Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto ma rację?

Choć gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji związanych z pandemią w ich stanach, to większość biskupów z tego terenu odniosła się z rezerwą do decyzji polityków i utrzymała zarówno obowiązek noszenia maseczek w kościołach, jak i zachowania dystansu. W El Paso biskup Mark J. Seitz podtrzymał nawet limit uczestników liturgii do 25% pojemności konkretnego kościoła.

Biskupi podkreślają, że nadal wielu ludzi choruje na COVID-19 i nic nie wskazuje na to, że zagrożenie dla życia i zdrowia minęło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CNA

Hiszpanie wracają do Kościoła?

Coraz więcej hiszpańskich podatników chce wspierać finansowo dzieła Kościoła. Mimo zmasowanej antykościelnej propagandy w całej Europie coraz więcej ludzi docenia realną wartość dzieł kościelnych na polu kultury, edukacji, zdrowia i działalności charytatywnej. W sumie hiszpańscy podatnicy przekazali w 2020 r. na Kościół katolicki 301,07 mln euro, co jest znaczącym, choć nie jedynym źródłem finansowania działalności kościelnej na Półwyspie Iberyjskim.

REPORT

Boża drużyna

To nieformalne zrzeszenie, które zostało utworzone przez przedstawicieli 25 parafii w archidiecezji Chicago.

Łączy ich fakt, że te parafie albo już zamknięto, albo są na ostatniej prostej do zamknięcia. Świeccy nie chcą, aby własność parafialna została sprzedana deweloperom. Domagają się od zarządu diecezjalnego, aby wziął pod uwagę ich stanowisko.

Reklama

W archidiecezji Chicago już od dłuższego czasu realizowany jest program Renew My Church, który ma na celu dostosowanie struktury duszpasterskiej do obecnych potrzeb i wyzwań. Wpływ na to mają przede wszystkim: brak księży, zmniejszająca się liczba praktykujących oraz zmiany demograficzne. Generalnym celem jest jak najefektywniejsze zagospodarowanie zasobów ludzkich i finansowych archidiecezji. Jej zarząd uspokaja, że pozyskane z ewentualnego zbycia własności parafialnej środki finansowe, po uregulowaniu ciążących na właścicielach zobowiązań, w tym długu, wrócą do konkretnej wspólnoty parafialnej.

Biały Dom

Wolność dla niektórych

Taki argument słyszymy często: nie należy zakazywać aborcji, a dbać jedynie o to, żeby ludzie mieli prawo wyboru. Jeżeli ktoś przyjmuje taki wywód za dobrą monetę, to bardzo się myli. Jedną z pierwszych inicjatyw nowego prezydenta USA – który choć ponoć osobiście jest przeciw aborcji, to w imię poszanowania ludzkiej wolności i prawa do wyboru, jako polityk, uznaje dopuszczanie przez prawo zabijania nienarodzonych – było wprowadzenie „Aktu o równości”, który ma zapewnić ochronę osób LGBT. Krytycy dopatrują się tutaj jednak drugiego dna i uważają, że ustawa będzie zmuszała np. lekarzy czy innych pracowników opieki zdrowotnej m.in. do zabijania nienarodzonych dzieci czy operacji zmiany płci, łamiąc ich sumienia i odmawiając im prawa do wyboru. Dziennikarz Owen Jensen chciał, aby rzecznik prasowy Białego Domu Jen Psaki odpowiedziała na pytanie, czy te obawy o zmuszanie ludzi do postępowania wbrew swojemu sumieniu są uzasadnione i co na ten temat sądzi prezydent Joe Biden. Rzeczniczka na to konkretne pytanie odpowiedziała „wymijająco”.

Der Sonntag

Kontrowersyjny obrzęd

To już nie dyskusja, to fakt. Wydawnictwo Bonifatius Verlag, związane z katolicką diecezją Paderborn, wydało książkę Paare. Riten. Kirche. Użytkownicy znajdą w niej obrzęd błogosławieństwa związków jednopłciowych. Wstęp do wydania napisał bp Ludger Schepers, biskup pomocniczy Essen, a przy jej opracowaniu brali udział pracownicy diecezji Moguncja. Biskup tego Kościoła lokalnego Peter Kohlgraf, na łamach diecezjalnego tygodnika, udzielił swoistego „błogosławieństwa” tej pozycji i jednocześnie tłumaczył, że jest niemożliwe, aby homoseksualista, świadomy swojej skłonności, żył w czystości. Jego zdaniem, skoro Katechizm Kościoła Katolickiego uznaje, że homoseksualizm nie jest kwestią ludzkiego wyboru, ale wrodzonych skłonności, to nie można wymagać od homoseksualistów życia w czystości, do czego zachęca Katechizm Kościoła Katolickiego.

Ostatnio głos biskupa Moguncji jest jednym z coraz częstszych głosów biskupów z Niemiec, a także z sąsiedniej Austrii.

2021-03-16 11:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pociąg papieski „Totus Tuus” w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka

2025-04-08 15:43

[ TEMATY ]

pociąg

św. Jan Paweł II

Totus Tuus

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Jasna Góra stała się ostatnim przystankiem na drodze Papieskiego Pociągu „Totus Tuus”. Pokonał on trasę Katowice-Częstochowa, aby 8 kwietnia, w dzień pogrzebu św. Jana Pawła II, przyjechać do jasnogórskiego sanktuarium. W Kaplicy Matki Bożej jego pasażerowie dziękowali za pontyfikat i życie papieża Polaka w 20. rocznicę śmierci.

- Ten specjalny pociąg został skonstruowany przez polskich kolejarzy, jako wyraz hołdu dla św. Jana Pawła II. Zatrzymywaliśmy się na 14 stacjach, w różnych miastach regionu śląskiego. Ten przejazd połączył pokolenia. Są wśród nas harcerze, uczniowie, seniorzy i włodarze miast. Wielu z pasażerów 20 lat temu, właśnie 8 kwietnia jechało na pogrzeb papieża Polaka - podkreślił ks. Piotr Larysz duszpasterz środowisk harcerskich, ale także wikariusz parafii św. Jadwigi w Chorzowie, która jest odpowiedzialna za organizację przejazdu. Zauważył, że ludzie choć na kilka minut przychodzili na stacje, aby zobaczyć pociąg, mieli w rękach papieskie flagi, transparenty, zagrały także lokalne orkiestry np. w Radzionkowie, aby również oddać cześć Ojcu Świętemu.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne zasłony w Orawce – do podziwiania tylko przez dziewięć dni w roku

2025-04-07 19:56

[ TEMATY ]

Wielki Post

Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce

Kurtyny wielkopostne. To nimi od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do Triduum Paschalnego w niektórych kościołach zasłaniane są ołtarze. W całej Polsce jest ich zaledwie kilkanaście. Cztery z nich zobaczyć można w Orawce.

Powstanie pierwszych opon wielkopostnych, jak nazywane są kurtyny wielkopostne, datuje się na okres średniowiecza. – Tradycja zasłaniania ołtarzy jest bardzo stara. W czasie Wielkiego Postu mamy się umartwić, odwracając wzrok od różnych przyjemności, zwracając się ku męce Chrystusa, jednocząc się z męką Chrystusa, ponieważ nasze życie też jest pełne różnych trudności, cierpień, ale przede wszystkim chcemy odwrócić się od zła i grzechu. Dlatego, zasłania się ołtarze, aby ukryć to bogactwo, aby od tego odwrócić wzrok, aby, można tak powiedzieć, wzrok umartwić. Stąd te zasłony – mówi proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Orawce, ks. Wojciech Mozdyniewicz.
CZYTAJ DALEJ

Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie spotykać się częściej

2025-04-08 18:36

[ TEMATY ]

ochrona dzieci i młodzieży

BP KEP

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Aktualne i planowane działania Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa, szkolenie całego systemu i podsumowanie Dnia modlitwy i solidarności to tematy posiedzenia Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Spotkanie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka odbyło się 8 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że Rada będzie odtąd spotykać się częściej. Wiosenne i jesienne spotkanie - jak dotychczas stacjonarnie, a pomiędzy będą odbywa się spotkania online. Częstsze spotkania pozwolą na sprawniejszą wymianę informacji i bieżące reagowanie na pojawiające się wyzwania i potrzeby, co zwiększy efektywność działań Rady.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję