Reklama

Głos z Torunia

Idźcie i głoście

Kim będą ci, którzy otrzymali święcenia kapłańskie? Dokąd pośle ich Duch Święty? Ile osób dzięki nim odkryje swoje powołanie, jak św. Tymoteusz i św. Marek? Ilu dzięki ich przepowiadaniu powstanie jak Eneasz i Tabita?

Niedziela toruńska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

święcenia prezbiteratu

Renata Czerwińska

Radość wybrania wypełniła neoprezbiterów

Radość wybrania wypełniła neoprezbiterów

Toruńska katedra 29 maja wypełniła się wiernymi, którzy chcieli towarzyszyć alumnom w tak ważnym dla nich dniu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Andrzej Suski. W koncelebrze uczestniczył bp Józef Szamocki oraz kapłani diecezji toruńskiej.

Posłanie

Zwracając się do przyszłych prezbiterów i dziękując Bogu za dar kapłaństwa, Biskup Andrzej dał tym, którzy „przez swoje życie i posługę mają upodobnić się do Chrystusa, Najwyższego Kapłana, Pasterza Kościoła”, szczególne rady. Warto, aby pamiętali, że „Tym, który posyła, jest Chrystus. Posyła kogo chce i gdzie chce, ale nigdy nie zmusza. On posyła – ale człowiek wyraża zgodę. Posłany wie, że nie występuje w swoim imieniu, lecz w imię Tego, który go posłał. Dlatego posłany kapłan nie pełni swojej woli, swojej własnej misji, ale Zmartwychwstałego Pana, jest Mu wierny i posłuszny”. Gwarantem słuszności wyboru kapłańskiej drogi jest pogłębianie relacji z Bogiem, który jest żywy w Słowie i czynie.

Wspólnota wiary

Wybrani, aby głosić Dobrą Nowinę, doświadczają pustyni kuszenia, dlatego Kościół, posyłający w Imię Chrystusa, prosi Pana, by strzegł ich serc. Wezwani do ofiary z własnego życia mogą czerpać z przykładu mnóstwa świadków, jak choćby św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup, w swojej posłudze nigdy nie będą sami: wstawiają się za nimi współbracia w kapłaństwie, siostry zakonne, rodziny, wspólnota seminaryjna, wierni parafii, z których pochodzą i do których zostaną posłani. Przede wszystkim jednak nie zabraknie im asystencji Ducha Świętego. – Idźcie radośnie i odważnie, bez lęku, bo Ten, który was posyła, jest z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata – zachęcił bp Suski

Od dziś diecezja toruńska została wzbogacona o 4 kapłanów: ks. Mateusza Architę, ks. Mateusza Bartkowskiego, ks. Michała Kowałkowskiego i ks. Pawła Orłowskiego. Życzymy im obfitości łask Bożych i wstawiennictwa świętych Apostołów, aby podobnie jak oni głosili Chrystusa aż po krańce świata.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość całej diecezji

Niedziela świdnicka 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia prezbiteratu

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakon Krystian Stasiak – jeden z czterech tegorocznych kandydatów do święceń prezbiteratu

Diakon Krystian Stasiak – jeden z czterech tegorocznych kandydatów
do święceń prezbiteratu

Po wielu latach przygotowań i formacji świdnicki „Dom Ziarna” posyła kolejnych kapłanów do pracy duszpasterskiej wśród wiernych potrzebujących Chrystusa.

Tegorocznym święceniom kapłańskim zaplanowanym na sobotę 21 maja br. w katedrze świdnickiej przewodniczyć będzie bp Marek Mendyk. Kościół uznał, że dk. Krystian Stasiak z Boguszowa – Gorc, dk. Marcin Kirkiewicz z Dzierżoniowa, dk. Paweł Kruk z Idzikowa oraz dk. Paweł Nowotyński z Kudowy – Zdroju są godni, by stać się prezbiterami. Przypomnijmy, że kapłan nie zostaje wyświęcony ze względu na własne zasługi, ale to Bóg wskazuje na niego, nie bacząc na jego ludzkie słabości.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Są wyjątkowym skarbem

2022-07-06 13:30

Maria Fortuna- Sudor

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

    X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina” odbył się w miniony weekend w Wadowicach.

    To cykliczne wydarzenie organizowane przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Każdorazowo jest to spotkanie pełne radości, ale też okazji do nauki i wymiany doświadczeń na temat funkcjonowania dużych rodzin oraz rozmów o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, wprowadzanych przez poszczególne samorządy. W czasie zjazdu rodziny mogą się poznać, wymienić doświadczeniami na temat wychowywania dzieci, a ponadto odpocząć i nawiązać nowe znajomości. To także okazja do poznania piękna naszej ojczyzny, bowiem kolejne zjazdy odbywają się w różnych częściach Polski. Tym razem zjazd był także okazją do świętowania jubileuszy - 10-lecie Zjazdów Dużych Rodzin oraz 15-lecie istnienia samego Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję