Reklama

Aspekty

Symfonia na dwie ręce

Nosimy w sobie pierwiastek duchowy, ale także psychiczny. Oba potrzebują ze sobą ścisłej współpracy, zwłaszcza kiedy są problemy wymagające działania na ich wspólnym polu – mówi ks. dr Dariusz Wołczecki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

duchowość

teologia

Karolina Krasowska

Ks. dr Dariusz Wołczecki – teolog duchowości, w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie

Ks. dr Dariusz Wołczecki – teolog duchowości, w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie

Z początkiem lutego przy parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie został otwarty Punkt konsultacyjny pomocy psychologicznej i duchowej „Droga do Wnętrza”. Punkt ma na celu udzielenie wsparcia i pomocy osobom, które są w kryzysie, doświadczają trudności w życiu codziennym i w relacjach, szukają dalszego rozwoju ludzkiego i duchowego. – Konsultacje nie mają na celu doradzania, ale bardziej wsparcie i pomoc, która obejmuje dwie płaszczyzny – psychologiczną i duchową, bo jesteśmy całością cielesno-duchową – mówi posługujący w punkcie ks. Dariusz Wołczecki, który jest teologiem duchowości, obecnie w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie. – Mamy w sobie pierwiastek duchowy, ale także psychiczny. Oba potrzebują ze sobą bardzo mocno współpracować, zwłaszcza kiedy są problemy, wymagające działania na ich wspólnym polu. Są trudności, na które psychologia lub duchowość same nie odpowiedzą, stąd są takie sprawy, w których potrzebują wzajemnego wsparcia, np. duchowość potrzebuje wsparcia psychologii, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zaburzeniami albo trudnościami natury psychologicznej – mówi ks. Wołczecki.

Złożona egzystencja

Ksiądz Darek opowiada, że pomysł na punkt konsultacyjny narodził się jeszcze podczas jego studiów w Rzymie. – Pomysł wypływa z inspiracji, którą zaczerpnąłem od jednego z moich profesorów, jednak przez lata bardzo długo dojrzewał, a był związany z wykładem zatytułowanym „Psychologia i życie duchowe – symfonia na dwie ręce”. Tytuł mnie tak zainspirował, że właściwie dzisiaj, po tylu latach i osobistych doświadczeniach rozwoju, jestem gotowy na to, by dać możliwość takich spotkań szerszemu gronu, niż tylko tym osobom, którym dotychczas towarzyszyłem – mówi ks. Wołczecki. – Niektóre tematy należą do wspólnego obszaru duchowości i psychologii, ale czasami się z niego wyłamują i potrzebują albo duchowości, albo psychologii, stąd cykl spotkań, żeby o tym po prostu porozmawiać. Jest gros takich tematów, w których jest wiele nieporozumień, czasami bezradności czy zredukowania do systemu zero-jedynkowego albo biało-czarnego, a przecież egzystencja ludzka jest czymś niezwykle skomplikowanym i złożonym, stąd potrzebuje tego wymiaru duchowego, którego niektóre prądy psychologii po prostu nie uwzględniają – dodaje.

Niektóre tematy należą do wspólnego obszaru duchowości i psychologii, ale czasami się z niego wyłamują i potrzebują albo duchowości, albo psychologii.

Podziel się cytatem

Zadbać o siebie

Punkt konsultacyjny oficjalnie rozpoczął działalność 1 lutego i, jak mówi ks. Dariusz Wołczecki, cieszy się sporym zainteresowaniem. Zgłosiło się kilkanaście osób – niektóre z nich potrzebują pojedynczej konsultacji, a niektóre będą uczestniczyły w cyklu spotkań. – Żeby określić obszar trudności lub problemu, którymi możemy się zająć, potrzebne są trzy spotkania. Jeżeli ktoś chce je kontynuować, to wtedy mamy do dyspozycji ok. 10 spotkań, żeby się zająć określoną sprawą. Obszary spotkań dotyczą m.in. stawiania granic w swoim życiu i tego, na ile trzeba je postawić, gdy ktoś narusza je w sposób raniący, a kiedy rzeczywiście potrzeba może czegoś więcej niż tylko podstawowa pomoc drugiemu. Właściwe rozróżnienie tych kwestii jest jednym z tematów, którymi możemy się zająć podczas naszych spotkań. Do tego dochodzą stany lękowe, potrzeba pracy z emocjami czy praca nad poprawą komunikacji z innymi – mówi ks. Wołczecki. – Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia? Po to, by nie być samotnym w kłopotach, odnaleźć sens i równowagę i zadbać o siebie – zaprasza ks. Dariusz Wołczecki.

Terminy spotkań i zgłoszenia do punktu konsultacyjnego dostępne na stronie drogadownetrza.pl.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musimy się stać jak dzieci

[ TEMATY ]

duchowość

Pamiętasz swoje dzieciństwo? Jaaaasne. Kto nie pamięta. Te zabawy z koleżankami i kolegami z klasy na przerwach w podstawówce, zbieranie karteczek w segregator, bieganie za piłką z kumplami na osiedlowym boisku, pierwszy rower na pierwszą Komunię, pierwsza piąteczka w dzienniczku, niedzielne wyjście z całą rodziną do kościoła, dalej obiad i odwiedziny u rodziny, „bitwy” z rodzeństwem, wspólne ubieranie choinki w czasie świąt, uśmiech, czystość, niewinność.

Takie zwykłe życie. Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję