Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla duszy i ciała

W dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej zakończył się miesięczny pobyt w naszej diecezji monstrancji pokoju z Medjugorie.

Niedziela sosnowiecka 10/2021, str. V

[ TEMATY ]

Monstrancja z Medjugorie

Zbigniew Dzieciątkowski

Monstrancja z Medjugorie w dąbrowskiej bazylice

Monstrancja z Medjugorie w dąbrowskiej bazylice

Modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Zagłębia dobiegł końca czas wyjątkowej sztafety modlitwy o pokój. Peregrynacja monstrancji z Medjugorie w diecezji sosnowieckiej rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi. Następnie wierni mogli adorować Pana Jezusa w tym znaku w bazylice katedralnej w Sosnowcu. Przez kilka dni monstrancja była także w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, gdzie trwało 40-godzinne nabożeństwo eucharystyczne. Przez ostatni tydzień adoracja trwała w bazylice w Dąbrowie Górniczej.

Monstrancja pokoju

Autorem monstrancji, która była 10 lat w Medjugorie i tam powróci po wybudowaniu kaplicy wieczystej adoracji, jest Mariusz Drapikowski – artysta, twórca sztuki sakralnej, złotnik, bursztynnik oraz człowiek głębokiej wiary. Z jego inicjatywy powstała idea „Dzieło 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – miejsc, które są centrami modlitwy o pokój. Przedsięwzięcie to ma na celu otoczyć świat modlitwą o pokój i propagować adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

– Mam nadzieję, że nasze sanktuarium stanie się jeszcze bardziej czytelnym miejscem całodziennej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Chciałbym, by to diecezjalne sanktuarium dołączyło do innych miejsc, tzw. „Gwiazd na Płaszczu Matki Bożej”, złączonych w modlitwie ze światowymi centrami modlitwy o pokój. Codzienne trwanie w modlitwie o pokój przed Najświętszym Sakramentem to szczególne zadanie nas wszystkich – stwierdził kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. kan. Andrzej Stasiak.

Bazylika pięknieje

Reklama

Gdy kończyła się adoracja Jezusa Eucharystycznego w monstrancji pokoju z Medjugorie, w Warszawie minister kultury rozstrzygnął I etap Programu Ochrona zabytków. Wsparcie finansowe na kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. Z terenu diecezji sosnowieckiej finansowe wsparcie na realizację zadań otrzymali: Olkusz – kościół św. Andrzeja Apostoła na renowację gotyckich stalli (ok. 1500 r.), Dąbrowa Górnicza – bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej (1875 – 1900) na działania mające na celu stabilizację konstrukcyjną warstwy licowej, nośnej z odtworzeniem wystroju elewacji wejściowej transeptu od strony południowej. Wsparcie otrzymała również Szreniawa – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na remont budynku starej plebanii (XVIII wiek).

W dąbrowskiej bazylice zakrojone na wielką skalę remonty trwają od lat. Ostatnio udało się wykonać wiele prac, m.in. zbudowano podjazd dla wózków, uzbrojono i na nowo zbudowano schody przy głównym i innych wejściach do bazyliki, odnowiono elewację zewnętrzną i zamontowano drzwi zewnętrzne do kaplicy św. Aleksandra, odnowiono freski we wnętrzu tej kaplicy, zamontowano w niej nowe okna oraz oszkloną ścianę wewnętrzną z drzwiami pomiędzy kaplicą a bazyliką. Główną jej część stanowi ażurowa rozeta z witrażami. Obecny czas obfituje w piękne wydarzenia, które nawet pomimo trwającej pandemii nie pozwalają tracić radości wiary. Każdy może znaleźć coś dla duszy i ciała, obcując z żywym Chrystusem w pięknie świątyń wybudowanych na Jego chwałę i dla naszego pożytku.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o dar pokoju

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

Monstrancja z Medjugorie

Joanna Ferens

Do wykonania monstrancji użyto kryształu, meteorytu oraz kamieni

Do wykonania monstrancji użyto kryształu, meteorytu oraz kamieni

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zagościła monstrancja adoracyjna „Królowa Pokoju” z Medjugorie.

Jest ona docelowo przeznaczona do ołtarza w budowanej w Medjugorie kaplicy adoracji – Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Swoim wyglądem nawiązuje do wizerunku Maryi, która pod sercem nosi swojego Syna, Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Nauczyciele języka polskiego, tłumacze oraz osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

W ramach finansowanego z unijnych pieniędzy programu „Łódzkie przyjazne dla uchodźców z Ukrainy, prowadzące Punkt Konsultacyjny CSR poszukuje pracowników do swoich punktów informacyjno-doradczych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Potrzebne są osoby do prowadzenia zajęć z języka polskiego dla Ukraińców, ludzie mogący służyć poradą prawną, tłumacze oraz pracownicy „pierwszego kontaktu”, czyli osoby udzielający podstawowych informacji, potrafiące porozumieć się z gośćmi z Ukrainy i skierować ich do właściwych specjalistów czy urzędów. Szczegółowe informacje na temat wymagań wobec kandydatów do poszczególnych miejsc pracy dostępne są na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie w zakładce „Aktualności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję