Reklama

Niedziela Świdnicka

Najlepsze oprocentowanie

Biskup Świdnicki na czas Wielkiego Postu skierował do diecezjan List pasterski, w którym zaprasza do ożywienia kultu św. Józefa, a także tłumaczy, że czas spędzony z własną rodziną przynosi najwięcej korzyści.

Niedziela świdnicka 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wielki Post

List Pasterski

słowo

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zachęca, aby w Wielkim Poście szczególnie zadbać o swoje rodziny

Bp Marek Mendyk zachęca, aby w Wielkim Poście szczególnie zadbać o swoje rodziny

W odczytanym 21 lutego br. w kościołach diecezji świdnickiej liście bp Marek Mendyk tłumaczy, że sens Wielkiego Postu związany jest z Wielkanocą: – Gdybyśmy nie byli w Wigilię Paschalną gotowi na to, by potwierdzić swój chrzest i odnowić wpisane w ten chrzest złożone przyrzeczenia, gdyby nas ta liturgia zaskoczyła, to niezależnie od tego, ile po drodze byśmy się modlili, jak wiele próbowali pościć, znaczyłoby to nic więcej jak to, że nie przeżyliśmy tego czasu do końca po Bożemu i sensownie – pisze biskup, zachęcając duszpasterzy do zorganizowania choćby w skromnej formule rekolekcji, podczas których będzie można medytować tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Czas nawrócenia i łaski

Pasterz diecezji przypomina, że okres wielkopostny jest czasem dojrzewania w Bogu, by spojrzeć na świat innymi oczami, nawróconym sercem. Za ks. Janem Twardowskim bp Marek powtarza: „Dojrzewanie w Bogu pozwala inaczej popatrzeć na cierpienie, które nie jest ślepym ciosem, ale doświadczeniem, które ma rozwijać wewnętrznie i wzbogacać, na miłość jako na ciągłą walkę z egoizmem. Wciąż brak nam dojrzewania w Bogu… by wszystko zobaczyć inaczej”. Dlatego biskup pyta: – A może w tym okresie należałoby bardziej zadbać o własną rodzinę? Stwierdzając, dalej, że czas, który spędzamy z najbliższymi członkami swojej rodziny, ze swoim mężem, swoją żoną i dziećmi, jest czasem najlepiej oprocentowanym i przynosi najwięcej korzyści.

Wielkopostne inicjatywy

Bp Mendyk, zwracając uwagę na św. Józefa, Oblubieńca Maryi, Opiekuna dla nas na dzisiejsze czasy, prosi z całego serca, aby przywoływać w codziennych modlitwach tego świętego Patrona: – Zapraszam do ożywienia kultu św. Józefa, bliższego przyjrzenia się i poznania Jego osoby. Szczególną formą oddawania czci Opiekunowi Zbawiciela niech będzie każdy 19. dzień miesiąca, poczynając do 19 marca tego roku, kiedy w kościołach i kaplicach poświęconych św. Józefowi zostanie odczytany Akt Zawierzenia naszej diecezji i rodzin Jego orędownictwu – pisze.

Reklama

Czas, który spędzamy z najbliższymi członkami swojej rodziny, jest czasem najlepiej oprocentowanym i przynosi najwięcej korzyści.

Podziel się cytatem

Biskup świdnicki wskazał, że 19 marca br. rozpoczyna się w Kościele powszechnym Rok Rodziny pod hasłem: „Radość miłości”. – Niech stanie się on okazją, by spojrzeć na nasze rodziny jako „domowy Kościół”. Rodzina bowiem, podobnie jak cała wspólnota Kościoła, jest polem, na które przynosi się Ewangelię i z którego się ona rozkrzewia. Rodzice świadomi swojej misji każdego dnia przekazują Ewangelię dzieciom, które przez codzienne proszę, dziękuję, przepraszam są orędownikami dobrej nowiny dla swoich bliskich. Niech rodziny będą przestrzenią rozwoju duchowego, a także miejscem bezpiecznego rozwoju dzieci i młodzieży. Zachęcam wszystkich, zwłaszcza narzeczonych, małżonków i całe rodziny, aby nawiedzać kościoły pod wezwaniem św. Józefa na terenie naszej diecezji – apeluje bp Marek Mendyk.

Biskup ordynariusz wspomina także o cennej modlitewnej inicjatywie „960 godzin dla rodzin”, o której pisaliśmy w Niedzieli Świdnickiej w numerze 7 z dnia 14 lutego br., a także w tym numerze rozmawiamy z jej inicjatorem ks. kan. Mirosławem Rakoczym.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy finałową dwudziestkę w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku- wśród zgłoszonych "rel", "essa" i "betoniarz"

2022-11-15 07:37

[ TEMATY ]

młodzież

słowo

Adobe.Stock

Nowe słowa lub frazy zyskują popularność dzięki ładunkowi komizmu, ekspresji czy ironii - mówi PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. W Finałowej dwudziestce znalazły sięm.in. "rel", "betoniarz" i "essa".

We wtorek została zaprezentowana finałowa dwudziestka słów, które zgłoszono do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję