Reklama

Niedziela w Warszawie

Nadzieja na trudny czas

Lockdawn zmienił nasze nawyki społeczne i religijne. Rekolekcje wielkopostne w parafiach dają szansę na ocalenie lub odbudowanie cząstki naszej duchowości.

Niedziela warszawska 10/2021, str. IV

[ TEMATY ]

lockdown

Artur Stelmasiak

Tak było w poprzednich latach. W tym roku rekolekcje dla młodzieży archidiecezji warszawskiej można śledzić na portalu www. archwwa.pl

Tak było w poprzednich latach. W tym roku rekolekcje dla młodzieży archidiecezji warszawskiej można śledzić na portalu www. archwwa.pl

Wkroczyliśmy w drugi rok epidemii i związanych z nią obostrzeń. Uroczystości towarzyszące przeżywaniu Wielkiego Postu również zostaną zawężone. Jednakże w parafiach nie zabraknie spotkań rekolekcyjnych. Zostały zaplanowane tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

We wspólnocie

Doceńmy doświadczenie czekających nas rekolekcji. Zadbajmy o to, by utrudnienia w przeżywaniu wiary, nie zniszczyły naszej więzi z Jezusem. Kto może, niech wybierze bezpośredni udział w spotkaniach. To jedna z niewielu dziś szans pozwalająca na legalne przebywanie we wspólnocie.

Rekolekcje wielkopostne w mokotowskiej parafii św. Andrzeja Boboli rozpoczną się w IV niedzielę Wielkiego Postu 14 marca. Poprowadzi je o. Robert Bujak, jezuista. Organizatorzy spotkań przy ul. Rakowieckiej 61 zdecydowali się położyć akcent na bieżące wydarzenia i ich konsekwencje. Głównym wątkiem rozważań będzie nadzieja na trudny czas wynikający z doświadczenia epidemii. Spotkania rekolekcyjne odbędą się o godz.: 9, 12, 17 i 19 w Auli Wielkiej Bobolanum. Wydarzeniu towarzyszyć będzie transmisja on-line.

Również 14 marca rekolekcje rozpoczną wierni z parafii Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przemieście 3). Spotkania poprowadzi ks. Marek Kruszewski, proboszcz parafii św. Patryka. Parafia znana jest również z tego, że organizuje Rekolekcje dla Poszukujących. W tym roku poprowadzi je bp Jacek Grzybowski w dniach 28-30 marca. Limit miejsc wynosi ok. 200 osób.

Zadbajmy o to, by utrudnienia w przeżywaniu wiary, nie zniszczyły naszej więzi z Jezusem. Kto może, niech wybierze bezpośredni udział w rekolekcjach wielkopostnych.

Podziel się cytatem

W IV niedzielę Wielkiego Postu w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3) rekolekcje wygłosi ks. Łukasz Żak z Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie. Spotkania zakończą się w środę. Parafia zaprasza także na niedzielne nabożeństwa pasyjne o godz. 17.15.

Archikatedra warszawska św. Jana

Chrzciciela na Starym Mieście zorganizuje rekolekcje wielkopostne w V niedzielę Wielkiego Postu 21 marca. Autorem kazań, które rozpoczną się na Mszy św. o godz. 9.30, jest o. Wojciech Czwichocki, dominikanin. W spotkaniach może wziąć udział jednorazowo 100 wiernych.

Reklama

Rewolucja czułości

Bogatą ofertę proponują dominikanie z parafii św. Dominika na Służewie. Najpierw odbędą się rekolekcje akademickie (7-10 marca). Charyzmatyczny o. Szymon Janowski, kapucyn wygłosi rekolekcje pod hasłem: Rewolucja czułości. Spotkania rozpoczną się 14 marca na wszystkich niedzielnych Mszach św. oprócz ostatniej. Do 17 marca odbywać się będą w godz.: 12, 18 i 19.30. Dla tych, którzy potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji o udziale w rozważaniach wielkopostnych, dominikanie przygotowali wieczorne rekolekcje Ostatniej Chwili w dniach 29-31 marca o godz. 19.30. Cykl spotkań Wiara, nadzieja i miłość poprowadzi o. Wojciech Giertych, dominikanin. Rekolekcje będą udostępniane na stronie: sluzew.dominikanie.pl/nagrania.

W mijającym tygodniu rozpoczęły się rekolekcje on-line dla dzieci i młodzieży archidiecezji warszawskiej. Do ich realizacji zaproszono siostry salezjanki i księży z różnych parafii. Wszystkie odcinki rekolekcji są dostępne na portalu archidiecezji.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: chrześcijanie ucierpieli przez lockdown

[ TEMATY ]

Pakistan

COVID‑19

lockdown

Według badań Pakistańskiej Inicjatywy Partnerstwa (PPI) 70 procent chrześcijan, głównie robotników, straciło pracę bądź zredukowano im dochody z powodu lockdownu. „Kościoły nie są gotowe i wyszkolone do reagowania na takie sytuacje kryzysowe. Około 80 procent duchownych znalazło się w kłopotliwym położeniu” – czytamy w raporcie.

Według danych tej chrześcijańskiej organizacji z siedzibą w Islamabadzie, pt. „Wpływ Covid-19 na źródła utrzymania chrześcijan w Pakistanie”, około 25 procent z nich zagrożona była utratą pracy, 70 procent odnotowało spadek miesięcznych dochodów, a 80 procent firm upadło podczas lockdownu. 60 procent firm zgłosiło brak oszczędności. Dochody kościołów spadły nawet o 80 procent. Badanie przeprowadzono na podstawie wywiadów z organizacjami kościelnymi, członkami społeczności, pastorami i beneficjentami pomocy humanitarnej w 10 okręgach w całym kraju. Drastycznie obniżone zostało finansowanie organizacji wyznaniowych (FBO), ze względu na surowe przepisy rządowe i ograniczony przepływ środków ze społeczności międzynarodowej.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję