Apostolstwo
Bilans
Już ponad 3 tys. dni trwa pontyfikat papieża Franciszka. Jego dotychczasowy bilans to m.in.: 33 zagraniczne podróże, prawie 1,5 tys. przemówień, 3 encykliki, 44 listy apostolskie, 5 adhortacji, 102 orędzia z okazji różnych światowych dni, 36 konstytucji apostolskich. W ciągu ponad 8 lat od wyboru Franciszka wydano w Watykanie prawie 4 tys. oficjalnych dokumentów, co jest jednym z najwyższych wyników.
Najbliższe tygodnie mają być szczególnie pracowite dla papieża. Przyniosą, po 6 latach, ogłoszenie oczekiwanej konstytucji apostolskiej, która ma wyznaczyć generalną reformę organizacji Kurii Rzymskiej i odnowę Kościoła. Roboczy tytuł dokumentu to Praedicate Evangelium (Głoście Ewangelię); zostanie on ogłoszony prawdopodobnie pod koniec czerwca. Będzie rezultatem prac Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy kurii. W 3001. dniu swego pontyfikatu (1 czerwca) Ojciec Święty dokonał uroczystego zamknięcia miesiąca modlitw o ustanie pandemii. W 3031 dniu (1 lipca) ma się spotkać ze zwierzchnikami wspólnot chrześcijańskich Libanu. Będzie to dzień refleksji nad trudną sytuacją w tym kraju i modlitwy o dar pokoju i zgody.
j.k.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY
Nowości w kodeksie
Reklama
Papież Franciszek wprowadził zmiany w Kodeksie prawa kanonicznego, dotyczące m.in. karania sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich i przestępstw gospodarczych. Wejdą one w życie w grudniu. Kanony dotyczące wykorzystywania nieletnich zostały przeniesione z rozdziału „przestępstwa przeciw szczególnym obowiązkom” do rozdziału „przestępstwa przeciw życiu, godności i wolności osoby”. Nowy kodeks przewiduje kary wobec duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego i świeckich pełniących funkcje w Kościele. Papież wprowadził nowe sankcje, takie jak grzywna, rekompensata za szkody i pozbawienie wynagrodzenia kościelnego. Do zmienionego kodeksu trafiły przestępstwa opisane dotąd w specjalnych ustawach, m.in.: zaniechanie powiadomienia o przestępstwie władz kościelnych i świeckich, usiłowanie wyświęcania kobiet i udzielanie sakramentów osobom, którym udzielać ich nie wolno.
j.k.
PAPIEŻ DO POLAKÓW
Otwórzcie serca
Kierując w czasie audiencji ogólnej pozdrowienia do Polaków, papież Franciszek zwrócił się do uczestników spotkania w Lednicy. – W sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodymi, którzy – już od 25 lat – gromadzą się w Lednicy, u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnowić swoją przynależność do Chrystusa – powiedział. – W tym roku słowem kluczowym waszego spotkania jest: „Usłysz!”. W Biblii to słowo wprowadza w Dekalog, uwrażliwia sumienia oraz wzywa do słuchania Pana i do miłowania Go z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił (por. Pwt 6, 4-5). Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu! (relacja na str. 8-9)
j.k.
WATYKAN
Małżeństwo na czerwiec
Reklama
W intencji modlitewnej na czerwiec papież zauważa, że małżeństwo, które stanowi wielkie marzenie Boga, dla człowieka jest wspaniałą przygodą na całe życie. Mężowi i żonie towarzyszy Jezus, który jest oparciem w trudnych dniach wspólnej podróży. To moc sakramentu, z której można czerpać jak ze źródła, aby kochać, przebaczać i otwierać serce na potrzeby innych. Franciszek zachęca, aby modlić się za tych, którzy mają podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa, by dobrze się do niego przygotowali. – Małżeństwo wcale nie wyszło z mody. Ważne jest to, aby nie obawiać się zawierzyć wspólnej przyszłości Bogu, który zawsze nam towarzyszy – podkreśla Ojciec Święty.
j.k.
HISZPANIA
Kara za protesty
Socjalistyczny rząd jeszcze w czerwcu przyjmie projekt ustawy, która ma wprowadzić karę pozbawienia wolności za organizowanie protestów przed klinikami aborcyjnymi. Proponowane kary oscylują od 3 miesięcy do roku. Dopuszcza się także wyroki skazujące na bezpłatną pracę na cele społeczne od 31 do 80 dni. Rząd ma czas do 25 czerwca, aby przyjąć projekt – wtedy proces parlamentarny będzie kontynuowany. Organizacje pro-life rozpoczęły kampanię zbierania podpisów w celu wpłynięcia na posłów, aby odrzucili ten projekt.
W Hiszpanii przeprowadza się rocznie prawie 100 tys. aborcji, większość w prywatnych ośrodkach.
j.k.
ODBUDOWA PAŁACU
Teraz Saski
Reklama
Powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego sprawia, że ponowne pojawienie się tego wielkiego gmachu w centrum Warszawy staje się niemal pewne. Zespół, za którego prace odpowiada Małgorzata Paprocka, ma przygotować do końca czerwca projekt ustawy formalnie rozpoczynający tę odbudowę. – Ruszamy pełną parą – zaznacza Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta. Rozpoczęcie prac nad odbudową jest zgodne z zapowiedziami prezydenta Dudy, a także z odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Projekt jest umieszczony w założeniach rządowego programu Polskiego Ładu. Odbudowany Pałac Saski ma być miejscem publicznym i otwartym, przeznaczonym na cele edukacyjne, kulturalne, muzealne, oraz miejscem spotkań warszawiaków. Został on wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.
j.k.
CHINY
Polityka trojga dzieci
Władze ogłosiły, że każda para w kraju będzie mogła mieć nawet troje dzieci. To radykalna zmiana w stosunku do tzw. polityki jednego dziecka, obowiązującej tam do 2016 r., która została wprowadzona, by powstrzymać eksplozję demograficzną. Od 2016 r. pary w Chinach mogą mieć dwoje dzieci. Nie zmieniło to jednak negatywnych trendów demograficznych – najnowsze dane wskazują na duży spadek liczby urodzeń w tym najbardziej ludnym kraju świata. Decyzję w tej sprawie podjęło Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin. W maju opublikowano wyniki spisu powszechnego, z którego wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu populacja kraju rośnie w tempie najniższym od lat 50. XX wieku. Na jedną kobietę w 2020 r. przypadało jedynie 1,3 dziecka. Jednym z głównych powodów niechęci Chińczyków do zakładania rodzin i posiadania większej liczby dzieci mają być rosnące koszty wychowania dziecka w dużych miastach.
w.d.
PROGNOZY DLA POLSKI
Jest lepiej
Reklama
Kolejna międzynarodowa instytucja podnosi prognozy rozwoju gospodarczego Polski. Tym razem jest to OECD. Według organizacji, nasza gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,7%, a w przyszłym o 4,7%. – Polska gospodarka dobrze się przystosowuje do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii – komentuje najnowsze dane Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Polska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 0,9%, czyli mniej niż wstępnie szacował GUS (1,2%). Wzrost o 1,3% zanotowały inwestycje, podczas gdy spodziewano się kilkuprocentowej obniżki, szczególnie wobec spadku o 15,4% w ostatnim kwartale zeszłego roku. Nie jest jednak tak kolorowo: według Warsaw Enterprise Institute, lockdown kosztował nas 56 mld zł. Wyliczenie to jednak nie uwzględnia dramatów związanych z bankructwami małych biznesów czy zwolnieniami
j.k.
Kalwaria Zebrzydowska
Burmistrz w obronie wolności słowa
Nasza redakcja otrzymała list od burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyna Ormantego, skierowany do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sprawie bulwersującego przypadku wytoczenia przez stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawy karnej Fundacji Lux Veritatis, która dotyczy rzekomego nieudostępnienia informacji nt. wydatkowania środków publicznych z lat 2008-16. „Niedopuszczalne jest – pisze w liście burmistrz miasta – paraliżowanie działalności mediów o innych poglądach moralnych i politycznych, ubierając to w płaszcz wolności słowa. (...) Fundacja Lux Veritatis i o. Tadeusz Rydzyk są pierwszymi ofiarami, a kto będzie następny? Czy jeżeli nasz urząd będzie promować nauczanie św. Jana Pawła II, patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, to także będzie on sparaliżowany przez podmioty finansowe z zagranicy?”.
Red.
RUŚ-BIAŁORUŚ
Wystarczy doba
Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że jeżeli będzie taka konieczność, wojska rosyjskie mogą dotrzeć do Białorusi w ciągu doby. Stwierdził tak po spotkaniu w Soczi prezydentów Rosji i Białorusi, na którym omawiano kwestię integracji tych dwóch krajów w ramach państwa związkowego. W rozmowie z członkami rządu Łukaszenka podkreślił, że pewne siły próbują wywrzeć na niego i na Władimira Putina presję. – Jednakowo oceniamy sytuację. Jesteśmy zdecydowani wspólnie przeciwstawiać się tym atakom – powiedział.
j.k.