Reklama

Niedziela w Warszawie

Wilanów

W pokorze i służbie

W Świątyni Opatrzności Bożej bp Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich dwudziestu sześciu diakonom. To największa liczba neoprezbiterów od trzydziestu lat.

Niedziela warszawska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Archidiecezja warszawska

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

W homilii bp Markowski przywołał moment Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku, kiedy Jezus żegnał się z Apostołami, złożył w ich ręce misję głoszenia Ewangelii i ustanowił Eucharystię. Zaznaczył też, że we wspaniałej atmosferze Wieczernika między Apostołami powstał spór o to, kto z nich jest największy. – Zobaczcie, czym jest słabość ludzka – przestrzegał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że w Wieczerniku Jezus przytoczył Apostołom przypowieść czynu. – Jezus wziął misę z wodą i zaczął obmywać swoim uczniom nogi. Dał nam przykład, jak mamy czynić – wskazał hierarcha i dodał, że w czasach Jezusa gest ten był dobrze znany, a wykonywany był przez sługi najniższej rangi.

– Tam, w Wieczerniku, rodzi się kapłaństwo. Jezus pokazuje przez swoje słowa i czyny, co jest istotą kapłaństwa. Godzi dwie rzeczywistości i idee, które z pozoru wydają się nie do pogodzenia – ogromną władzę i bezgraniczną służbę. A tym, co je łączy. jest poczucie odpowiedzialności – podkreślił warszawski biskup pomocniczy.

Reklama

Biskup Markowski zaznaczył, że otrzymaną w sakramencie święceń władzę nad duszą ludzką kapłani mogą czynić i sprawować tylko w poczuciu ogromnej pokory i służby. W przeciwnym razie staną się jak zwietrzała sól. – Musicie pielęgnować w sobie tę pokorę i służbę, abyście oddawali swoje życie dla Chrystusa – wskazywał biskup, a nawiązując do nałożenia przez niego rąk na głowy neoprezbiterów, zaznaczył, że to sam Chrystus w tym geście nakłada ręce na ich głowy.

– Idąc drogą kapłaństwa, możemy przeżywać również chwile takie, jak Piotr idący po jeziorze, kiedy zawołał: Panie, ratuj! Pozwólcie, niech Jezus weźmie was za ręce i poprowadzi przez życie, aby był waszą mocą i marzeniem. Bądźcie nieustannie przy Nim i z Nim – zachęcał bp Markowski.

Na zakończenie liturgii dołączył do zebranych kard. Kazimierz Nycz. W krótkim słowie podziękował obu seminariom, a także rodzinom, z których pochodzą nowo wyświeceni. Zwrócił uwagę na szczególny kontekst święceń, które odbywają się w bliskości święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana i 40. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Życzył neoprezbiterom, aby byli zapatrzeni w kapłaństwo Prymasa Tysiąclecia. Następnie wręczył im dekrety na ich pierwsze parafie.

Uroczystość, podobnie jak rok temu ze względu na pandemię, odbyła się nie w archikatedrze, ale w największym warszawskim kościele. Uczestniczyli w niej krewni i bliscy nowo wyświęconych kapłanów, a także proboszczowie parafii rodzinnych, parafii, w których odbywali praktyki i do których zostali posłani. /łk

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo podczas święceń kapłańskich: trzeba kochać Kościół

„Kochać Kościół to obowiązek chwili”, te słowa św. Pawła VI przypomniał w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 4 czerwca przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, podczas której udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Piotrowi Fedoryszakowi z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem oraz kapłani z rodzinnej parafii i parafii praktyk duszpasterskich nowego kapłana. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych diakonów. Podczas liturgii śpiewała Schola Liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Matka Afryki

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli.

Należała do wielkiej i znanej rodziny Ledóchowskich. Do 20. roku życia mieszkała w Austrii, w Loosdorf i St. Pölten. W 1883 r. Ledóchowscy przenieśli się z Austrii na stałe do Polski, do Lipnicy Murowanej k. Bochni.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję