Niedziela Małopolska

Silniejsze więzi

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej Notre-Dame w Chartres we Francji. 

Niedziela małopolska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

współpraca

Anna Bandura

Dostrzeżono m.in. zaangażowanie ks. Zdzisława Sochackiego w budowanie więzi pomiędzy archidiecezją krakowską a diecezją Chartres

Dostrzeżono m.in. zaangażowanie ks. Zdzisława Sochackiego w budowanie więzi pomiędzy archidiecezją krakowską a diecezją Chartres

Uroczystość wręczenia honorowej nominacji odbyła się 28 lutego w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który w słowie wstępnym przypomniał, że celebracja związana jest z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia i kultem Ojca Świętego Jana Pawła II, „zaszczepionymi przez związki ks. prał. Zdzisława z diecezją Chartres”.

Owoce współpracy

Decyzję o mianowaniu nowego kanonika podjął, w porozumieniu z kapitułą francuskiej katedry, bp Philippe Christory. Akt nominacyjny na ręce ks. Sochackiego złożył  ks. kan. Dominique Aubert, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon.

Po odebraniu godności kanonickiej proboszcz katedry wawelskiej podkreślił, że spotkania między przedstawicielami zaprzyjaźnionych kapituł odbywają się od wielu lat i są wyrazem wielkiej życzliwości między Kościołem polskim i francuskim. Duchowny przypomniał także o związkach historycznych łączących obydwa kraje i przywołał osobę św. Stanisława, który właśnie w Chartres miał zdobywać wiedzę i doświadczenie, by później przewodzić Kościołowi w Krakowie. Związki z Francją posiadała również pochodząca z rodu Andegawenów św. Jadwiga Królowa. – Cieszę się, że te związki historyczne między dwiema katedrami i diecezjami podtrzymywane są do dzisiejszych czasów – zaznaczył proboszcz.

Bezcenny dar

Reklama

Na znak „podziękowania i głębokiej komunii” z kard. Dziwiszem, Kościołem polskim i krakowskim bracia Francuzi pozostawili w katedrze wawelskiej wielki dar: relikwiarz zawierający fragment chusty Najświętszej Maryi Panny, czczony w katedrze w Chartres od 876 r. Ksiądz kanonik Dominique Aubert przypomniał, że kard. Dziwisz przekazał sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gallardon relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Jana Pawła II, a także sutannę papieską świętego Polaka.

Homilię wygłosił ks. Jacek Urban. Kapłan nawiązał do fragmentu Ewangelii o przemienieniu na górze Tabor. – Nasze życie rozpościera się niejako między górą Moria – górą Próby, a górą Przemienienia – górą Tabor. Żyjemy w dolinach i patrzymy na światło z góry Przemienienia (…), na światło niezbędne do życia. Dlatego wychodźmy na górę Tabor. Każda adoracja jest wejściem na tę górę – powiedział kapłan. – Będąc na wzgórzu wawelskim, wspominamy wzgórze, na którym znajduje się katedra w Chartres. To także miejsce przemienienia. Wielu potwierdza to niezwykłe zjawisko, wyrażając je w słowach, że ten, kto wchodzi do katedry jako turysta, wychodzi z niej jako pielgrzym – dodał ks. Urban, nawiązując do jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń Francji.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka współpracuje ze szkołą

[ TEMATY ]

współpraca

Renata Olczyk – wiceprezes DIAK

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podpisał porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.

27 lutego w gabinecie dyrektora Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy. Porozumienie sygnowali: dyrektor Augustyna mgr Jacek Grzegorzewski i prezes DIAK dr Artur Dąbrowski.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję