Reklama

Edytorial

Zdrowia i nadziei

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Przekonałem się w tym trudnym czasie pandemii, że w życiu najważniejsze są dwie wartości: zdrowie i nadzieja – wyznał szczerze pan Adam, który niedawno wygrał ciężką walkę z COVID-em. To, że zdrowie jest bezcenne, to sprawa oczywista, ale nadzieja? Przecież zwykło się mówić, że jest matką głupich... ale też, że umiera ostatnia. Dla jednych nadzieja trwa tyle co życie, dla innych jest wieczna, inspiruje do wiary w ponadczasowy sens istnienia, nadaje sens cierpieniu. I choć na co dzień nie życzymy jej sobie, bo wiadomo – zdrowie jest najważniejsze, to jednak życie wypełnia nieustanna nadzieja – na lepsze jutro, na ustanie pandemii...

Reklama

Mądrzy ludzie mawiają, że nadzieję trzeba pielęgnować, co wymaga pracy i wysiłku. Święty Bonawentura (XIII wiek) porównał chrześcijańską nadzieję do lotu ptaka, który chce się oderwać od ziemi i wzbić w powietrze. Siła grawitacji ciągnie jednak ptaka ku ziemi i musi on włożyć wiele wysiłku, by wzbić się w niebo. Nadzieja jest właśnie takim lotem – też nie wystartujesz bez wysiłku.

Nadzieja ma też tę cudowną cechę, że chroni przed zwątpieniem, jest czymś znacznie większym niż zdawkowe pocieszanie czy wesołkowaty optymizm. Pomaga pogodzić się z tym, czego nie można zmienić, i daje odwagę, by odmienić to, co zmienić można. Chrześcijanin ma o tyle lepiej w życiu, że jego nadzieja ma źródło w pewności, iż Bóg zawsze dotrzymuje słowa i nigdy nie zawodzi... To właśnie w zmartwychwstaniu Chrystusa dostrzegamy ostateczny cel naszej nadziei. Nie bez powodu przecież Wielkanoc nazywana jest świętem nadziei, bo zmartwychwstanie Chrystusa jest punktem zaczepienia dla wszelkiej nadziei, a „radość zmartwychwstania – jak napisał ks. Jan Twardowski – to radość przezwyciężenia grzechu, rozpaczy, strachu, śmierci, ostatnia nadzieja nawet dla grzesznika”. Taka nadzieja nie umiera – jako chrześcijanie nie możemy pozwolić jej umrzeć.

Drodzy Czytelnicy, dla naszej redakcyjnej wspólnoty te święta Wielkiej Nocy mają szczególne znaczenie. Dokładnie 95 lat temu – 4 kwietnia 1926 r. ukazał się bowiem pierwszy numer Niedzieli. Dlatego wewnątrz numeru znajdą Państwo specjalny, urodzinowy dodatek, a w nim... trochę wspomnień, ważne i życzliwe słowa naszego wydawcy abp. Wacława Depo, życzenia od wiernych czytelników, a także nasze twarze – obraz redakcji niemal w komplecie. Czego sobie życzymy? To oczywiste – nadziei oraz tego, żeby nasza „dostojna jubilatka” wyglądała coraz młodziej i docierała do wciąż nowych odbiorców...

2021-03-30 10:53

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia z dynamizmem

Niedziela Ogólnopolska 36/2020, str. 3

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Chyba dla wszystkich dziś jest jasne, że Kościół musi wytyczać nowe drogi do głoszenia Ewangelii, bo inaczej istnieje niebezpieczeństwo, że przekształci się w muzealny obiekt.

Spotkałem po latach kolegę z podstawówki. Gdy skończyliśmy wspominać dawne, dobre czasy, przerzuciliśmy się na bieżące tematy: praca, polityka... i Kościół. Kolega przyznał, że irytują go (delikatnie mówiąc) coraz mocniejsze ataki na Kościół i księży.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję