Reklama

Niedziela Wrocławska

Via Dolorosa po wrocławsku

Idąc Drogą Krzyżową w Jerozolimie, popadamy w zakłopotanie. Jak to możliwe, że historia zbawienia świata odbywała się wśród kurzu i straganów? Podobne doświadczenie możemy przeżyć we Wrocławiu. Bez zapachu przypraw i olejków, ale nadal wśród zgiełku miasta. O Adoracyjnej Miejskiej Drodze Krzyżowej z Dominikiem Golemą rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela wrocławska 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wrocław

Archiwum prywatne autora

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Grzegorz Kryszczuk: Jest pan inicjatorem tego projektu. Często na początku rozmowy pada pytanie – jak to się zaczęło?

Dominik Golema: Pomysł zrodził się, kiedy do Pierwszej Komunii św. przystępował nasz syn. Ustaliliśmy wtedy, że rezygnujemy z dużych prezentów i całą rodziną pojechaliśmy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Kiedy szliśmy w Jerozolimie Drogą Krzyżową, mieliśmy ciekawe spotkanie.

Zapewne lokalni sprzedawcy ze straganów nagabywali do zakupu?

W pierwszej chwili myśleliśmy, że tak. Pewien franciszkanin, u którego nocowaliśmy, ostrzegał, że w mieście, które jest nie tylko pielgrzymkowe, ale też turystyczne, jest bardzo dużo samozwańczych przewodników, którzy za drobną opłatą podpowiedzą, gdzie iść.

Kim okazała się ta osoba?

Spotkaliśmy kobietę, która zapytała, czy idziemy w stronę Bazyliki Grobu Pańskiego. Uprzedzeni ostrzeżeniem znajomego zakonnika, grzecznie odpowiedzieliśmy, że nie potrzebujemy pomocy. Jednak kobieta nalegała i w końcu przyznaliśmy się, że podążamy właśnie w tym kierunku. Ku naszemu zdziwieniu poprosiła, abyśmy w takim razie pomogli jej nieść zakupy.

Reklama

To był jakiś impuls?

I wtedy zrozumieliśmy, że Droga Krzyżowa nie jest jedynie nabożeństwem odprawianym w bocznych nawach kościoła, ale jest to wędrowanie przez miasto, bo tam właśnie spotykamy Jezusa, który prosi nas o pomoc i wsparcie. To jest wędrowanie przez miasto, bo tam mamy dawać świadectwo, wśród trąbienia samochodów i przejeżdżających tramwajów.

Czy była jakaś inna inspiracja do przygotowania Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej?

Opieraliśmy się też na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która jest już dosyć długą i piękną praktyką. Kiedyś przeczytałem świadectwo jednego z uczestników EDK, który dzielił się radością, że jednego roku przemierzył trasę w określonym czasie, a rok później udało mu się pójść o godzinę krócej. I wtedy pomyślałem, czy rzeczywiście chodzi tylko o czas? Nie krytykuję absolutnie tej formy nabożeństwa, tylko podkreślam, że był to początek moich przemyśleń.

Które zrealizowały się dokładnie 4 lata temu.

Chcieliśmy, żeby ta droga była adoracyjna, aby przemierzać ją w swoim tempie. Niech ona nie trwa pół godziny, tylko wypełni cały Wielki Post. Może ktoś nawiedzi kościół raz na trzy dni, może codziennie. Oddajmy ten czas na dłuższą adorację. Wtedy w tym wielkim i hałaśliwym mieście spotkam żywego i prawdziwego Pana Jezusa. Dzięki rozważaniom przygotowanym przez ks. Aleksandra Radeckiego, możemy doświadczać i odkrywać to nabożeństwo w sposób niezwykły, czyniąc Wrocław jedną, wielką kaplicą adoracji.

Ks. Radecki nie potrzebuje chyba żadnych rekomendacji?

Tak. Rozważania są wyjątkowe i przygotowane w formie przewodnika. Możemy dzięki tej książeczce, którą otrzymamy w zakrystii katedralnej, mieć konkretną pomoc w modlitwie oraz dowiedzieć się trochę więcej o historii kościoła, w którym będziemy adorować Pana Jezusa. Z relacji wielu osób, które przemierzyły w poprzednich latach AMDK, dowiedzieliśmy się, że bardzo pomocna w tym przewodniku jest podpowiedź, w jaki sposób dojechać do konkretnej lokalizacji.

Idea AMDK polega na odwiedzaniu 14 kościołów, czyli tylu, ile jest stacji drogi krzyżowej.

Jest jedna zasada, która polega na tym, że Adoracyjną Miejską Drogę Krzyżową rozpoczynamy zawsze w katedrze. Kolejne stacje zmieniają się każdego roku i próbujemy je organizować w pewnym geograficznym porządku, aczkolwiek nie zawsze się to udaje. Jeżeli zobaczymy listę kościołów w tym roku, to rozpiętość jest od Złotnik, aż po Księże Małe. Myślę, że duże odległości są dobre ze względu na ogarnięcie całego miasta modlitwą.

Oprócz przewodnika, o którym rozmawialiśmy przed chwilą, przygotowana została aplikacja na telefon.

Aplikacja pomaga nam odczytać specjalne kody QR, które są umieszczone na tych kościołach stacyjnych. Dzięki temu treści, które zawarte są w papierowym wydaniu przewodnika, wyświetlą nam się na ekranie smartfona. Jeżeli jesteśmy powołani do życia w XXI wieku, to mamy wszystkie narzędzia, które nam są dane, aby je wykorzystywać na chwałę Bożą. I nasza propozycja na Wielki Post jest jedną z takich okazji.

Czy jako organizatorzy posiadacie świadectwa osób, które już Adoracyjną Miejską Drogę Krzyżową zrealizowały?

Pojawiały się bardzo często i dawały przysłowiowy wiatr w żagle. Zachęcały one do tego, aby w tym dziele trwać nadal, przygotowywać następne stacje i planować kolejne lata. Mieliśmy dużo głosów, żeby odkrywać kolejne miejsca we Wrocławiu i wypełniać je adoracją. Czasem były to podpowiedzi techniczne, gdzie np. umieścić tabliczkę ze stempelkiem. Trafiały się czasem świadectwa w dość nieoczekiwanym momencie.

Na przykład?

Pojechałem na adorację do kościoła, który był w zupełnie innym miejscu niż miejsce mojego zamieszkania. Była to parafia św. Franciszka z Asyżu. Panujący półmrok pozwolił mi dostrzec starsze małżeństwo. Mąż żonie świecił małą latarką na kartki naszego przewodnika stacyjnego, a ona szeptem czytała mu rozważania. Ten widok bardzo mnie poruszył, ponieważ było to świadectwo wyrażone postawą, a nie słowami. Spotkanie się z kimś, kto trzyma te same modlitwy, co ja, tworzy pewną duchową wspólnotę. I to jest bardzo mocne doświadczenie jedności.

Czyli warto wziąć udział...

Zachęcamy do podjęcia wysiłku przemierzania Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej, nawet w pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, szczególnie w tym roku taka forma nabożeństwa jest dopasowana do realiów, w których żyjemy. AMDK kilka lat temu przewidziała w swojej formule wszelkie reżimy sanitarne, które są od nas dzisiaj wymagane.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: katolicko-prawosławne rozmowy o peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

archidiecezja

Wrocław

radiorodzina.pl

Ponad godzinę trwała rozmowa metropolity wrocławskiego z prawosławnym arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim. Hierarchowie spotkali się w rezydencji abp. Józefa Kupnego i rozmawiali m.in. na temat peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny w Polsce. Na stałe znajdują się one w prawosławnym monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji.

Relikwie, które z Góry Atos przywiezie delegacja mnichów ze znajdującego się tam klasztoru, przybędą do Warszawy 16 sierpnia. W swej wędrówce po naszym kraju zatrzymają się m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku, a 21 sierpnia dotrą do Wrocławia. Tutaj o 18.00 przewidziane jest powitanie relikwii w prawosławnej katedrze Narodzenia NMP oraz czuwanie połączone z modlitwą, które potrwa do dnia następnego do godz. 12.00. Wówczas relikwie zostaną przewiezione do Łodzi. Św. Maria Magdalena należy do grona świętych czczonych zarówno w Kościele prawosławnym jak i w katolickim. W prawosławiu określa się ja „równą Apostołom”. Pochodziła z Magdalii, wsi położonej niedaleko Tyberiady w Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję