Reklama

Polska napędzana wiatrem z morza

Zgodnie z planem już za 2 lata PKN Orlen rozpocznie budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Baltic Power to zupełnie nowy rozdział naszej zielonej energetyki. Czysty, bo wyprodukowany wyłącznie dzięki sile wiatru, prąd z morza będzie mógł zasilić nawet milion polskich domów.

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 49

Adobe.Stock.pl

W marcu 2021 r. nasz największy koncern sfinalizował kluczową dla całego przedsięwzięcia umowę o partnerstwie z kanadyjskim Northland Power, który od lat zajmuje się tego typu projektami. Dzięki temu gigant z Płocka zyskał dostęp do wiedzy na temat realizacji wartych miliardy złotych wielkoskalowych inwestycji na morzu. Współpraca z Northland Power otwiera bowiem nowy rozdział w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach Bałtyku. Miliony Polaków otrzyma do swoich domów czystą energię z morza, a PKN Orlen zdobędzie doświadczenie w zakresie najnowszych technologii energetyki wiatrowej. Zgodnie ze strategią ORLEN2030 w ciągu najbliższej dekady koncern stanie się liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

Baltic Power to wejście na zupełnie nowy poziom produkcji energii w Polsce. Zgodnie z przyznaną koncesją, budowa morskiej farmy ma zapewnić do 1,2 GW czystej mocy, czyli ok. 25% energii, która produkowana jest w największej polskiej elektrowni konwencjonalnej – Bełchatowie. To blisko tyle, ile w ubiegłym roku wynosiła całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Energi wchodzącej w skład Grupy Orlen. Morska farma wiatrowa zwiększy zatem moce firmy dwukrotnie i, co jest szczególnie warte podkreślenia, będą to źródła całkowicie zeroemisyjne, czyli czyste.

Mając na uwadze wymagania stawiane przez Komisję Europejską, dotyczące zmniejszania emisyjności, przy jednoczesnym w Polsce zapotrzebowaniu na energię, które, według prognoz, będzie jeszcze znacznie większe, nie dziwi fakt, że budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów całej spółki. Choć jego koszty są ogromne i szacowane na kilkanaście miliardów złotych, to sprawi on, że Orlen zrealizuje stawiany przed sobą cel bycia energetycznym liderem regionu. Prezes grupy Daniel Obajtek zapewnia, że ma się to stać do końca dekady. Według zaprezentowanej strategii ORLEN2030, w tym czasie grupa zainwestuje w projekty energetyczne, w tym w morską energetykę wiatrową, 47 mld zł.

Reklama

Obszar, na którym powstanie farma Baltic Power, robi ogromne wrażenie. Łączna powierzchnia farmy ma wynosić ok. 131 km2. Jej lokalizacja planowana jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej na wysokości Pomorza Środkowego między Łebą a Choczewem. Eksperci nie mają wątpliwości, że lokalizacja wiatraków na morzu, gdzie wieje przez blisko 330 dni w roku, podnosi potencjał takich inwestycji. Farmy lądowe osiągają współczynniki wykorzystania na poziomie 30%, podczas gdy turbiny na morzu – nawet 50%. Jest to spowodowane tym, że na Bałtyku wieje częściej i mocniej niż na lądzie, praktycznie przez cały czas, a także brak tam wielu ograniczeń obecnych na lądzie, jak np. wielkość turbin czy poziom hałasu. Co ciekawe, warunki panujące na Bałtyku sprawiają, że jest to, zdaniem ekspertów, jeden z najlepszych akwenów dla energetyki wiatrowej na świecie.

Transformacja energetyczna to tysiące nowych miejsc pracy, ale rozwój innowacyjnej gospodarki potrzebuje także inwestycji w „kapitał ludzki”. Z tego powodu PKN Orlen rozpoczyna współpracę z Akademią Morską w Szczecinie, Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Politechniką Gdańską. Umowa z czołowymi polskimi uczelniami jest kluczowym elementem kształcenia wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi nowego sektora polskiej energetyki.

2021-06-15 11:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję